Gönderen Konu: Anneannem 1  (Okunma sayısı 1718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sencer

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +83/-0
  • Nefis mıknatıs gibidir, çeker...
Anneannem 1
« : Kasım 16, 2007, 12:13:15 ÖÖ »

İnsanın burnunun gözlerinden ve kulaklarından daha az unutkan olduğunu ve beynimize yolladığı sinyallerin hatırlama melekemizi daha çabuk çalıştırdığını düşünüyorum. Öyle olmasaydı, deterjan kokusu sinmiş bir bisküvi; bize eski bakkalımızı ve müşterilerini, veresiye defterini, ipli şekerleri, raflara dizilmiş plastik oyuncakları aynı anda hatırlatmazdı. Yine bir mürekkep kokusu; tomar tomar kâğıtları, yıllar önceki “güzel yazı derslerini”, ilahi söyler gibi kımıldayan divitleri, eski kitapçıları geçmişimizdeki en önemli tabloymuş gibi boyayıp bir anda düşünce duvarımıza asmazdı.

Odun isi sinmiş ekmek kokusu da, başrolünü anneannemin oynadığı yarı belgesel bir filmin sinemaskopu gibidir; ışıklarımı karartır, düşüncelerimi sabitler ve gözlerimde yanıp söner.

Eski kadınlar naz u niyaz ile gösterirlerdi yüzlerini. O yüzden uzun duvarları olan bahçelerinde sahafların eski kitaplara verdiği kıymet mukabilinde, yaşlanırken bile bedenlerini saklarlar ve kapı çaldığında karinin içerikten önce takdim ile karşılanması gibi; evin kapısı ile bahçe kapısı arasındaki mesafeyi kılık kıyafetlerini düzenleyerek geçerler ve gelenleri bir ön hazırlıkla karşılarlardı. Benim anneannem bir celi hat gibi dururdu o eski evin içinde. Yüzündeki ışık ve gülümseme tüm eskimişlikleri bir radyo düğmesini çevirir gibi samimiyete çevirirdi. Bir hal mütercimliği yapardı beline bağladığı kırkyama önlüğü. Kollarını sıvaması ile birlikte kalem ve kariha erbaplarındaki o müşkilpesend tavra bürünür ve ocağın başına illaki kendi geçerdi.

Şimdi kaloriferli sevimsiz bir daireye taşındı anneannem. Yüzünde ışık ve gülümseme var ama evinde “odun isi sinmiş ekmek kokusu” yok. Hazır yufkalara bol katkılı iç malzemeyi doldurup yine börek yapıyor tıpkı oradan buradan topladığı bilgiler ve kanaatlerle kitap yazan muharrirler gibi. Kırkyama önlük yerine alışveriş merkezlerinde satılan şu plastik önlüklerden takıyor. Çelik kapıyı şakır şukur sürgülerini çekerek açıyor ve kılık kıyafetini alelacele düzeltse bile çoğu kez takma dişlerini takmaya vakti olmuyor.

Anneannemi o eski evinin bahçesinde bir köşeye yaptırdığı derme çatma mutfağında tahta teknede hamur yoğururken izlemek, bir şairin yüzünden, çektiği fikir sancılarını izlemeye benzerdi. Ve tıpkı bir vatan şairinin kelimelerini namahrem nazarlardan, nadan dokunuşlardan koruması gibi hamuruna kimseyi dokundurmaz, bir edep ve erkân kuralları silsilesine bağlı kalınmasını isterdi. Bir nevi terbiyeye tabi tutardı etrafındakileri. Bir şair için defter-i meşairin kıymeti ne ise, anneannem için de mutfağının kıymeti o ölçüdeydi. Yeni yetmeler onun için alfabesinin harflerini değiştirme teşebbüsünde bulunacak kadar cahil ve riskliydi.

Şimdi kaloriferli sevimsiz bir daireye taşındı anneannem. Üç tanesi bir YTL. olan plastik leğenlerde una bulanmış hamur teknesindeki o vefayı arıyor. Kitapçı raflarına dizilen dışı kabartmalı ve renkli kitaplar gibi dışı süslü içi dar ve kullanışsız mutfak dolaplarından memnunmuş gibi görünse de biliyorum o da o eski isli mutfağını arıyor. Musikisi içinde saklı bir şiiri, fon müzikli berbat bir şiire kim tercih eder ki?

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin !

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
Ynt: Anneannem 1
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2008, 11:13:01 ÖÖ »
 :alkş: :alkş: :alkş: çok güzel anlatım teşekkürler sencer

benim  de hayatta en sevdiğim kişi sohbeti anneannemdir onunla eski günlerden hayatından konuşuruz ;ne zorluklar içinde ne güzellikler yaşadıklarından :klp:
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
  • بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2008, 11:19:52 ÖÖ »
Allah razı olsun sencer, beni çok eskilere götürdü, rahmetli babannemde çok şey anlatırdı,ne zorluklarla çilelerle bu gün egldik derdi.Çok şükür bu halimizee keşke babanbem olsaydıda yine anlatsaydıı o eski güzellikleri emeklerine sağlık + rep.  :alkş:  :-*
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı Sencer

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +83/-0
  • Nefis mıknatıs gibidir, çeker...
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2008, 11:58:52 ÖS »
:alkş: :alkş: :alkş: çok güzel anlatım teşekkürler sencer

benim  de hayatta en sevdiğim kişi sohbeti anneannemdir onunla eski günlerden hayatından konuşuruz ;ne zorluklar içinde ne güzellikler yaşadıklarından :klp:

benimde sohbetine doyum olmadığım anneannemdir. Teşekkür ederim sevgili lazkızı okuyup paylaştığın değerli yorumun için
Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin !