Gönderen Konu: Aşk,ölüm ve Trabzon  (Okunma sayısı 6081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +270/-7
Aşk,ölüm ve Trabzon
« : Şubat 21, 2007, 06:18:33 ÖS »
Bir hayalin pesinden ne kadar yürünebilirdi?
Bize aski da kavgayi da Trabzonspor ögretti.O nun hikayelerini dinledik hep.siyah beyaz bir fotograf karesinde bordo-mavi bir sevdanin yüreklerde yaktigi atesi gördük!Binleri on binleri milyonlari sarmisti bu ask.nasil bir yürek varsa hepsini sigdirabilmisti içine.
Mevzu Trazbzonspor olunca hep temiz yürekli insanlar gelir akla!Aska,hayale inanan imkansizin olmadiginin idrakine varabilmis,ruhlari tertemiz insanlar?
Ne kadar çekilmeye çalissakta içine düstügümüz de temizlenen batakliklar görünür gözlerimize.Bu öylesine büyülü bir seydi ki;kavramlar birbiri ardina dizildiginde bile anlamini nitelendiremiyordu!Sevmek yetmezdi suuru açik birisi için,asik olmak gerekirdi.bunun için ise ölmek?

Üzerinde iki imparatorlugun izlerini tasiyan tarihi,cografyasindan daha ihtisamli bir sehirdir Trabzon ve o sehrin Fatih Sultan Mehmet'in fethinden sonra basina gelen ikinci güzel seydir Trabzonspor!!!

Üzerine ciltler dolusu kitap yazilan bir sehir ve o sehrin sinirlarini asmis ruhu; Trabzonspor! Ve bu yazi edebi nitelik tasimasa da O destana gönül vermis bir yürek tarafindan kaleme alinmistir?
Durusu,bakisi,sivesi,oyunu,fikralari,ekmegi vs..Çok farkli olan bu kentin insanlarinin mesin yuvarlaga karsi hissettikleride farkli olacakti elbette!Çünkü onlar Denizdendi!!!!
Elleri findik kokan analar,radyodan dinlerlerken maçi; Trabzonsporlu bir futbolcuyu oglu gibi görür üzerine titrer.onun bir darbe alip yere düstügünü ve aci içerisinde kivrandigini söylediginde spiker, o sanciyi kendisi de çeker gibi olur.gibisi fazla öyle olur. ve o an aklina gelen ne kadar alternatif tibbi malzeme varsa sayar döker,yardim etmek ister.Topçu ayaga kalkar,oyuna dahil olur?ve ana ses verir :
-Kurban olayim misir ekmegine,hamsine,kara lahanasina.Bak nasil hayat verdi bizim yigude!
Tuhafti bu!Anlatilamaz,anlatilsa da kavramak uzun ugraslar gerektirir?
Bir nebze de olsa da aktarilmali bu sehirde cereyan edenler.Iste bu o cereyandir?
Dualar edilir,evlatlar maça ugurlanir bu kentte!Sehrin gürültüsünden çok uzakta olan kara lastikli insanlar, yol yokmus vasita azmis, dinlemezler ask-i gönül ile düserler, avni aker de bir topun ardinda ki 11 asi gencin davasina?
Zaman mekan her sey durur,bordo-mavililer yesil çimlere ayak bastiginda.ne evde es, ne ocakta as ne de okulda ki kiz kalir akillarinda.artik varsa yoksa Trabzonsporlu futbolcular ve mesin yuvarlagin rakip takimin filelerle bir an evvel kucaklasmasidir dertleri?
Ve tüm zahmetlerden sonra o an gelir?
Siyah giyimli üç kisi ve ardinda,Her sey gördügümüz tek bir sey sahaya çikmaktadir?
Hakem kontrollerini yapar,Biz hep sondan bir önceki duamizi.
Oyuna biz baslamaliyiz diye geçer akillardan daha düdük çalmadan kader görünsün isteriz .biz oynayacagiz siz sadece izleyeceksiniz...
Ve düdük çalar gerçekten de biz baslariz.Ve rakip sadece izleyici.tribündekilerden tek farklari;Taraftar rengarenk çiçekler açmis yüzü güler halde iken,sahadakiler tek tip,ayni renk asik yüz ifadesiyle izliyorlar yesil zeminde olanlari?
-Neredeyse bes koca dakika geçti nerde bu gol?neden hala gelmedi?Kismetimiz baglandi kurban kesmeliyiz aga yoksa bundan kurtulamayiz söylentileri çinlamaya baslar.Bir bes dakika daha geçer bu ses ugultu halini alir.Taraftar futbolcusuna yardima kosar eli ayagi kafasi gözü olur.Görmedigi yerde bagirir: sag açigin önüne atsana oglum,ver-kaç yapsana tek oyna çabuk çabuk yap su ortayi,sanki o yapilan ortaya kendisi kafa vuracakmis gibi.
Aslinda herkes çokça da hazirdir buna;Hani izin verilse;
-Forma zaten sirtimda ayagim da kara lastikte olsa önemli degil! Hasani disari alip beni koysa oyuna! son nefesime kadar kosmaz miyim?orada dokunup ta gol yaptigim vurustan sonra ölmez miyim.Ahhh ahhhh
Ve bir firtina anidir.Golllllll çigliklari,Yenimahalle den Besikdüzü?ne Maçkaya, Yomra?ya, Of?a kadar ulasmistir.Her Ilçe de,her köy de bir kemençe esligin de horona baslanmistir artik durduramazsiniz Trazon geliyor der gibi!!!

