Gönderen Konu: Karadeniz Üzerinde Oynanan Oyunlar - Trabzon  (Okunma sayısı 9573 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı blackseastorm

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +50/-1
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
Karadeniz Üzerinde Oynanan Oyunlar - Trabzon
« : Mayıs 26, 2007, 01:30:28 ÖS »
[youtube=425,350]dySaLOAkRVk[/youtube]

Hrant Dink’i öldüren kişinin kimliği belirlenir belirlenmez, neredeyse bütün televizyonlar, “katil Trabzonlu çıktı” şeklinde haber yaptılar.

Trabzon şehrinin öne çıkarılması oldukça anlamlıydı. Katil, Kastamonulu veya Ankaralı olsaydı aynı tutum sergilenecek miydi? Sanmıyorum.

Bana kalırsa, hedef Hrant Dink kadar, Trabzon şehriydi de...

Şimdi, Trabzon’la ilgili son bir iki yılda ne olmuş, ona bakalım.

4 Eylül 2004’te, Türkiye-Gürcistan futbol müsabakası Trabzon şehrinde oynandı. Maç berabere bitince, medyada şöyle bir tartışma başlatıldı: “Stattaki Gürcistan bayrakları, Türk bayraklarından daha fazlaydı.”

Bir anda Trabzon ahalisinin vatanseverliği sorgulanmaya, milliyetçiliği tartışılmaya başladı.

Hatta, Trabzon halkı yüzünden puan kaybedilmiş gibi bir hava oluşturulmak istendi. Her fırsatta, “keşke o maç İstanbul’da oynansaydı” gibisinden cümleler kuruldu.

Türkiye-Gürcistan maçından sonraki ilk iç saha maçımız İstanbul’da oynanmış ve seyircilere “bedava Türk bayrağı” dağıtılmıştı. Bunu, Trabzon halkına yapılan bir nispet olarak görmüştüm.

Özellikle dikkat etmiştim: O tarihlerde, Trabzon ve fuhuş kelimelerinin yanyana geldiği haberlerde de ciddi bir artış olmuştu. Sanki Nataşalar Trabzon’dan yurda yayılıyordu.

5 Nisan 2005’te, F Tipi cezaevleriyle ilgili bildiri dağıtmak isteyen Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği üyeleri ile vatandaş arasında arbede çıktı. Bu, “linç girişimi” olarak basında yer aldı.

Trabzon halkı diken üstündeyken, sinirler gerginken, 10 Nisan’da yine bir grup TAYAD üyesi, 5 Nisan’daki olayları protesto etmek istedi. Sonuç yine aynı: Kavga, gerilim... Trabzon halkının tutumunu herkes eleştirdi de, TAYAD’lıların tahriki üzerine kimse bir şey söylemedi.

Yine, aynı günlerde, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne mensup bir profesör ve bir yardımcı doçent, cinayete kurban gitti.

Bir sene önce Trabzon halkının milliyetçiliği tartışılırken, bu olaylar sonrasında, milliyetçiliğin zararları gündeme geldi. 25 Ocak 2006’da MHP’nin Trabzon il binasına bomba konulması da bu oyunun bir parçasıydı. Çünkü, olaydan bir hafta önce, yani 19 Ocak’ta, Kürt vatandaşlarımızın gittiği bir çay ocağına molotof kokteyli atılmıştı.

Trabzon bir anda “şiddetin başkenti” olarak adlandırıldı. Trabzonlular ise şiddete meyilli insanlardı. Nitekim maçlarda da sık sık kavga çıkarıyor, tribündeki koltukları falan söküyorlardı(!)

Dikkat edilirse, şehir insanını bir arada tutan, meşgul eden futbol da hızlı bir şekilde gündemden düşmeye başladı. İki sene önce şampiyonluğa oynayan takım, şimdi, kümede kalabilmek için mücadele ediyordu. Futbolcular ve yöneticilerin her fırsatta hakeme yüklenmesi, boşuna olmayabilir.

Olaylar bitecek gibi görünmüyordu.

2006 yılı başlarında, Trabzon’daki misyonerlik faaliyetleri yoğun bir şekilde gündeme getirildi. Üst rütbeli subaylar bile konuyla ilgili sert çıkışlar yaptı.

Yine, Trabzon’un kültürü ve geçmişiyle ilgili yayınlarda ciddi bir artış oldu. Trabzonlu Rumlar, Potnus devleti vs... (Trabzonspor’a, EUFA Kupası maçlarında, iki sene üst üste Rum takımının çıkması da bana oldukça anlamlı gelmiştir.)

Konuyla ilgili haberleri hep beraber okuduk, açıklamaları dinledik. Misyonerler, Trabzon’u pilot bölge seçmişlerdi. Yunanistan’a götürülen gençler, dağıtılan İnciller, Trabzon halkının geçmişinin kurcalanması vs.

Sonra şu oldu: 16 yaşındaki bir genç, 5 Şubat 2006’da, Santa Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santoro’yu öldürdü.

Papazın yoğun şekilde misyonerlik faaliyetleri yaptığı biliniyordu. İddialara göre, üçyüz Müslümanı Hıristiyan yapmıştı.

Papaz cinayetinden sonra, “şiddete meyilli insanlar” tanımına bir kelime daha eklendi: “Hoşgörüsüzlük...”

Trabzon halkı hem şiddete meyilliydi, hem de hoşgörüsüzdü... Haberlere göre, Trabzon şehrindeki şiddet olayları, beş yılda on beş kat artmıştı. (Diyarbakır şehrimizdeki şiddet olayları, Türkiye ortalamasının çok çok üstündedir. Buna rağmen, Diyarbakır’ın değil de Trabzon’un öne çıkarılması, düşündürücüdür.)

Bilime ve çağdaş eğitime de karşıydılar(!) Başka şehirlerde niçin öğretim görevlileri cinayete kurban gitmiyordu da Trabzon’da gidiyordu?!

Son olarak, Hrant Dink’i öldüren 17 yaşındaki gencin de Trabzonlu çıkması, fotoğrafın tamamını görmemizi sağladı.

Bütün bu olayları yan yana getirdiğimizde, katilin Trabzonlu olması, tesadüf gibi görünmüyor, daha çok bilinçli bir seçime benziyor.

Peki neden?

Neden, Trabzon ismi bu olaylarla ön plana çıkıyor, çıkarılıyor? Neden Trabzon halkı olumsuzlanmak isteniyor?

Bu soruların cevabını çok düşündüm.

Trabzon ve çevresi, Türkiye’nin bölünmek istenmesine ve ayrılıkçı PKK terör örgütüne karşı en kararlı tutum sergileyen illerin başında geliyor.

Öyle ki, PKK terörüne karşı en sert tepkiyi Trabzonlular veriyor. Trabzonlular, PKK’nın niyetlerine karşı adeta bir duvar vazifesi görüyor. Yine, tekrar canlandırılmak istenen Potnus Rum devleti için de en büyük engeli Trabzon halkı oluşturuyor.

Nitekim, Hrant Dink’in öldürülmesinin hemen sonrasında, meydana çıkan göstericiler arasında PKK ve DHKP-C bayrağı taşıyanlar da vardı.

Şunu da hatırlatmakta fayda var: ASALA terör örgütünün eylemlerine son verdiği tarih ile PKK’nın eylemlerine başladığı tarih, neredeyse aynı...

Görüyoruz ki, ileride yaşanacak bazı olumsuz gelişmelere karşı, Trabzon ahalisi şimdiden sindirilmek isteniyor

Bunlar Benim Görüşlerim Siyasi Bir Amaç Taşımamaktır
Biz Karadeniz ' in asi çocuğunu kaybetmedik . Biz Kazım ' ı , yani Karadeniz ' in hırçın çocuğunu notaların sonsuzluğuna uğurladık . Ve Köroğlu , Dadaloğlu , Aşık Veysel gibi kuşaktan kuşağa yaşayacak , yaşatacağız . Sen Bizimlesin Kazım....

