Gönderen Konu: patlıcan oturtma  (Okunma sayısı 2580 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı richgirl

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +84/-1
patlıcan oturtma
« : Mart 21, 2007, 03:09:38 ÖS »
Malzemeler
3 adet patlıcan (büyüklerinden)
250 gr kıyma
1 büyük soğan
2 adet sivri biber
2 adet domates
2-3 diş sarımsak
1 yemek kaşığı salça
tuz, kırmızı biber, karabiber
1,5 su bardağı sıcak su

Yapılışı
Patlıcanları soyun ve tuzlu soğuk suda 25-20 dakika kadar bekletin.
Güzelce sularını sıkıp bir temiz bez üzerine yada kağıt peçete üzerine 1 parmak genişliğinde doğrayın.
Patlıcanları kızgın yağda arkalı önlü kızartın.
İçini hazılamak için önce tavaya 1 yada 2 çorba kaşığı kadar kızartma yağından koyun. Kıymayı içinde güzelce suyunu salıp çekene kadar kavur. Daha sonra doğranmış sivri biber ve soğanını ilave et. 10 dakika da bu şekilde kısık ateşte kavur.
Domatesin bir tanesini rendele ve salçayla beraber kıymalı karışıma ilave et. Kabukları temizlenmiş sarımsakları küçük küçük doğra ve onuda tavaya ilave et. Tuzunu ve baharatlarınıda ilave ettikten sonra 5-10 dakika kadar daha kavur ve ateşin altını kapat.
Yaklaşık 22-24 çapalarında bir tepsi yada tavanın tabanına kızartığınız patlıcanları dizin.
Üzerine kıymalı harcı yayın.
Tekrar harcın üzerine kalan patlıcanları dizin.
Üzerine 1 domatesi dilimleyin ve üzerine aralıklı olarak dizin. Eğer fırında yapmak istiyorsanız üzerine 1-2 adet biberde dizebilirsiniz. ocakta pişirdiğiniz zaman sadece domateste koyabilirsiniz ama tavsiyem ikisinide koyun..
Sıcak suya 1 çay kaşığı kadar tuz ve kırmızı biber ilave edip, bu suyu tepsiye/tavaya ileve edin.
Ocakta kısık ateşte 20 dakika kadar pişirdikten sonra sıcak olarak servis yapabilirsiniz. Eğer fırında pişirecekseniz önceden ısıtılmış 175 derece fırında 20-25 dakika kadar fırınlayın

Sensizliğin acısını sen nereden bileceksin,sen hiç bensiz kalmadın ki,günleri saymadın ki.......

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Ynt: patlıcan oturtma
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2007, 03:11:35 ÖS »
fırında yapmasak olmuyomu :) tşk ler yemiş kadar oldum hemde 2 tabak yedim  "{ eline sağlık mükemmel olmuş .,.P
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı AnGeL

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +181/-3
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2007, 03:16:13 ÖS »
çok karnım açıkmıştı eline sağlık richgirl   .,.P  #F

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • Rep Puanı: +145/-10
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2007, 03:16:30 ÖS »
teşkkrler benimde karnım suan tok olduğu için yemek düşünemiyorum ama :D  .,.P

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2007, 03:20:17 ÖS »

patlıcana hiçbir zaman hayır demem rich...sağol \up
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

Çevrimdışı richgirl

• Premium Üye
« Yanıtla #5 : Mart 21, 2007, 03:23:56 ÖS »
ben teşekkür ederim arkadaşlar  <> <>

fırında yapmasak olmuyomu :) tşk ler yemiş kadar oldum hemde 2 tabak yedim  "{ eline sağlık mükemmel olmuş .,.P

fırında yapmam ben zaten merak etme "{  karnıyarığı fırında yaparım ama bunu asla yapmam şahsi düşüncem budur yanii \up bu arada afiyet bal şeker olsun sana yediğin yemek .,.P  maşallah 2 tabak yemiş ben bi tabağın yarısıyla doymaya başlıyom "{ "{

Sensizliğin acısını sen nereden bileceksin,sen hiç bensiz kalmadın ki,günleri saymadın ki.......

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
« Yanıtla #6 : Mart 21, 2007, 03:25:11 ÖS »
uyy nedersun, kuşmusun sen be  "{ "{ tşk ediyorum bu güzel dileklerin için  .,.P .,.P 72 kiloyum ve boyum 174 ona göre..ben şişko değilim <> <> <>
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı richgirl

• Premium Üye
« Yanıtla #7 : Mart 21, 2007, 03:29:07 ÖS »
bende 1.64 boyundayım 52 kiloyum bende şişko değilim "{ "{ ben teşekkür ederim uslanmaz  #F

Çevrimdışı dalgacıdeniz61

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +36/-1
  • BENDEN GEÇMEK ZORDUR FERYAD EDER ATEŞ SÖZLERİME
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2007, 03:30:01 ÖS »
bu gün yemekte patlican vardı patlicam  ya ye yee.... nese saol elllerine sağlık.. yedimm ben zaten şimdi başkası yisinnnn...
GÖNüLDEN GÖNÜLE DÜŞTÜK KARADENİZE