Gönderen Konu: ODTÜ'lüye "Mahalle Baskısı"  (Okunma sayısı 776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
ODTÜ'lüye "Mahalle Baskısı"
« : Nisan 25, 2011, 10:18:24 ÖÖ »
ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Kerem Güler'e yönelik mahalle baskısı bitmek bilmiyor. Çankaya Köşkü'nde ODTÜ'yü temsil ettiği gerekçesiyle üniversitede linç girişiminden son anda kurtulan Güler'in şimdi de arabasını kundakladılar. Tehditler sebebiyle evini değiştirmek zorunda kalan Güler, "Yaşadığımız mahalle baskısı aracımızın yakılmasına kadar vardı. " dedi.

Öğrenci olaylarını konuşmak için Çankaya Köşkü'ndeki davete katıldığı gerekçesiyle okulunda "mahalle baskısına" uğrayan ve linç edilmek istenen ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Kerem Güler'in bu kez de aracı kundaklandı. Güler ile ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu Başkanı Mehmet Sefa Ertekin'in arka arkaya park etmiş otomobilleri gece yarısı yakıldı. Olayın ardından aynı okulda 5 yıldır 1. sınıfta okuyan Mustafa K. gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Gül'ün 6 Ocak'taki davetinden sonra yaşadıklarını Zaman'a anlatan Güler, baskılar sebebiyle evini değiştirmek zorunda kaldığını söyledi. Fiziksel tacizlerin ardından, başkanı olduğu Öğrenci Konseyi'nde yolsuzluk yapıldığı gibi iftiralarla karşı karşıya kaldığını belirten Güler, şöyle konuştu: "Bizim illegal gruplarla hareket ettiğimizi öne sürdüler. Bu iddiaların başını ise araçlarımızı yakan kişi çekiyordu. Mahalle baskısı, araçlarımızın yakılmasına kadar vardı. "

Yaşadıklarının geçmişle bağlantılı olduğunu düşünen Güler, "Cumhurbaşkanı'mızın davetine katılmamam yönünde bazı grupların çok ciddi tehditleri olmuştu. Ancak ben ODTÜ'nün o yemekte temsil edilmesi gerektiğini düşündüğümden davete katıldım. Üniversiteme girdiğimde okulun her yerinin bana hakaret ve tehdit içeren afişlerle dolu olduğunu gördüm. Üniversite yönetimi de bu afişlere müsamaha gösterdi. " diye konuştu.

Kundaklama olayının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü alarma geçti. Yüksek Seçim Kurulu'nun BDP'li bağımsız milletvekili adaylarının başvurularını iptal kararının ardından gelen kundaklama olayı Başkent'te önce terör olayı olarak algılandı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de soruşturmaya dahil oldu. Ancak gerçek kısa zamanda anlaşıldı. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler kısa sürede iki aracı aynı anda kundakladığı öne sürülen ODTÜ İktisat Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Mustafa K. 'yı gözaltına aldı. Kundaklanan aracı kullanılamaz hale gelen Ahmet Güler, "Mustafa K. üniversitede sürekli bizimle ilgili kara propaganda yapıyordu. " dedi. Mustafa K. 'yı ortaya attığı iftiraları sormak amacıyla bir arkadaşlarının evine çağırdıklarını dile getiren Güler, "Hakkımızdaki kara propagandayı sorunca çok sert tepki gösterdi. Bizi de darp ederek evden ayrıldı. " şeklinde konuştu. Kendisi ve Mehmet Sefa Ertekin'in aracını evin önüne park ettiklerini söyleyen Güler, Mustafa K. ile görüştükleri günün gecesi saat 04. 00 sularında araçlarının kundaklandığını anlattı. Kundaklama olayının ardından polis Mustafa K. 'yı gözaltına aldı. 5 yıldır ODTÜ 1. sınıf öğrencisi olduğu ve psikolojik sorunları bulunduğu öne sürülen Mustafa K. savcılık ifadesinin alınması ardından serbest bırakıldı.
Zaman (EgitimGazetesi.com)
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.