Çevrimdışı hasann61

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +5/-0
Ynt: Karadeniz Üzerinde Oynanan Oyunlar - Trabzon
« Yanıtla #1 : Mayıs 26, 2007, 01:57:17 ÖS »
paylaşımınız için teşekkürler görüşlerinize aynen katılmakla beraber şunu belirtmek isterim yaşananlar göstermiştirki trabzon ahalisinin sağcısınında solcusununda milliyetçilik,vatanseverlik değerleri bu saldırılardan etkilenmeyecek kadar sağlam temellidir.gerektiğinde tepki koymada,gerektiğinde aklıselim davranmada da bir ders verildiği kanısındayım teşekkürler

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +270/-7
« Yanıtla #2 : Mayıs 26, 2007, 03:58:25 ÖS »
cok güzel dile getirmişsin,teşekkrler kardeş..

mesela bu son canlı bomba olayında canlı bombanın sivaslı oldugunu kacımız biliyoruz..cok azımız,çünkü hiç öle üzerinde durulmadı sivaslılıgı,ki dogru olanda budur..sivas üzerine belgeseller yapılmadı,cok bilmiş sosyo-toplumcularımız acıklama yapmadı sivas hakkında..veya diger sehirler için de aynı şeyler gecerli..burda acık bir şekilde hedef secildik,ve halkın gözünde sürekli kötü imajımız olsun istiyorlar..ama cok şükürki halkımız neyin ne oldugunu biliyor..

videoyu daha önce ve şimdi defalarca izledim..tek kelimeyle harıka..duygulanmamak elde değil.hazırlayana helal olsun..
dümende ve başaltlarında insanlar vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı. sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbirşey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler....

Çevrimdışı hornydevil

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +51/-3
« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2007, 04:24:03 ÖS »
sevgili kardeşim çok güzel açıklamışsın olayı ve videoyu hazırlayandan da Allah razı olsun. bu konuda bende daha önce sizlerle bazı yazılarımızı paylaşmıştık. inşallah hepimiz anlayacağız, anlatacağız ve bozacağız!... neyimi? Trabzon' nun, Karadeniz' in ve onların nezdinde tüm Türkiye'nin üzerine oynanan oyunları ve hazırlanan komploları... biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. bizler o şehitlerin evlatları isek Vatan ve Memleket sevdasını hiçbir zaman yüreğimizden söküp alamayacaklar...ama dikkatli olmak lazım. çünkü bu olayların ardı arkası kesilmeyecek ve artarak devam edecektir...ama bu oyunları bozacak olan ve bu Vatanı bölmek isteyenlere gerekli cevabı Büyük Türk Gençliği verecek ve suratlarına bir tokat gibi çarpacaktır...
Böcek olmayı kabullenenlerin, ezilince şikayet etme hakkı yoktur!...

Çevrimdışı hasann61

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +5/-0
« Yanıtla #4 : Mayıs 26, 2007, 04:30:54 ÖS »
evet aynen hiç trabzonlu terörist görülmüşmü hiç vatan haini.ben bir gurbetciyim  ayrım yapmak istemiyorum ama burada insanlar bütün trabzonlularla uyum içinde yaşarken adını vermeyeyim falanca yerliden acaba bana zarar gelirmi diye düşünüyor herkes neyin ne olduğunu çok iyi biliyor halkımız bunların gereğini yapıyor zaten.Burada tüm suç bence güya özgürlükcü birgün.star,gündem(pkk gazetesi),radikal gibi tamamen belli kesime hitap eden medyadadır

Çevrimdışı hornydevil

• Premium Üye
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2007, 04:52:58 ÖS »
evet haklısın. bu konuda bahsettiğin gazeteler e ek olarak bazı internet siteleri de var. ama siteyi burdan duyurup reklamlarını yapmak istemem. ama daha önce habertürk ve vatan gazetesi de böyle yapmışlardı ve Trabzonlu ları terörist gibi göstermeye çalışmışlardı. bu oyuna gelmeyeceğimizi bir kez daha tekrarlayarak duyarlılığınız için sevgilerimi sunarım...

