Gönderen Konu: TONYADA EĞİTİM  (Okunma sayısı 3252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +270/-7
TONYADA EĞİTİM
« : Mart 03, 2007, 05:57:24 ÖS »
Binlerce yıla ulaşan geçmişi ve süre içerisinde geçirmiş olduğu tarihi olaylar ve bu topraklarda yaşayan milletler ve onların yaşam biçimleri bu günkü toplumsal ve kültürel yapının oluşmasında önemli pay sahibidir. İlçemizin kültürünün kaynağını ve halkımızın ve yaşamı ve yaşamını sürdürürken yaptığı faaliyetler oluşturmaktadır. Geçmişten beri geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık,kıyısında yaşadığı Karadeniz arazinin dik ve dar oluşu, ikliminin karakteristik özellikleri olan yağmur ve sis, yaylalar, horon bunların başlıcalarıdır. Ayrıca inançları gereği bayramlar, dini günler, doğum, düğünle evlenmeler kültürün diğer kaynaklarıdır.

İlçenin eğitim durumu genellikle Cumhuriyet döneminden sonra gelişme göstermiştir. Yeni Türk harflerinin kabul edilmesinden sonra okuma yazma yönünden yapılan çalışmalar sonucu yetişkinler okur-yazar hale gelmişse de okulların açılmasından ve sayılarının çoğalmasından sonra bu konuda daha iyi sonuçlar alınmıştır. 1981 yılında başlatılan okuma-yazma seferberliğinin olumlu katkıları ile 12-45 yaş arasındaki faal nüfusun % 95'i okur­yazar hale gelmiştir.

Okul Öncesi eğitim ilçe genelinde istenilen düzeydedir. Toplam 10 İlköğretim Okulumuzun bünyesinde Anasınıfı mevcuttur. 3 ilköğretim okulumuz içinde Anasınıfı açılması teklifi yapılmıştır. İlçe genelinde 2663 ilköğretim ve 698 lise öğrencisi olmak üzere toplam 3361 öğrenci mevcuttur. İlköğretim okullarında okuyan öğrencilerimizin 1042 si 8 taşıma merkezi ilköğretim okuluna 69 araçla taşınmaktadır. İlçede 15 ilköğretim okulu ,2 Çok Programlı Lise ,1 Anadolu Lisesi ,1 Sağlık Meslek Lisesi ve 1 İmam-Hatip lisesi mevcuttur. Ayrıca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve iki adet öğretmen evimiz faaliyettedir

Okullarımızın fiziki kapasiteleri yeterlidir. Öğretmen sayımız ise 192 dir. Öğretmen ihtiyacının giderilebilmesi için değişik branşlarda 31 öğretmen görevlendirilmiştir

dümende ve başaltlarında insanlar vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı. sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbirşey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler....

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Ynt: TONYADA EĞİTİM
« Yanıtla #1 : Mart 23, 2007, 01:20:33 ÖÖ »
tşk ler sancakbeyi_61   .,.P .,.P

***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı Kızıl_Çeri

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +40/-0
  • bize kalanların koruyucusu
Ynt: TONYADA EĞİTİM
« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2007, 08:24:05 ÖS »
sağol
bize kalanların koruyucusu