Gönderen Konu: TRABZONUN FETHİ- FATİH SULTAN MEHMET 1461  (Okunma sayısı 1443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı peregrine_falcon

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +5/-0
TRABZONUN FETHİ- FATİH SULTAN MEHMET 1461
« : Şubat 09, 2009, 03:42:02 ÖS »
Tarihi Tablolar...
           https://www.sakirseyihoglu.com/index/images/trabzon_fetih.jpg
Trabzon bir liman kenti olmanın ötesinde ipek yolu üzerinde yer alan tarihi geçmişi ile de önemli bir kenttir. Geçmişten günümüze, sahip olduğu jeopolitik ve kültürel değerine oranla çokta hak ettiği değeri aldığı söylenemez. Çeşitli zorluklar sebebi ile hep göç vermek durumunda kalmıştır. İş gücü gitmiş, beyin gücü gitmiş, hatta sanatçılar bile büyük şehirlerde kendilerine iskân olanakları araştırmışlardır. Ancak Trabzon’da halen yaşayan insanlar var ve Trabzon’u çok seviyorlar. Trabzon şehri terk edilmiş olmayı hak etmiyordu, deniziyle, yaylasıyla, insanıyla. Kalanlarda oldu ve çok ta iyi oldu. Trabzon’da kalanlar ulusal boyutta hak ettikleri bir tanıtım imkânı bulamadılar ancak, Trabzon da gençlere gerçek anlamda ışık oldular. Şimdi tek tek saymak zor ancak, benim bizzat tanıdığım ve bundan da mutluluk duyduğum bir Ceyhan MURATHANOĞLU ve Haydar DURMUŞ var, biz sanatseverlere sanatın her noktasında örnek olan yol gösteren.
          İnsan önce yaşadığı yeri güzelleştirmeli. İşlemeli geliştirmeli ve bir değer haline getirmeli. Bakın bazı insanlar sadece giyim kuşam almak için Paris’e İtalya’ya gidiyor. Venediksiz, Romasız tatil düşünülemiyor. O şehirlerde sıradandı bir zamanlar. Şehrin insanları, sanatçıları bir mücevher gibi işlediler yaşadıkları kenti. Kendilerini bir şekilde özel yapabilmeyi başardılar ve tüm dünyaya tanıttılar.
          Benim kendimce ve elimden geldiğince küçükte olsa yaşadığım kente katkıda bulunabilme gayesiyle başladığım bir proje var. Trabzon un 1461 den itibaren önemli şahsiyet ve olaylarını imkânım elverdiğince resmetmek. Karanlığa bir kibrit çakıp, bilinen tarihe görsellik kazandırmak. İşimin çok zor olduğunu Trabzon’un Fethini araştırmak noktasında anladım. Net bilgi ve görsel kaynak yetersizliği işi güçleştiriyordu. Pes etmedik ve kitaplarla birlikte, çağımızın sihirli kutusu olan internette benzer zaman diliminde Türk askeri ve silahlarını araştırdım. Çok doyurucu olmasa da bazı bulgulara ulaşabildim. Malum bizde ne tarih yazma geleneği nede koleksiyon anlayışı ciddi boyutta yok. Tabi ki bu tür resimler önce araştırma, daha sonra biraz empati, birazda yorum istiyor. İlk çalışma olarak “Fatih’in Trabzon’u Fethi “ Tablosunu çalıştım. Daha sonra bu konunun farklı versiyonlarını da yapmayı düşünüyorum. Ardından Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın da Trabzon’la ilgili bir resmini kurgulamayı planlıyorum. Ardından tarihi sıraya göre muhacirlik ve Trabzon’un Kurtuluşu, Atatürk ün Trabzon a gelişi olacak. “TRABZONUN TARİHİ RESİMLENİYOR”. Bu bir proje, imkân, destek ve zaman istiyor. İş zor ama biz de kararlıyız.
                                                       ...
         Tarih toplumlar için önemlidir. Birçok emek vardır, eser vardır, gözyaşı vardır. Doğrusuyla yanlışıyla her olay geleceğe ışık tutar, birçok dersler barındırır içinde. Toplumların bir nevi hafızasıdır, kimliğidir.