Çevrimdışı hanifta

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +7/-1
  • Maskeler yalnız şarkılarda düşüyor
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2007, 08:33:32 ÖS »
medya biraz akıllanmış gibi uyarı aldılar herhalde nihayet akılları başlarına geldi.
Kanla karışık yağmurlarla
Üstümüze özgürlük yağıyor gökyüzünden
Ölmeyi öğrendim ben daha yürümeyi öğrenmeden
Mermiler düşerken biri var uzakta tetiği çeken
Katil doğmuş baba mesleği

Çevrimdışı blackseastorm

• Banned
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
« Yanıtla #7 : Mayıs 26, 2007, 11:10:57 ÖS »
[youtube=425,350]kQxObaJ4h54[/youtube]

Karadeniz bölgesinin ne kadar güzel bir doğal yapıya ve karadeniz insanın ne kadar vatansever ne kadar duyarlı ve sadık olduğunu eminim ki sizlerde en az benim kadar biliyorsunuzdur...

Güzelim bölgemiz üzerinde yıllardır süregelen oyunların mevcut olduğunu düşünüyorum.fakat bu oyunlar maalesef özellikle son 3 yıllık bir zaman zarfı üzerinde artı da arttı.

Bu kanıya nerden vardığımı merak ediyorsanız size sadece bir kaç olaydan bahsetmtm ve bu olaylarının nedenini söylemem sanırım ki sizlerle hemfikir olmamızda başrol oynayacaktır.

Öncelikle şunu vurgulamak isterim:Karadeniz bölgesine neden yatırım yapılmıyor;bu soruyu yıllardır sorarım fakat şuana dek mantıklı bir cevap acıdır ki alamadım;bu sorunun mantıklı cevabını alamadıkça ne yazık ki güzel insanlarımızın halen uyutulduğunu ve daha da kötüsü uyutulmaya dünden razı olduğunu düşünüyorum.Bu soruya yıllardır hep aynı cevabı aldım o da;mesafenin uzunluğu ve ulaşımmış...Hadi bu cevabı mantıklı kabul edelim,peki buna ne derseniz?Bildiğiniz gibi tekel ülkenin gelir kaynakları sıralamasında baş sıralarda.madem sanayii getirmiyorsunuz güzelim bölgemize,hiç olmazsa tarımı destekleyin.Yahu buna da mı mesafe diyeceksiniz,diyorsanız ben de sizin halinize acıyarak şunu soruyorum:Sigaralarda amerikan tütünü kullanıyorsunuz,Amerika'dan gelen tütün Karadeniz'den gelmiyor mu?Bu nasıl bir çelişki!!!

Tamam tarımı desteklemediniz canınız sağolsun,ne de olsa bizim insanımız çalışkandır,azimlidir eyvallah deriz,iyi ama neden öldürmeye çalışıyorsunuz ki???Söylediklerim kesinlikle uydurmadan ibaret değildir,yapılanların ta kendisidir.

