Gönderen Konu: Hisseli Harikalar Kumpanyası  (Okunma sayısı 992 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ay Işığı

  • Ziyaretçi
Hisseli Harikalar Kumpanyası
« : Aralık 13, 2015, 02:45:22 ÖS »


Hisseli Harikalar Kumpanyası, ilk kez 3 Mart 1980'de, İstanbul Şan Sineması'nda sahnelenmiş bir müzikaldir.

Hisseli Harikalar Kumpanyası, o dönemde Türkiye'nin birçok yerinde sergilenmiştir. Müzikalin 1980 versiyonunun video kaydı önce TRT, ardından pek çok kanalda yayınlanmış, devam niteliğinde çekilen dizi ise pek başarılı olamamıştır.

Egemen Bostancı ve Haldun Dormen tarafından sahneye konan müzikalde; Erol Evgin, Nevra Serezli, Mehmet Ali Erbil, Adile Naşit, Ayşen Gruda, İlyas Salman, Belkıs Dilligil, Asuman Arsan, Turgut Boralı ve Kartal Kaan gibi oyuncular rol aldı. Erol Evgin'in popüler olduğu döneme rastlayan bu müzikalde, "Hep Böyle Kal" ve "Söyle Canım" şarkıları da dönemin pop müziği içerisinde önemli bir yer edindi.

Haldun Dormen'in yazıp yönettiği, şarkı sözleri Çiğdem Talu'ya, besteleri Melih Kibar'a, düzenlemeleri ve müzik yönetimi Esin Engin'e ait olan müzikal, Türkiye'de 600'den fazla sahnelenmiştir.

2007 Haziran ayından itibaren tekrar sahnelenmeye başlamıştır. Müzikalin yeni versiyonunda, eski kadrodan Erol Evgin, Ayşen Gruda ve Kartal Kaan'ın yanı sıra, Ruhsar Öcal, Nazlı Tosunoğlu, Nuri Gökaşan, Umut Kurt, Metin Keçeci, Ethel Mulanis Araf, Pelin Öztekin, Jinet Bahar, Barış Berker, Ezgi Mola, Cem Akkaş ve Nevin Özlem gibi sanatçılar rol almıştır.

13 Haziran 2009 tarihinde New York'taki Beacon Tiyatrosu'nda sergilenerek Broadway'de sahnelenmiş Türkiye'den ilk müzikal olmuştur.

24 Mayıs 2012 tarihinde Özel Seymen Eğitim kurumları Drama öğrencileri ile yaklaşık 60 kişilik kadroyla Süleyman Demirel Kültür Merkezi Kocaeli'de seyircilere sunulmuştur. En son Denizli Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi öğrencileri 6 Haziran 2012 tarihinde 31 kişilik kadrosuyla Pamukkale Üniversitesi Morfoloji Salonu'nda oyunu sergilemişlerdir.