Gönderen Konu: Mihrimah Camiilerinin Sırrı(Çokk Güzel veAkıllıca,mutlaka okuyun)  (Okunma sayısı 1154 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı brun0*

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +14/-0
  • Altın-ı Şer İncisi Ker / CaN YüceL
Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olma kızı.. Biri Üsküdar’da, diğeri Edirnekapı’da iki cami yaptırmış..
İki cami arasında müthiş bir hesaplama, müthiş bir estetik, inanılmaz bir uyum vardır..
İkisi de Mimar Sinan imzası taşımaktadır..

Beyazıt gibi yüksek bir tepeden baktığınızda Üsküdar’daki Mihrimah Cami’nin iki minaresi arasından güneşin doğuşunu görürsünüz, aynı noktadan akşam ters yöne baktığınızda güneş Edirnekapı’daki Mihrimah Cami’nin minaresinin dibinden batar..

Bu muazzam hesaplama Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a karşı duyduğu platonik aşka bağlanır.. Öyle ki; yılın sadece birkaç günü şu manzaraya rastlanır..
Güneş Edirnekapı’daki Mihrimah Camii’nin arkasından batarken ay Üsküdar’daki Mihrimah Camii’nin minareleri arasından yükselir..
Güneş ile ay aynı anda görülür..
Mihrimah ne demek?
Mirh ü mah..
Farsça güneş ve ay..

Müthiş birşey ya okurken tüylerim diken diken oldu.Koca Mimar Sinan İşini Biliyor..RUHUNA EL- FATİHA
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2010, 04:55:06 ÖS Gönderen: @sen@ »

"Sormaz ki bilsin sorsa bilirdi, bilmez ki sorsun bilse sorardı."

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
  • Rep Puanı: +100/-0
Ynt: Mihrimah Camiilerinin Sırrı(Çokk Güzel veAkıllıca,mutlaka okuyun)
« Yanıtla #1 : Kasım 16, 2010, 04:54:29 ÖS »
Müthiş birşey ya okurken tüylerim diken diken oldu.Koca Mimar Sinan İşini Biliyor..  :hıhı: :hıhı:

Teşekkürler. +
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
« Yanıtla #2 : Kasım 16, 2010, 05:39:35 ÖS »
güzel bir hesap. mimar sinan yaptığı her eserde bir hayret uyandırmış bir kişiliktir zaten. tşkler...
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
  • GURURLA BAKIYORUM DÜNYAYA
« Yanıtla #3 : Kasım 23, 2010, 01:39:25 ÖS »
Evet daha öncede duymuştum bunu gerçekten de nasıl bir hesaplamadır bu insan şaşırıyor. Sağol paylaşım için.
Hamsi küçük bir balık, sakın ha aldanmayın, soyu çok kalabalık, yan göz ile bakmayın

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
  • Rep Puanı: +100/-0
« Yanıtla #4 : Kasım 23, 2010, 08:36:50 ÖS »
Ey aşk sen nelere kadirsin.  :)
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.