Bir kaç yıl evvel iktidarlarımız;sökülen fındık kökü başına çiftçilere para verdi,allah aşkına;saygı duyduğum büyüklerim,sevgili kardeşlerim,değerli yaşıtlarım,biriniz lütfen bana bunun mantıklı bir açıklamasını yapın,bunun anlamı nedir?Ama bana sakın arz fazlası var ve arz-talep debgelensin amacıyla yapılsın demeyin.derseniz ben de size hatırlarım;fındığın kg fiyatı el yakıyor ve ben de dahil olmak üzere bir çok ailenin evine fınfık alamadığını ki o kadar sağlıklı bir ürün olmasına rağmen...Sökülen kök başına para verilmesinin böyle bir açıklaması olmaz,kök söktüreceği kg fiyatını aşağıya çekin de hem çiftçinin geleceğini riske atmayın,zarar etmesine sebep olmayın hem de herkes yiyebilsin,haksız mıyım yani?

Bir diğer konu,Karadeniz insanı bu yıl gerçekten de çileden çıktı artık.İktidar çay-fındık alımını ne yazık ki rezilliğe dönüştürdü.Yaz tatilinde çay-fındık toplanan tüm köylerin çilesini gördüm ve bu sıralarda mecliste fındıkla ilgili sirk gösterimdeydi.İnanın artık üreticiler demediğini bırakmadı,haksız da değiller hani;fındığa zam yaptık diyorlar ama bu sene fındığa biçtikleri değer geçen yıl ki fiyatın yarısı kadar,bu insanları enayi yerine koymamtan başka bir şey değildir.

Bu anlattıklarım sadece bütünün bir kaç parçasıdır,daha neler var neler...bu oyunların sahaya çıkmasını ben çok basit bir nedene bağlıyorum.bu nedeni söylemeden önce sizlere basit,cevaplaması kolay bir soru yönelteyim:Karadeniz bölgesinde kaç tane gasp,terör,bölücülük,namussuzluk vakası gördünüz veya duydunuz???Pkk'nın emin olun ki ülkemizde giremediği yer yoktur Karadeniz dışında!Ve pkknın bölgemize sokulması hedefleniyor,kim ne derse desin ben bu sözümün arkasındayım,her nedense yıllardır pkk kaldırılamıyor,Çanakkale'de destan yazan toplumumuz 3-5 tane kürtle mi başa çıkamıyor yani???19 Yaşındayım bu 19 senenin en azından 8 yılını düşünerek geçiriyorum diyelim,8 senedir ben farklı bir senaryo görmedim.

Yapılmak istenilen;Karadeniz insanı isyancı hale getirmek ve böylece karadeniz insanın maneviyatını bozarak istedikleri kötü emeller için bölgemizde uygun bir atmosfer yaratmaktır.Ben tüm bu olanlara rağmen,güzel insanlarımızın bölgemize gelen asalaklara atmosfer olmaktansa,o asalakları bir kavanoza atıp kapağını sıkıca kapatacağına inanıyorum ve diyorum ki başka kapıya!!!

Son olarak şunu dile getirmek istiyorum;doğuda ki kürtler kendilerini parçalıyorya hani bize yatırım yok,insan yerine koymuyorlar bizi,doğuya gidenleriniz varsa size soruyorum,doğudaki o güzelim yollar Karadeniz'in neresin de var,öyle yolları hiç Karadeniz Bölgesi'nde görüdünüz mü?Özellikle de şu var:Doğu'da bir çok şeye göz yumuluyor,siz kaçakçılık yapın,kısa yoldan emeksiz para basın,bir de üstüne üstlük dağa çıkın bizim abilerimize,kardeşlerimize mermi sıkın,devletimi bölmeye çalışın devlet bilsin yapılanı buna göz yumsun,bizim insanımız da alın terini akıtsın emek versin ama emeğinin karşılığını alamasın,yok böyle yağma.Bunlara göz yumacak adaleti ben istemiyorum,siz ister misiniz bilemem!!!rn Sabırla okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim.Bu yazıyı kesinlikle siyasi amaçlarla ele almayın,sadece yıllardır süregelen adaletsizliklerin bir uktesi okadar...

