Gönderen Konu: Ekonomi  (Okunma sayısı 1626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı LazKopaTS

  • Bağımlı Üye
  • ***
  • İleti: 133
  • Rep Puanı: +5/-0
Ekonomi
« : Ağustos 29, 2009, 06:57:16 ÖÖ »
EKONOMİ

1-Tarım: İlçemizin toplam arazisi 16900 hektar olup, bu arazinin %59.39’u tarım arazisi, %37.64’ü orman arazisi, %3.44’ü çayır-mera arazisi, %2.51’i ürün getirmeyen arazidir.

İlçemiz ve köylerinde mısır, kuru fasulye, yaş fasulye, patates, karalâhana, patlıcan, biber, domates ve salatalık ekimi yapılmaktadır. İlçemizde aile ihtiyacını karşılayacak küçük çapta hayvancılığın yanında meyvecilikle uğraşılmakta olup, başlıca yetiştirilen meyveler; karayemiş, mandalina, portakal, limon, ceviz, kiraz, armut, ayva, elma, erik, dut, incir ve kivi’dir.

2-Balıkçılık: İlçemiz sınırlarındaki deniz içerisinde mezgit, kefal, istavrit, hamsi, kalkan balığı v.s. bulunan Yanbolu deresinde tabi olarak alabalık, bıyıklı sazan türünde balıklar bulunmaktadır. Derelerimiz doğal bitki varlığı zengin olduğundan balıklandırmaya elverişlidir.

3-Hayvancılık: İlçemizde hayvancılık yüksek kesimlerde yaygınlaşmıştır. Hayvancılığın geliştirilmesi için suni tohumlama, yem üretimi ve ahır ıslahının birlikte yürütülmesi gerekmektedir. Bu amaçlara yönelik olarak hayvan pancarı, silajlık mısır ve pancar fiği ekimine ağırlık verilmektedir.