Bu hengamenin heyecani çabuk atlatilir.Tabakalar çikar,kaçak tütün sariliginda,bu doksan dakikanin böyle bitmeyecegi tellendirilmeye baslanirdi...
Bordo-Mavi renkleri tasiyanlar sanki daha fazlaydi sahanin her yerinde onlardan vardi ve öylesine büyük görünüyorlardi ki;dev cüce masali tiyatro oyununa dökülmüste açik havada oynaniyordu...Ve cüce repliklerini hep unutuyordu onun yerine de Trabzonspor devi konusuyordu?
Ve bir gol daha maçin ilk çeyregi tamamlanmak üzereydi ki Stadyum bir kez daha sehri haykirisiyla salladi.golü kimin attiginin önemi yoktu herkes birbirine sariliyordu kimisi tribünde kimisi sahanin ortasinda?Simdi senlik zamaniydi sarkilar söyleniyor hoplanip ziplaniliyordu.Tabakalar yine çikti ama bu sefer keyfe eslik etsin diye.Gerçekten kaçagin da tadi golden sonra çok degisiyordu be!!!
Hakem yine araya girdi;
-Her sey yolunda gidiyordu ne güzel oynuyordu bizim usaklar ne diye ara verirsin be adam birak bizumkileri sahada.Onlar getsun dinlensun zaten bise yaptuklari yokti sahada su içup gelsunler meraklanma biz mert insanlaruk oyle pos kaleye gol atmazuk?.
Yüzlerde ki gülümseme bu sözlerden sonra kahkahaya dönüsmüstü.Kale arkasinin müdavimi yasli yüzlü,çilgin Faroz ?lu Ali reis bu konusmasiyla sanki, maçin temposunu unutturmamaya çalisir gibiydi?
Uzun yolculuklardaki kisa molalar dan biriydi bu ara, Avni Aker dekiler için. Akçaabat usulüne yaklasmasa da bambaska bir tadi olan köfteler yenildi , yayiktan çikmasa da Trabzonsporun attigi gollerle çalkalanmis ayranlar afiyetle içildi?Ve Tabakalar yine çikti!!!Hani adet ya her yemekten sonra muhakkak içilmeli o meret..
-Yak bakalum usagum hem yeduk hem yeneyruk ee daha ne olsun yav?
Tünelin ucundan kalabalik belirdi;maçin basinda ki heyecana esdeger bir havayla ayaga kalkildi.Futbolcular tribüne çagrilip,cenk etmeye yollanan akincilar gibi görev yerlerine ugurlandilar?
Bu sefer onlar baslayacakti!
- Ula usagum dedi kapali tribünün en orta yerinden cemal amca;habu kural olmasa bunlar bugün topa dokunamayicaklar yav.yine gülüsmeler ve kahkahalar birbirini kovaladi..
Sondan bir önceki dua yine tekrarlandi!maçin ikinci yarisi basladi.artik sonucu almak kolaylasmisti o yüzden sahadaki herkes rahatti.sanirim bu nedenle 15-20 dakika rölantide oynandi müsabaka?Ama taraftar durumdan pekte hosnut degildi!onca zahmet çekilmis findikligin toz vurulma isi, tarla ekimi,çoluk çocuk birakilip bu ziyafete gelinmisti böyle gitmek olmazdi! 90 dakikalik para ödemisti ama henüz sadece 45 dakikalik lezzet alinabilmisti?Homurdanmalar basladi ve ses gayet net anlasiliyordu?
