Gönderen Konu: ROTTWEİLER  (Okunma sayısı 1551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sars

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +3/-0
ROTTWEİLER
« : Ocak 26, 2012, 11:25:24 ÖS »
bu ırk hakkında ne biliyorsunuz ve ne düşünüyorsunuz??

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
Ynt: ROTTWEİLER
« Yanıtla #1 : Ocak 26, 2012, 11:34:57 ÖS »
daha önce ismini duymuştum özellikle polis köpekleri olarak..
başka bir bilgim olmamakla birlikte netten araştırdıklarımı paylaşabılırım...

Temel Özellikleri
Rottweiler'ın iri ve güçlü bir bedeni vardır. Adaleli ve atletik olan bu ırk, geniş bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. çeneler iyi gelişmiştir ve dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler ırkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtır ve koyu renklidir. Dengeli, sakin, itaatkar, cesur ve kolay eğitilir. Yalnızca efendisi ve ailesi saldırıya uğradığı zaman sertleşir.

Neler Yapar?
Rottweiler, sakin, eğitilebilir, cesur ve ailesine kendini adayan bir köpektir. Güvenilir bir karakteri vardır. Ailesini büyük bir kararlılıkla korur. Acıya karşı duyarsız ve güçlü köpeklerdir. Ciddi, kendinden emin ve güvenilirdir.

Dikkatli ve disiplinli bir eğitim şarttır, aksi takdirde güçlü ve saldırgan bir köpekle karşı karşıya kalınabilir. Ancak sabırlı bir eğitimle güvenilir, sadık ve sevgi dolu birer arkadaş olabilirler. Böylesine iri cüsseli bir köpeği kontrol edebilecek bir sahibe gereksinim duyar. Rottweiler, sakin yaradılışlı doğal bir koruma köpeğidir.

Oldukça zekidir ve pek çok ülke de polis, askeri ve gümrük gibi görevlerde kendilerini kanıtlamışlardır. Boyutlarından dolayı eğitim erken başlamalı ve köpeğin vahşileştirilmemesine büyük dikkat edilmelidir. Bu ırk, bol ilgi ve diğer hayvanlar ve insanlarla sosyalleştirilmeye ihtiyaç duyar. Diğer köpeklerle anlaşamayacağından toplum içinde tasmasız dolaştırılmamalıdır.

Rottweiler, tutarlı bir biçimde yetiştirilip eğitildiğinde çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olur. Henüz yavruyken onlarla olumlu tecrübeler yaşadığı sürece kediler ve diğer ev hayvanlarını kabullenir. Aile dostları ve akrabalar sevinçle içeri kabul edilirken yabancılar kaldırımdan öteye geçemez. Irk itaat yarışmaları ve iz sürme alanlarında başarılıdır.

çoban ve polis köpeği olarak kullanılır, daha önemlisi çok iyi bir bekçi ve muhafızdır. İnsana eşlik eden köpek olarak da değerlidir. özellikle aile üyeleriyle arası çok iyidir.

Rottweiler'ın bol egzersize gereksinimi vardır. Bu güçlü köpeğe ne kadar iş verirseniz verin memnuniyetle kabul edecektir. Ormanda koşturmak ya da açık alan yürüyüşleri yapmak onları çok mutlu eder ve yanınızdan ayrılma eğitilimleri yoktur.

Kısa ve parlak tüylerin bakımı kolaydır. Günlük tarama yıkamaya gerek bırakmayacaktır. Orta düzeyde tüy dökücüdür.

Bir batında 12 yavruya kadar doğurabilir.

Tarihçesi
Muhtemelen İtalyan Mastiff'inden gelmektedir. Ortaçağ'da çoban köpeği olarak kullanıldı. Wuttember'deki bir Alman kasabasında, Rottweil'da yetiştirildi. 1800'lerde nesli tükendi. 20. yüzyıl başlarında Stuggart'ta toplanan coşkulu köpek yetiştiricileri sayesinde, yeniden popüler hale geldi.

alıntı....
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı sars

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #2 : Ocak 27, 2012, 12:02:16 ÖÖ »
"Diğer köpeklerle anlaşamayacağından toplum içinde tasmasız dolaştırılmamalıdır.

