Gönderen Konu: Doğu Karadeniz Evleri Hakkında Hazırlanmış Belgesel Videosu  (Okunma sayısı 9682 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ¤ۣۜ..¤SessizGemi

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +333/-3

Doğu Karadeniz evlerinin özelliklerini, mimari kültürlerini anlatan çok güzel bir belgesel.. Vakti olanlara öneririm.

Sen üzülme, senin için bu gönlüm ağlar..

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
Ynt: Doğu Karadeniz Evleri Hakkında Hazırlanmış Belgesel Videosu
« Yanıtla #1 : Ağustos 29, 2008, 09:32:46 ÖS »
inş.en kısa süred izlicem çok teşekkürler ;şimdiden +rep ==- :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11
  • Denizin en nadide armağanı!..
« Yanıtla #2 : Ağustos 29, 2008, 09:34:21 ÖS »
Bu belgeselden karadeniz tv demiydi kadırga tv demiydi tam hatırlamıyorum ama izlemiştim biraz.. Şu an vaktim olmadığı için evde izleyebileceğim..

Eminim hoş bir belgeseldir.. teşekkürler..  :-*
Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve
Kim demiş 'can eskimez' diye
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
  • بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
« Yanıtla #3 : Ağustos 29, 2008, 10:21:30 ÖS »
Hey Allah (c.c.) razı olsun adminim...!!!

Taşına,toprağına,suyuna,ormanına can kurbann yaaa, elleri öpülesi dedelerimiz,büyüklerimiz, ne mübarek insanlar yaa yüzlerinden nur akıyor..Adam 96 yaşında olmuş hala daha usatlıktan işten bahsediyor ve diyor ki, " yaş bitti ama iş bitmedi.." işte KARDENİZ insanı budur...!!
         Yapmış oldukları evlere,serenderleri, göz kamaştırıcı,yayla gibi evler ama şimdikiler böylemi,sadece beton yığını Allah muhafaza deprem olsaa çıkacak halin yok..!! öyle özledim ki anneanemin köydeki tarihi evini oda aynı böylee çapraz tahtalar ve aralarına taş ve çamur koyup yapmış dedem mükemmel bir inşaat çift çatılı ve çatılarında küçük, küçük havalandırma camları, mükemmel ötesi bişey..Yavaş yavaş kayboluyo böyle evler, betondan yapmak varken, niye emek harcanıp yapılsın ki...Nerdee...!!
         Yüreğine sağlık adminim çayımı alıp 40 dakik aboyunca iş yapmaksızın izledim...Çok şeyi hatırlattın bana, yüzümde hüzünlü tebessümler oluştu..!! + reple raz gelir..yüreğine sağlık paylaşımın için teşekkürler ..!! :-* :alkş:
« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2008, 10:23:12 ÖS Gönderen: *Laz kızı* »
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
« Yanıtla #4 : Ağustos 30, 2008, 06:14:06 ÖÖ »
gerçekten de çok güzel hazırlanmış bi belgesel ...
meğer bilmediğim şeylerde varmış;şaşırdım,grur duydum,duygulandım,anılara daldım;çok güzeldi;
hala daha dedem ve buyükbabamın evleri bu evler gibi çok seviyorum onlarda kalmayı heleki uyumayı bayılıyorum. kapı gıcırdımasını , kendine has ahşap kokusunu;her cm sindeki hatıraları;çok hoşuma gidiyor....

yapanların emeğine sağılk :alkş: vesile olup seyretmemizi sağlayan SessizGemi ye de sonuz teşekkürler :svm:
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

• Administratör
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 31, 2008, 08:46:50 ÖS »
ben teşekkur ederim arkadaşlar izlediğiniz için. bu belgeselin içeriği çok hoşuma gittiğinden eklemiştim, hata yapmamışım demekki sizlerde güzel duygular uyandırdıgı için :P

asimelek61

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 31, 2008, 11:31:40 ÖS »
teşekkürler sessizgemi  doğu karadeniz mimarsine çok güzel değinilmiş paylaşım için teşekkürler  \up+rep

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • Rep Puanı: +145/-10
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #7 : Eylül 01, 2008, 06:58:35 ÖÖ »
teşkkrler sessizgemi hoş bir video idi.. +rep

• Administratör
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 01, 2008, 11:55:25 ÖS »
ben teşekkur ederim vakit ayırıp izlediğiniz için.

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
« Yanıtla #9 : Ekim 05, 2008, 07:54:35 ÖÖ »
Doğu Karadeniz evlerinin özelliklerini, mimari kültürlerini anlatan çok güzel bir belgesel.. Hakikaten çok güzeldi.. Akşam akşam zamanı nasıl ne etsemde geçirsem diye düşünürken sanki biri dürtükledi buraya geldim..   <> Aslında daha öncedende izleme sözü vermişim ama unutmuşum..  :ytr:

O kadar güzel şeyler öğrendimki şu 40 dk içinde.. Acaba hangisini saysam..

Usta amcalar okadar titizlikle okadar sabırla iş yapmışlarki gurur duymamak mümkün değil.. Mesela az önce zaferin paylşatığı SERANDER konusundada vardı.. çivisiz geçirme tekniği.. Belgeselde bu bile geçtii.. Seranderler ve evler ozamanlae çivisiz karaboğaz geçme tekniği ile Kestane ve çıralı ağaç türünden yapılıyormuş.. Bak bu  çok güzel ve önemli bir bilgi.. Yine Ustanın biri ordan "bizim yaptığımız evlerde tıpkı insanlar gibi soluk alır " diyor.. Ya ne kadar güzel bir cümle ve düşünce.. Bu düşünceyle hareket ettikleri her halleriyle belli.. Çünkü şehirlerde insanlar 50-60 yaşına kadar yaşarken..Geçmişteki dedelerimiz 90-100 yaşına kadar yaşıyor bence bu harika bi kanıt.. :) Ayrıca yine orda bir şey daha dikkatimi çektii.. Balkonun hemen altına asma wc çok şaşırdım ve ilk defa gördüm..  :uuu: ama çok akıllıca ;)  Yine teleferikle zamandan tasarruf sağlayıp işi pratik hale getirmelreri.. Helal olsun karadeniz insanına helal olsun o yaşta bile hala sanatını ileriye doğru götürebilme isteği olan amcalara.. Bizler modrn ev çılgınlığı yaşarken onlar çamurdan ve ahşaptan ev yapmışlar ne evi konak konak  :) Ustanın teki yine ordan söylüyor.. Yaptığın işi sağlam yapacaksın.. Köy evlerinin planı ustanın kafasıdır..  :alkis: :alkis: :alkis:

Belgeseli izlerken 37 dk çok bilgiye sahip olduğumu düşünürken.. 92 yaşındaki Ali Rıza amcanın torunun yaptığı modern bina çıkmazmı ortaya işte o an koptuğum  :ağla:  andır.. Beton evlerden insanların ölüsü çıkar ben o eve girmem demezmi Amca binaya yapıldığı günden beri hiç ayak basmamış..

Kendi inanışı doğrultusunda taviz vermemiş ve o eve hiç girmemiş.. Söyleyecek söz bulamıyorum..

Teşekkürler sessiz bu belgesel akşamamı renk kattı.. Değişiklik oldu benim için.. Hem bilgi aldım hemde hem duygulandım hemde gurur duydumm.. Emeğine sağlık.. :)

Vakti olanlara öneririm. bende öneriyorum.. Harikaydı.. :D
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2008, 08:01:25 ÖÖ Gönderen: §iyahinci »
Artardım bile..
Ve
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
« Yanıtla #10 : Ekim 07, 2008, 02:54:38 ÖS »
teşekkürler müsait olunca ilk işim bunu indirmek olacak...  :alkis:
Artardım bile..
Ve
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

• Administratör
  • *
« Yanıtla #11 : Kasım 01, 2008, 12:31:20 ÖÖ »
Vakit ayırıp izlediğiniz için ben teşekkür ederim.

Siyahinci çok güzel özetini çıkarmışsınız belgeselin. Bahsettiğiniz alanlar dahil belgesel içinde çok etkileyici, tarih kokan anlar bulunuyor. Yorumlarınız için teşekkürler

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
« Yanıtla #12 : Kasım 01, 2008, 07:23:42 ÖS »
sağolasın sessiz admin :)
Artardım bile..
Ve