Birden bire devrini yükseltmis,motoru hararetlenmis arazi araci gibi oldu Trabzonsporlu oyuncularin hepsi.Görünüse göre onlar da bu durumdan sikilmis olacaklar ki tekrar heyecan içerisinde rakip kaleye akin etmeye basladilar.Avinin üzerine akbaba gibi degil, bir kaplan edasiyla yürüyordu.Les istemiyordu!mücadelesini kendisi verecek, çarpisacak, kavga edecek ve hak ederse kazanacakti!Ne sinsi bir plan ne de bir hile yoktu her sey ortadaydi!Hakem diye ortalikta dolasan siyah gömlekliye Avni aker de hiç ihtiyaç olmaz di.Zira maçi hakkiyla bizim usaklar oynar hakkiyla da tribündekiler yönetirdi!En ufak bir kendine yontma yasamazdi.Bu insanlar mert Karadeniz çocuklariydi?
Neredeyse bütün futbolcular rakip takimin ceza alani içerisindeydi.Tam bir bayram yeri görünümündeydi, penalti noktasi civari.Derken o curcuna içerisinde kimin dokundugu anlasilamayan bir top filelerle kucaklasiyor Skor levhasi Trabzonspor için tekrar degisiyordu 3-0 olmustu.Tabeladan sorumlu görevlinin isi çok kolaydi.Çünkü;Panonun hep solunda duruyor,degistirme islemini hep burada yapiyordu.Diger tarafa yürümesini gerektirecek bir telas bile yasamamisti.Gipta edilecek derecede basit bir isi vardi gerçekten?
Ilk devresi kadar süratli ve tempolu olmasa da ikinci yarida bir o kadar güzel geçiyordu Trabzonspor taraftari için.Hani denir ya nefesini sakla diye;yol uzun,o nedenle ihtiyacin olacak bu soluk alislara.Oysa bu son dönemeçti Trabzonspor için zira buradan çikacak bir galibiyet koca bir senenin semeresi olacak ve sampiyonluk ipi gögüslenecekti!!!o nedenle ayri bir önemi vardi ayrica maç sonrasi yasanacak senligin tadini çikarmak için önce alistirma yapmak gerekiyordu ve ayaklar altinda ki mesin yuvarlak bunun için bulunmaz bir araçti.Ki o araç Taraftar için basin üzerindeydi?.
Futbolcular her seyi bir kenara birakmis alkislar ollleyyy olllleeeyyy sesleri arasinda aralarinda yuvarlayip duruyorlardi,o mukaddes görülen nesneyi.Herkesin yüzünde tebessüm öyle ki rakip takim bile halinden memnundu.Sanki o da güzelligin tadini bozmamak için hatta hatta dahil olabilmek için olanlara,elinden geleni yapiyordu?
Yenmeyi bilmek kadar yenilgiyi hazmedebilmekte güzeldi ve alkisi hak ediyordu?