Saygılarımla ...
Biz Karadeniz ' in asi çocuğunu kaybetmedik . Biz Kazım ' ı , yani Karadeniz ' in hırçın çocuğunu notaların sonsuzluğuna uğurladık . Ve Köroğlu , Dadaloğlu , Aşık Veysel gibi kuşaktan kuşağa yaşayacak , yaşatacağız . Sen Bizimlesin Kazım....

Çevrimdışı hornydevil

• Premium Üye
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2007, 06:29:55 ÖÖ »
kardeşim seni tebrik ediyorum. gerçekten çok güzel açıklamışsın olayları. bu yazıları ve ardından yapılan yorumları okuduktan sonra anladım ki yalnız değilim artık. hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum...
sağlıcakla...

Çevrimdışı zehra61

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +27/-1
« Yanıtla #9 : Mayıs 28, 2007, 12:41:33 ÖÖ »
binlerce şehit veriliyor insanlar diyarbakırlılım doğuluyum diye övünerek geziyorsa bizim de  alnımız açık trabzonluyuz ve trabzonlu her zaman gereğini yapar  diyorum  varsın kötülesinler trabzonlu kendini bilir artı diğer illerde trabzonlunun nasıl olduğunu bilir

Çevrimdışı blackseastorm

• Banned
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
« Yanıtla #10 : Mayıs 30, 2007, 12:47:55 ÖÖ »
Bize Ancak Bu Devlete Karşı Susmak Yakışır Biz Eğer Ki Yıkılırsak ki Bunu İstemekteler Tepemize Bineceklerinden Şüpeniz Olmasın Biz Bu Vatanı Karşılıksız Sevdik Kimse Zorla Sevmemizi İstemedi Kendi İçimizden Herşeyi Göze Alarak Bunu da Bilmekteler Bunu Bilerek Bizi İçten İçe Yok Etmeye Çalışmaktalar bunu tek şeyle halledebiliriz Bu Konuları Silahla Değil Kalemle Halledebiliriz Saten Gençlerimiz Silahla Doğuda Pkk Ya Göz Açtırmıyor Bunuda Biliyoruz Sadece Bize Kalan Kalemi Elimize Alıp Savunmak ....

Çevrimdışı htc-61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +28/-0
  • Güneşe BakarsaN Gölgeleri GöremezsiN
« Yanıtla #11 : Haziran 03, 2007, 08:46:37 ÖS »
bu olayların bir çoğu hemen hemen hergün farklı illerde oluyor ama bir kişi çıkıpta buna bişey demiyor
bunlar Trabzonda olunca hemen kötüleniyor Trabzon ve insanı..
videoyu daha önce izlemiştim,hazırlayan kişi orta okuldaki Türkçe Hocam.zaten söylenecek herşeyi söylemiş,ellerine sağlık.
ayrıca tekrardan paylaştığınız için tşk.ler
TüM YaşanmışLıkLaRı UnutturuR Mu ZamaN ?

Çevrimdışı pulus61

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #12 : Haziran 11, 2007, 02:11:11 ÖÖ »
Değerli kardeşlerim. Biraz şans eseri bulduğum sitenizde, bukadar güzel düşünceleri görmek gerçekten çok güzel. Birkaç düşünce de ben ekleyeceğim, mazur görün. Şehrimiz bu ülkenin temel taşlarından biri. Elbette yerinden hareket ettirilmek, temel kaydırılmak istenecektir. Bunun için her türlü yol da denenecektir. İçimizden birileri de kullanılacaktır. Çok üzerimize gelinecek, hatta onurumuza bile dil uzatılacaktır. Yeri gelecek sabır çizgisi zorlanacaktır.Ne olursan olsun unutmamalı; "Vatan müdafası söz konusuysa, gerisi teferruattır." Hiçbir zorluk, bizim birlikte olmamızdan daha büyük değil. Bu ülke için kurşun atanda, kurşun yiyende, nöbet bekleyende, çivi çakanda, dikiş tutanda... seviyorum diyebilende bir kahramandır.Hele böylesi bir günde...
Saygı ve sevgilerimle.