         Günümüz modern dünyanın hızlı ve yoğun karmaşasında birçok detay maalesef ya gözden kaçıyor, ya da yeterince vurgulanamadığı için gerektiği kadar bilinmiyor. Şüphesiz tarihi tarihçiler yazar ancak, bazı şeyler vardır ki olayı çok daha çarpıcı bir şekilde iletir. Ruh kazandırır kuru bilgilere. O da sanatın gücüdür. Resim sanatı da bu alanda en önde gelenlerden bir tanesidir. Binlerce yıl öncesinin pek çok olayı kaydedilmeseydi bu gün geçmiş, karanlıktan başka bir şey olmayacak, beklide hep söylenti – efsane olarak kalacaktı. Ancak olayların yazıyla kaydedilmesi, notalara dökülmesi, mimari, heykel ya da rölyeflerle anıtlaştırılması, ya da resmedilmesiyle günümüze kadar çok yönlü olarak bilgi taşıyabilme imkânı oluşturmuşlardır. Bugün bilhassa Avrupa da bunun çok fazla örneklerini görmekteyiz. Sanatçılar uzun yıllar önce dini temaları resmetmiş, daha sonra siyasi, tarihi olayları ve kişileri betimlemiş bir nevi propaganda olarak ta değerlendirmişlerdir. Hepimiz Mona Lisa diye birinin varlığından haberdarız. Leonardo nun sayesinde. 16.yy. Hollanda sından pek çok görüntüyü günümüze taşıyan başta Rembrandt, Frans Hals ya da Rubens olmak üzere pek çok ressam tarihte yerini almıştır. Ya da Leonardo nun “Son Akşam Yemeği”ne ne demeli. Fransız ihtilali, İspanya iç savaşı, Magna Carta vs vs. saymakla kolay kolay bitiremeyiz örnekleri. Bütün unsurlarıyla kültürler kendilerini inşa eder ve yüceltirler. Bu o toplumun sahip olduğu tüm değerlerin uyumuyla, evrensel boyuta ulaşacak kadar geliştirilmesiyle mümkün olabilir. Batı bunu başarmış ve dünyayı yönlendirme noktasına kadar ulaştırmıştır. Zayıflayan toplumların önce kültürleri bozulmuş ve yarıştan kopma noktasına gelmişlerdir. Geçmişini unutma, unutturulma noktasına sürüklenmişlerdir. Bunun sonucu felaketlerle, acılarla dolu bir süreç olmuştur. Tarih bilinci, toplumları aynı hataları tekrarlama zafiyetinden kurtarır. Sahip olunan değerlerin nasıl bir sıkıntı ve gayretten sonra elde edildiğini gösterir, veya hangi hata ve ihmallerin kaybettirdiğini. Bilim ve teknolojide, sanatta geri kalmamanın gerekliliğini öğretir.
Gelecekte mutlu olabilmenin çok çalışmak,  milli birlik ve bütünlüğü muhafaza etmeye bağlı olduğunu bilmemiz gerekir.
Cumhuriyetten sonra Türkiye de anıt yapımına önemli şahsiyetlerin heykellerinin dikilmesine önem verilmiş, bu iş için Avrupa dan sanatçılarda getirtilmiştir. Yine Türk tarihinde önemli kişi ve olaylar resmedilmiştir. “Fatih Sultan Mehmet’in portresi”  İtalyan ressam Gentille Bellini, “İstanbul’un Fethi “ İtalyan Ressam Zonaro Tarafından, Anıtkabirdeki “Çanakkale savaşları” Rus Ressamlar tarafından resmedilmiştir.  Kurtuluş savaşında cepheler resmedilmiştir. Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün portresi de pek çok ressam tarafından resmedilmiştir. ( İbrahim Çallı, Feyhaman Duran vb) Cumhuriyetten sonra Anadolu’nun her köşesi resmedilmeye çalışılmış, pek çok proje bu amaçla hayata geçirilmiştir. Ancak bu amaçla başlatılan bazı projeler maalesef sonuçlandırılamamıştır

Çevrimdışı peregrine_falcon

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +5/-0
Ynt: TRABZONUN FETHİ- FATİH SULTAN MEHMET 1461
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2009, 09:56:05 ÖS »
Fatih Sultan Mehmet in Trabzona Girişi ile ilgi bu resmi Şakir ŞEYİHOĞLU resmetmiştir.
Yağliboya ile çalişilan bu resim 1.80 cm x 1.20 cm ebatlarındadır.
Resmin fotoğrafına aşağidaki linkten ulaşabilirsiniz.

Şakir ŞEYİHOĞLU kişisel web sitesinde yayınlanmaktadır.

« Son Düzenleme: Şubat 15, 2009, 12:44:48 ÖÖ Gönderen: albay »