Ve Nihayet bu sene için her seyi bitiren düdük çalmak üzereydi!Hakemin eli havaya kalkti ve sanki fetih marsinin kisa versiyonu seklinde üç kez, keskin keskin ve uzun uzun öttü!
Trabzonspor sampiyondu artik.herkes sarmas dolas olmustu!nasil bir sevinçti bu? nasil anlatilir?nasil tarif edilir? çocuk aklimla bunlara yetisemiyordum!o kalabaligin içerisinde karambole gelmis bir sevinç yasiyordum bende,beceremedigim horonu tepmeye çalisarak!!!

Radyo maçin bittigini ve Trabzonsporun sampiyonluk kupasini kaldirdigini söylüyordu!Köyde hava sehirdekinden erken karamisti.Fatma teyze aksam sütünü vururken almisti bu haberi.Gözyaslari kesik kesik düsmeye basladi.Ahir kokusu sinmis pestamali ile nemlenen, burusuk al yanagini silerken gözlerinin ta içi gülüyordu!ve dudaklarindan sükür duasi dökülüyordu?.
Mehmet dayi ise;harmandaki otlari biçiyordu o sira.Harmanin basina koydugu radyodan gelen sesten sonra tirpanini öyle bir salladi ki otlar,daha keskin agzi dokunmadan tirpanin, baslarini diger yana düsürdüler galiba onlar bizden daha iyi anlamisti olanlari?
Mese den dönmekte olan Necmi Dede;komar gafullarinin arasina saklanip aglamaya basladi. bu yastan sonra agladigini kimse görmesin istedi sanirim.oysa bu gözyaslari acizlikten degil bilakis kudretten di?Ama bunu yalnizca gönül insanlari anlayabilirdi!!!

Ve hava iyice karardi sehir o büyük coskuyu; köyüyle, kasabasiyla, meydaniyla, dolmusuyla, silahiyla her seyiyle kutlamisti bir destan yazilmisti ilk kez oluyordu bu bütün ülke bu hadisenin gerçeklesmis oldugunu görüyor ama hiç biri inanmak istemiyor gibiydi.Oysa bu;ask kadar,ölüm kadar gerçekti!!!
O gece bütün Trabzon halki çok rahat bir uyku çekti.Istanbul dükabeyleri ise o günden baslayarak epeyce bir süre daha sürekli bölük pörçük uyudu bir türlü rahat edemedi sebep ne idi acaba?

Bu tablo yillarca her seferi bir öncekinden daha azametli bir sekilde yasandi kentte hatta kent sinirlarinin ötesine tasindi büyük cosku.Yurdun dört bir yanindan haykirislar geliyordu ?Sampiyon Trabzon? diye.Bu su hiç durmadi aksine çaglayan olup akmaya devam etti.O aktikça; biz aktik, biz aktikça; o akti?

Fatih'in fethettigi,Yavuz'un kiliciyla mertligiyle sertligiyle yönettigi,Kanuni'nin dogdugu bu müstesna topraklar o azametli günlerinde ki gibiydi?Her sey olmaya hazirdi!!!

Ve yillar geçti ben büyüdüm;yasim,yüregim büyüdükçe Trabzonspor'u ve seni büyüttüm içim de ayirt etmedim birbirinizden sizi.minicik yüregimle hatirlamadigim gözlerle baktigim o sampiyonluk kupasi hep aklimda.ve sen bilmedigim bir diyarda ve görmedigim bir surette hep gönlümdeydin.

Hep bir gün o formayi giyip,sahaya çiktigimi düsündüm.Golümü atiyor, sampiyonluk kupasini Kente getiriyor ve Sehrin atmosferini degistirdigimi düsünüyordum.Ama tribünde sen yoksan ve o gol sana ithaf edilmemisse hiçbir anlam ifade etmiyordu?

kah Trabzonspora benzettim seni kah onu sana;farkiniz yoktu birbirinizden hayal gibiydiniz ikiniz de!!!Ask tiniz ben ise ölüm?.
Ve simdi düsünüyorum!
Onca insanin bir araya toplayan sevgiyi!Nasil bir his ve düsünce mantigiydi bu?binlerce insan bir ses, bir top, bir renk pesinden sanki ilahi bir melodiymis gibi hareket edipte,nasil yol alabiliyor diye?Nasil bir seydi bu?Tarifi kitaplara sigar miydi?Bir hikayesi yazilabilir miydi?

Iste anlatiyorum bu hikayeden benim anladigimi...
Varolmak mücadelesi idi bu!Hayatta oldugunu göstermek gayreti!Yasantiniz boyunca defalarca ölebilirsiniz, ancak tekrar dogabilmek için asik olmalisiniz ve bunu da sadece bir kez yapabilirisiniz.yalnizca bir kez asik olabilirsiniz gerçekten.bizim hikayemiz buradaydi;ölüsümüz de!Biz henüz bir kere dogmustuk ama binlerce kez ölmüstük.

Her akarsu en degerlilerini bir ovaya birakir yalin halde kavusur denizine!hayat bir nehir gibi geliyor gözüme en degerlisi aski ?sahibine birakip, en yalin halinde topraga kavusup sonsuzluga kanat açis.

En güzel yol üstü hikayesiydi ilk dinlediklerimiz:Ilk kez duyuyorduk ve ilk kez sahipleniyorduk ya!Bu sebepten hep en güzeli geliyordu bir öncekinin üzerine çikiyordu ve bu sirkülasyon devam edip gidiyordu.Ta ki en güzel hikaye yasanilincaya kadar?

Sevdaya tutulmadan önce;onun üzerine masallar dinlenir Ferhat ile sirinler,Asli ile Keremler,Leyla ile Mecnunlar!Ana temasi,hep ask olan vardigi noktalar ise farklilik gösteren ama özü tertemiz masallar.
-Büyüyünce bende Mecnun gibi sevecegim Baba!
-Ben de Leyla gibi bekleyecegim,ama öldürmeyecegim Anne!
Her genç yürek içinde tasirdi bu askin tazeligini!Sanki;o hikayeyi kendisi yeni bastan tekrar yazacakmis gibi.Her yeni iliskisinde kipir kipir bir heyecan uyanir ruhunda bu sefer olacak der!Oysa ne Mecnun olabilecek gücü ne de,öldürmeyecek kadar ask vardir içinde!Olmasini istemekle buna inanmak arasinda ki fark öylesine öteydi ki gök gözleri körpe beyinleri idrakine varamiyordu?
Belli belirsiz bir hayatin tam orta yerinde bulurdu insani ask ve bir sebep ile kendine baglardi.Ancak; Esaretlik ilan edilmez direnmek istenir oysa sorgusuz sualsiz kabul edilmesi gerekendir ask!Esaretlik ona iken hiçbir sey degemez insana o saf halindedir artik?

O sehrin büyülü atmosferinde ilk nefesini almis olanlar bilirler ki:en kadim ask; en büyük gönüllerin içerisinde akar ve gönlü büyütebilmek için sevmek, kosulsuz sevmek gerekir.Tam manasiyla destansi bir nitelik ve olaganüstülük tasir Trabzonspor!Kosulsuz sevmek onunla gerçeklesmistir.Hep daha fazla sevmek,daha fazla baglanmak, daha fazla daha fazla,hep o olgu ile gerçeklesmistir.

Hal bu olmasa da aski yasiyorduk..O nu tasimaktan hiç yorulmadik,pes etmedik en yilgin en kederli animizda hep bordo-mavi bir tebessüm vardi dudaklarimizda..Gönül kapimiz her daim açikti bizden olana da olmayana da!!!
Beni yetistiren Trabzonspor oldu!Büyüten.bana aski anlatan seni düsünmemi saglayan.Herkes bir sebeple asik olur ya!Benim sebebim; Trabzonspor du !

Yillar geçip gider,dünya denen han ayaklarinin altindan kaymaya baslar, ancak verdiginin karsiligini alamadigini düsünür insan nereye kadar dayanabilecegini tasavvur edemez.En ümitsiz,en acili,en beter haline bürünür!
Ve bu hale umut isigi gibidir Trabzonspor!

-Bu senede yine sampiyonluga oynuyoruz? sözü bir ölünün ardindan bile söylenebilmektedir,bu inanista?

Hayatiniz da neyi nereye koydugunuz çok önemi vardir.Bu insanlar Trabzonsporu nereye koymustular peki?Nasil israrli bir durustur?Nasil bir cesur yürek bakis?Kendi tabirleriyle;Nasil bir deliliktir bu?Cevabi hepsinin içinde vardir da, Lügatlara sigmadigindan anlatamazlar içindekilerini,kelimelerle?
Ben Trabzonsporu en sensiz,en yalniz zamanima koydum.Trabzonsporu sana benzettim seni Trabzonspora.hiç ayirt etmedim sizi birbirinizden!Agladigimda,ellerin yerine bordo-maviyle sildim yaslarimi,geçici sevinçlerimde sen yerine bordo-mavi formami öptüm.Sanirim ikimiz de çok sey borçluyuz bu takima.Zira:sana gelisimi, senin için olani büyütebilmemi sagladi?
Tüm renklerim sensin,tüm tebessümlerime nedensin.Göz yaslarima,el açislarima,Tövbelerime her seyime ama her seyime nedensin iste!!!Ilahi bir tilsimin etkisinde sana kosmusum gah kara lastiklerimle, gah süslü botlarimla, gah rugan ayakkabilarimla?Ama Bil ki ruhum hiç degismedi!Yüregim kendini yenilediginde seni büyüttü.Yol üzerinde binlerce kez ölmüstüm ve senle yeniden dogmustum?Trabzonspor aski sana öldürmüstü anladim ! senin askin ise yasatacakti?

Kendine eziyet ederken nefsini köreltirmis insan galiba bizimki de o misal;Bu takimla sevindik böbürlendik belki ama çokta aci çektik, agladik,kendimizi paraladik tabiri caizse.Inan hepsine degdi!Bugün karsilik beklemeden sevebiliyorsam seni,Tenine bir ömür yolu mesafede oldugum halde kokunu alabiliyorsam ve sen tebessüm ettiginde en kederli animda bende gülebiliyorsam bunlara sebep Trabzonsporun ögrettikleridir?

Sen!Dünyamin gerçek üstü kahramani.Her seyi gölgende birakan,tasli sopali kavgam.bordo-mavi forma olmasa da üzerimde Ben o golü attim!On binlerin arasindan seni görebildim ve elimi uzattim.Bu gol benim için her seydi ve ben her seyimi sana ithaf ettim?
Artik tüm mevsimler bahar olacak ,zira ben seni de sampiyonlugu da baharda gördüm.
Aski na teslimim,kayit ve sart yok Her sey ilk hali gibi .bilinmeyen zamandan gelmistik.ve bulustuk.. Varligim ve Ruhum senin birtanem?

(ALINTIDIR)

dümende ve başaltlarında insanlar vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı. sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbirşey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler....

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
Ynt: Aşk,ölüm ve Trabzon
« Yanıtla #1 : Şubat 24, 2007, 12:46:41 ÖÖ »
zaten koyarken dedim oglum muhammet bu cok uzun kimse okumaz bunu..bunu okuyana kadar roman okur adam:)
dümende ve başaltlarında insanlar vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı. sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbirşey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler....

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • Rep Puanı: +145/-10
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #2 : Şubat 24, 2007, 12:55:28 ÖÖ »
teşkkrler evt cok uzunmus bende okumadım hepsini ama ara ara okudum güzel birşeye benziyor :) (ilk yorumun benden ;))

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
« Yanıtla #3 : Şubat 24, 2007, 12:57:24 ÖÖ »
eyvallah saol,trabzonsporlu birinin yorum yazması cok güzel..

''bilsen neler haykırırdık dünyaya sana layık sıfatlar olsa''

Çevrimdışı 42başkan

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +3/-0
« Yanıtla #4 : Şubat 24, 2007, 12:58:41 ÖÖ »
gara gaşlım yazdıysa kesin iyi bişey dir gara gaşlım yanşlış yazmazzz

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #5 : Şubat 24, 2007, 12:59:33 ÖÖ »
eyvallah saol,trabzonsporlu birinin yorum yazması cok güzel..

trabzonsporlu birinin mi  "{ tabi ben trabzonsporluyum dimi neyse senin için olurum bir kerecik :D

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
« Yanıtla #6 : Şubat 24, 2007, 01:00:48 ÖÖ »
ya kusura bakma acele oldu biraz,biliyorum ts li olmadıgını ama bu saatte akıl mı kaldı:)

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #7 : Şubat 24, 2007, 01:02:30 ÖÖ »
hayır saat daha erken bilerek söyledin biliyorum neyse dedim ya senin için  bir kerecik olurum  :)

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #8 : Şubat 24, 2007, 01:36:55 ÖÖ »
bir kerecik olmazmı neden??

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #9 : Şubat 24, 2007, 01:40:47 ÖÖ »
ama ben trabzonlu değilim :)  sizi kırmamak için bir kerecik oldum :)

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #10 : Şubat 24, 2007, 01:45:36 ÖÖ »
evt önemli olan o değilmi :)

Çevrimdışı tanju

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #11 : Mart 17, 2007, 12:15:47 ÖS »
bisimkisi aşk abi  bu kadar

Çevrimdışı dalgacıdeniz61

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +36/-1
  • BENDEN GEÇMEK ZORDUR FERYAD EDER ATEŞ SÖZLERİME
« Yanıtla #12 : Mart 19, 2007, 04:09:00 ÖS »
aşığım bordo mavi renklereeeeeeeeeeee....
ölüm değil ben ts için yaşarımmm beahhhhhhhhhhhhhh...
trabzonu sporula beraber bağrıma basarımmmmmm....
ey ustam yazan dan ve paylaşandan Allah razı olsunn......
GÖNüLDEN GÖNÜLE DÜŞTÜK KARADENİZE