Gönderen Konu: Başbakan ERDOĞAN 2010 Yılı (DSÖ) SİGARA İle Mücadele Özel Ödülü Aldı.  (Okunma sayısı 820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
      :bayrak: BAŞBAKAN ERDOĞAN 2010 YILI DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ SİGARA İLE MÜCADELE ÖZEL ÖDÜLÜ'NÜ ALDI  :!:

:klp: :klp: ANKARA (İHA) -
 :-*  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sigara ile mücadeleye kararlılıkla devam edeceğini belirterek, "Ben sigara ile mücadeleyi şahsen vatandaşlık görevi olarak görüyorum. Sigara tüketimi terörden daha fazla kayıp veriyor" dedi. Anayasa Mahkemesi'nde önümüzdeki günlerde görülecek olan sigara yasağının kahvehanelerde kaldırılmasına ilişkin başvuruya atıfta bulunan Erdoğan, Yüksek Mahkeme'nin anayasada gençlerin korunması hükmü çerçevesinde bir karar vereceğine inandığın söyledi.
Başbakan Erdoğan, Rixsos Otel'de düzenlenen törenle Dünya Sağlık Örgütü'nün 2010 yılı Sigara ile Mücadele Özel Ödülü'nü aldı. Ödül töreninde Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Sağlık Bakanı Recep Akdağ da hazır bulundu. Törende bir konuşma yapan Erdoğan, aldığı bu ödülün sigara ile mücadelede kendisine farklı bir heyecan verdiğini söyledi. Birçok Avrupa ülkesinde önceleri sigara içenler için 'Türk gibi sigara içiyor' deyiminin kullanıldığını belirten Erdoğan, bugün ise Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesine göre
tütünle mücadele edilmesi konusunda hassas bir ortamın oluşturulması için ciddi gayret sarf ettiğini söyledi. Sigara tüketiminin terörden daha fazla kayıp verdirdiğini belirten Erdoğan, "Bugün dünyada bilinen gurabanın üzerindeki hastalık sadece sigara kullanımından dolayı ortaya çıkıyor. Dünyada yılda yaklaşık 5 milyon kişi, ülkemizde ise yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor" dedi.
 :-* Tütün kullanımının pasif içici boyutuna da dikkat çeken Erdoğan, dünyada 700 milyon çocuğun sigara dumanına maruz kaldığını ifade etti. Tütün kullanımının ülke ekonomisine ve aile bütçesine zararlar verdiğini anlatan Erdoğan, yoksul ailelerde bile sigaraya pay ayrılmasına tepki gösterdi. Kendisinin bizzat gecekondulara ve yoksul ailelere gerçekleştirdiği ziyaretlerde bu durumla karşılaştığını anlatan Erdoğan, "Şehrin varoşlarında gezip dolaştığımda garip gurabanın evlerine gittiğimde, bakıyorum ki
üstünde doğru dürüst giyecek elbisesi yok, evin hali perişan ama cebinin içerisinde sigara var. 'Param yok diyorsun niçin içiyorsun?' diyorum, 'kederden' diyor. Ama benim senden çok daha fazla derdim var. Ben 73 milyon insanın derdi ile dertleniyorum. Ama derdimin çaresini sigara içerek değil, sizlerle dertleşmekte buluyorum. Çocuklarına ayakkabı alamayan, elbise alamayan, hatta ekmek alamayan aile reislerinin ne yazık ki duman olup havaya karışan sigaraya bütçe ayırdığını görüyorum. Bu olacak iş mi?" diye
konuştu.
 :-* Sigara ile mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürmeye devam edeceklerini belirten Erdoğan, "Ben sigara ile mücadeleyi şahsen vatandaşlık görevi olarak görüyorum Sigara içen biri gördüğümde bırakması için, ikna etmek için elimden gelen her şeyi yapıyorum" dedi.
 :-* Başbakan Erdoğan, sigara yasağına çeşitli işletmelerin karşı çıktığını ancak bu konuda belli bir noktaya gelindiğini söyledi. Erdoğan, sigarayı bırakmayı ikna ettiği tiryakilerin sigara paketlerini evinde muhafaza ettiğini ve telefon numaralarını aldığını ifade etti. Tütün ile mücadele konusunda mevzuat hazırlamanın kolay olduğunu, önemli olanın bunun hayata geçirilmesi ve zihniyet değişimi olduğunu kaydeden Erdoğan, vatandaşların her zaman değişimden yana olduğunu, yüzde 90'ının sigara yasağına destek
verdiğini ifade etti.
 :-* Sigara yasağına ilişkin istatistiki bilgi de veren Erdoğan, işletme sahiplerinin yüzde 33'ü, müşterilerin yüzde 25'inin sigara içme sıklığını azalttığını, işletme sahiplerinin yüzde 2.5'i, müşterilerin yüzde 3.5'inin sigarayı bıraktığını, yine işletme sahiplerinin yüzde 10.5'i, müşterilerin yüzde 9'unun yasak olmamasına rağmen evde sigara içme sıklığını azalttığını ifade etti. Sigaraya bağlı solunum yolu enfeksiyonları ve astım rahatsızlığında da yüzde 30 azalma olduğunu kaydeden
 :-* Erdoğan, 2008 yılının Mart ayından 2010 yılının Ocak ayına kadarki dönemde 1.5 milyar TL'nin vatandaşın cebinde kaldığını söyledi.
Erdoğan, işletme sayısının sigara yasağı ile düştüğü yönündeki bilgilerin yanlış olduğunu belirterek, bu konuda Maliye Bakanlığı'nın verilerini aktardı. Sigara yasağını insan hakkı ihlali olarak görenleri eleştiren Erdoğan, sigara içmeyi intihar olarak gördüğünü ve intiharın özgürlüğünün olamayacağını kaydetti.
 :-*  Sigara içenleri elinde silah sağa sola ateş eden insanlara benzeten Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nda buna dikkat ettiğini söyledi. Erdoğan, "Bakanlar Kurulu'nda sigara içen bir tek kişi yok.
 :-* Varsa da gizli içiyordur" dedi. Erdoğan'ın sözleri salondaki davetlileri güldürdü. Sigarayı alkollü araba kullanmak kadar tehlikeli gördüğünü ifade eden Erdoğan, "Bu işin kurusu da zarar, sulusu da" diye konuştu.
 :-* Anayasa Mahkemesi'ne sigara yasağının kahvehanelerde kaldırılmasının yönelik yapılan başvuruya atıfta bulunan Erdoğan, Yüksek Mahkeme'nin anayasada gençlerin korunması hükmü çerçevesinde hayırlı bir karar vereceğine inandığını söyledi. Avrupa'da da sigara yasağına ilişkin açılan davaların reddedildiğini anımsatan Erdoğan, Yüksek Mahkeme'nin bunu da dikkate alacağına inandığını söyledi.
 :-* Erdoğan'a ödülünü Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Temsilcisi Zsuzsanna Jakab verdi. (EDA-CC-Y) 19.07.2010 13:15:23 TSI - NNNN.
 Naklen  Yazan  :  :klp: :klp:  A. ÜSTÜNBAŞ  -  Sigarayla  Savaşanlar  Vakfı  Üyesi  -  HATAY :klp:  :klp: 
« Son Düzenleme: Temmuz 19, 2010, 01:46:04 ÖS Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .