Gönderen Konu: Önlük tartışmalarına açıklık getirdi  (Okunma sayısı 897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
Önlük tartışmalarına açıklık getirdi
« : Mayıs 25, 2010, 11:10:32 ÖS »
25 Mayıs 2010 / 22:00
Bakan Çubukçu, önlük tartışmasında son sözünü söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, gelecek eğitim ve öğretim yılında öğrencilerin kıyafetlerini serbestçe seçecekleri bir yöntemi, şu anda tercih etmediklerini belirterek, ''Bu yöntemi benimseyecek olursak, önümüzdeki yılda bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürürüz. Zamanı geldiğinde bunu açıklarız'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alan MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan, ilköğretim okullarında ve liselerde serbest kıyafet uygulamasına geçişe ilişkin tartışmaları değerlendirdi. Uygulamanın, sosyal, ekonomik ve pedagojik etkileri olacağını belirten Özkan, ilgili sektörde 3 milyar TL'lik stok bulunduğunu, 1 milyon kişinin çalıştığına dikkati çekti.

Sosyal sınıflarda gelir farklılığının olduğu bir ortamda, serbest kıyafet uygulamasının okullarda zengin-fakir ayrımını iyice ortaya çıkaracağını vurgulayan Özkan, ayrıca disiplin ve eğitim kalitesinin de bozulacağını öne sürdü.

Özkan, ayrıca, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan sorumlu olduğu Devlet Bakanlığı döneminde çocuklara ''Tek tip kıyafet'' giydirmeye çalıştığını iddia etti.

Çubukçu, Hükümet adına gündem dışı konuşmayı yanıtladı ve Bakanlığı tarafından okul üniformaları da dahil olmak üzere yeniden yapılanma çerçevesinde birçok alanda çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

İlköğretim okullarında, okul yönetimlerinin seçtiği ve belirlediği tipte kıyafet uygulaması yapıldığını anımsatan Çubukçu, ''Fiili durum bu mu? Bu. 16 milyon öğrenciyi kapsayacak bir değişikliğin 1 günde ani bir kararla alınıp uygulanması mümkün olmayacağı gibi bu konuda çalışma yürütürken de tüm kurum ve kuruluşların, ilgili akademisyenlerin araştırma ekiplerinin, ilk kez öğrenci velilerinin ve öğrencilerin de taleplerini aldık'' diye konuştu.

KIYAFET İÇİN ANKET YAPILDI

Eğitimle ilgili alacakları her kararda eğitimin paydaşı kabul ettikleri kesimlerin taleplerini de dikkate almak istediklerini ifade eden Çubukçu, şöyle konuştu:

''Konuya ilişkin 1 ay süreyle yapılan ankete 2 milyona yakın öğrenci ve öğretmen katıldı. Bunları değerlendirdi. Elbette değerlendirmeyi birlikte yapacağımız kesimlerden biri de tekstil sektörü olabilir ama kıyafet uygulaması bir öğrencinin ne giyeceği, nasıl giyeceği, ne şekilde belirleneceği konusu sadece tekstil firmalarını ilgilendiren bir konu asla değildir. Türkiye'de şu an yürürlükte kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olmayan bir durum vardır. Tekstil firmaları da uygun olmayan o fiili durumu sürdürmektedir. Biz, Bakanlık olarak fiili durumu mevzuata uygun hale getirme çalışmalarını yürütüyoruz. Ben, bu konuda herhangi bir açıklama yapmadım. Bakın öncelikle bunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bir değerlendirme yapmadım. Bu konudaki nihai değerlendirmemi ve sonuçlarını kamuoyuyla çok yakında yapacağım bir basın toplantısıyla paylaşacağım. Şunu söylemek isterim ki; önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında tamamen öğrencilerin kıyafetlerini serbestçe seçecekleri bir yöntemi tercih etmiyoruz. Bu yöntemi benimseyecek olursak önümüzdeki yıl da bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürürüz. Zamanı geldiğinde bunu açıklarız”

alıntıdır
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2010, 11:15:58 ÖS Gönderen: nigner »
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
Ynt: Önlük tartışmalarına açıklık getirdi
« Yanıtla #1 : Mayıs 26, 2010, 10:30:54 ÖÖ »
Re: OKULDA ÖNLÜK, FORMA DÖNEMİNE SON VERİLMEMELİDİR !. A
gönderen AHMETUSTUNBAS » 17 May 2010, 22:21

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA AÇIK MEKTUP !!!!...
SAYIN NİMET ÇUBUKÇU - MİLLİ EĞİTİM BAKANI - ANKARA

Okullarda önlük, forma dönemine son verilmemelidir. Öğrencinin giyimi mutlaka belli bir düzende olmalıdır. Renk renk giyimler,kaliteli ve kalitesiz giyimler çocuklar arasında sınıf farkı yaratacak vede çocuklar birbiri ile ister istemez yarışacaklardır. Hatta birbirini kıskanacaklardır. Zengin fakir ayırumı çok bariz şekilde anlaşılır olacaktır. Bu durum ise eğitimin bile kalitesini düşürmeye kadar tehlikeli boyutlarda olacaktır. Öğrenciler velilerini sıkıştıracak vede herkes en göze gelir şekilde giyinmenin yollarını arayacak vede çok değişik görüntüler meydana çıkacaktır. Bu durum Okulları İdarecilerini de zor duruma soakacaktır. Okul bahçelerinde siviller dolanacak, kimin öğrenci olup olmadığı belli olmayacaktır.Çok büyük aksaklıklar doğuracak olan bu yanlışlıktan bir an önce vazgeçilmelidir. Öğrencilerde saygı da azalacaktır..Ahlak kuralları zorlanacak, görgü kuralları zedelenecektir.

Nasıl ki askerlikte kıyafet zorunluluğu varsa, öğrencilerde da olmaya devam etmelidir. Hatta Üniversite öğrencilerinde bile kıyafet zorunluluğu olmalıdır. Şu anda Üniversite öğrencileri sokağa çıktığı zaman tipik görüntülerle karşılaşmamak mümkün değil.. Hatta HİPPİ görünümünde olanlar bile var. Böyle öğrenci olur mu??..

Bu yanlış sistemden dönülmelidir. Okullarda ÖNLÜK ve FORMA dönemi devam etmelidir. Fakir zengin ayrımı yapılmamalıdır. Aynı kıyafet ile okula gelen çocuklar daha iyi bağdaşır ve arkadaş olurlar. Değişik kıyafetlerle okula gelen çocuklar birbirini beğenmemeye başlarlar. Zengin çocukları birbiri ile arkadaş olurken, fakir çocukları dışlanmış olur. Okullarda bu şekilde ayrımcılık bile olur..Her yönü ile bu durum ele alınmalı ve değerlendirilmelidir.. Saygılarımla...(Not : Bu yazım Trabzon Forum'da yayınlandı. 17.05.2010)
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .