Gönderen Konu: MEHMET BİLGİN  (Okunma sayısı 1324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı blackseastorm

  • Banned
  • *
  • İleti: 187
  • Rep Puanı: +50/-1
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
MEHMET BİLGİN
« : Mart 04, 2007, 09:54:25 ÖS »
1955 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamlayan yazar 1978 yılında A.Ü. D.T.C.F. Kütüphanecilik bölümünden mezun oldu. Üniversite eğitiminden sonra tekrar Sürmene’ye dönerek uzun yıllar tekrar ticaret ile uğraştı. Bu sırada bölgenin tarihine ve kültürel değerlerine ilgi duydu. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde uzun süren araştırmalar yaptı.

1990 yılında Sürmene tarihi kitabını hazırladı. Sürmene Belediyesi tarafından yayınlanan eser sadece Sürmene’nin eğil Doğu Karadeniz Bölgesi tarihine kaynak olabilecek bir eserdir.

 

Karadeniz tarihi ile ilgili çalışmalarını sürdürmekte olan Mehmet Bilgin 1991’de Madur Dağı savaşı adlı ikinci kitabını yayınladı. 2. Baskısı Trabzon Vailiği tarafından yapılan bu kitapta 1. Dünya Savaşı sırasında, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Ruslarla olan savaşlar ve 1916 yılının Haziran Temmuz aylarında Türk ordusunun Bayburt-Of-Sürmene üçgeninde cereyan eden Madur Dağı Harekatı ele alınmıştır.

Doğu Karadeniz-Tarih, Kültür, İnsan adlı üçüncü kitabında Doğu Karadeniz Bölgesi’nin etnik tarihi ile ilgili detaylı bir araştırma yapmış ve konuyu farklı bir bakış açısı ile ele almıştır. Bölgenin Türkleşmesinin, Osmanlı hakimiyetinden birkaç asır önce gerçekleştiğini, Osmanlı eblgeleri ve batılı araştırmacıların eserlerne göre ortaya koyan bu kitabın 2 baskısı da Trabzon’da Serander yayınları tarafından yayınlanmıştır.

 

1988’den beri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Topkapı Sarayı ve Başbakanlık Osmanlı arşivinde araştırmalarını sürdüren Mehmet Bilgin Samsun, Giresun ve Trabzon’da düzenlenen çeşitli sempozyumlarda bölge tarihi ile ilgili bildiriler sunmuştur. Yazarın pek çok kitap ve dergilerde bölge tarihi ile ilgili araştırma yazıları yayınlanmaktadır. Arap kaymakamlıktan Türk Başbakanlığıa adlı biyografik çalışması TRT Televizyonlarında bir bölüm halinde yayınlanmıştır.

Bu çalışmalarından ötürü çeşitli plaketler alan Mehmet Bilgin 2002 yılında Ziya Gökalp Türk Ocakları İlim ve Teşvik Armağanı’na uygun görülmüştür. 

2007 yılında Serander yayınlarından “Doğu Karadeniz’de bir derebeyi ailesi: Sarıalizâdler” adlı çalışmasında Of ilçesinin saygın ailelerinden Saralları mercek altına alarak incelemiştir.

1990 yılından bu yana İstanbul’da yaşayan yazar evli ve bir çocuk babasıdır.
Biz Karadeniz ' in asi çocuğunu kaybetmedik . Biz Kazım ' ı , yani Karadeniz ' in hırçın çocuğunu notaların sonsuzluğuna uğurladık . Ve Köroğlu , Dadaloğlu , Aşık Veysel gibi kuşaktan kuşağa yaşayacak , yaşatacağız . Sen Bizimlesin Kazım....