Henüz yavruyken onlarla olumlu tecrübeler yaşadığı sürece kediler ve diğer ev hayvanlarını kabullenir."

farklı cümleler yazmaya çalışmışlar ama çelişkili olmuş ben şuan 2 rott bakıyorum ve ilk rottumuda sayarsam 3 rott büyütmüş biri olarak tamam çok disiplinli bir şekilde yetiştirildikten sonra ve sosyalizasyonu doğru yapılırsa rottların anlaşamıyacağı hiç bir canlı yoktur. benim dişim ve erkeğim gibi.ama denildiği gibi çok disiplinli ve sabırlı yetiştirilmesi gerekir ve çok zeki köpeklerdir bu yüzden eğitimleri kolayca alabiliyor.

Çevrimdışı ErtPeh

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +332/-2
  • Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır
« Yanıtla #3 : Ocak 27, 2012, 12:33:49 ÖÖ »
bu konu hakkında tecrübe sahibi olarak yazayım ben
benim 1,5 yık öncesine kadar dişi bir rootum vardı
ve anne sütünden kesilir kesilmez almıştım onu bizimle beraber yani evin bir bireyi gibi büyüdü ve sadece bizim evin değil tüm mahallenin sevgilisi olmuştu. bu hayvanın asabi bir ırk olduğu söylense de bu tamamen yetiştirilmesine bağlıdır. Mesela benim root bırakın saldırmayı doğru düzgün havlamazdı bile  :cem:)
gösterişli sevimli bir hayvandır.
Biri Kürtçe konuşur - Adı özgürlük olur
Biri Ermenice ağıt yakar - Adı ortak acımız olur
Biri çıkıp herhangi bir dilde feryat eder - Adı rengimiz olur
Biri çıkıp ''Ne Mutlu Türküm'' dediğinde - Adı ırkçı faşist olur Faşistsek bu yüzden eğer, kulağınızın zarı patlayana kadar haykırıyoruz
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!! Demeyeninde canı cehenneme!!!

Çevrimdışı sars

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2012, 12:06:26 ÖS »
zaten rottların havlama özelliği yoktur. çok nadir havlarlar. ulaşamadığı bi tehlike olursa anca o zaman havlayabilir ve bi daha ki köpek almak istediğinizde sütü kesilir kesilmez değil 8 haftalık olduğu zaman alın çünkü ortalama 6 haftalıkken sütten kesilirler ve 2 haftada diğer kardeşleri ile oynaması sosyalleşmesi için çok önemli

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2012, 09:51:18 ÖS »
çirkin ve ürkütücüler :)
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2012, 05:53:16 ÖS »
bu konu hakkında tecrübe sahibi olarak yazayım ben
benim 1,5 yık öncesine kadar dişi bir rootum vardı
ve anne sütünden kesilir kesilmez almıştım onu bizimle beraber yani evin bir bireyi gibi büyüdü ve sadece bizim evin değil tüm mahallenin sevgilisi olmuştu. bu hayvanın asabi bir ırk olduğu söylense de bu tamamen yetiştirilmesine bağlıdır. Mesela benim root bırakın saldırmayı doğru düzgün havlamazdı bile  :cem:)
gösterişli sevimli bir hayvandır.

Benim bu köpeği ne kadar sevdiğimi bilirsin ve benim nasıl sende olduğundan haberim olmaz. hıhh çok küstüm  :cem:)
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı ErtPeh

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +332/-2
  • Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır
« Yanıtla #7 : Ocak 28, 2012, 06:36:23 ÖS »
özellikle sakladım senden  :ysli:
Biri Kürtçe konuşur - Adı özgürlük olur
Biri Ermenice ağıt yakar - Adı ortak acımız olur
Biri çıkıp herhangi bir dilde feryat eder - Adı rengimiz olur
Biri çıkıp ''Ne Mutlu Türküm'' dediğinde - Adı ırkçı faşist olur Faşistsek bu yüzden eğer, kulağınızın zarı patlayana kadar haykırıyoruz
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!! Demeyeninde canı cehenneme!!!