Gönderen Konu: İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.  (Okunma sayısı 846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.
« : Ekim 17, 2009, 05:49:50 ÖS »
İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.

Bu Hadis-i Şerif; tekamül etmenin Hakk’ın rızasını kazanmanın ve mümin olmanın en kısa yolunu bizlere anlatıyor. buradan da anlıyoruz ki; sevap kazanmanın realiteyi yükseltmenin en doğru yolu insanlara yardım edebilmektir.

Hadis’te geçen “fayda” kelimesi üzerinde düşünmek gerekmektedir. Nedir bu fayda?

Bu kelimeyi zahiri anlamıyla düşündüğümüzde açıkça anlaşılıyor ki; insanlara faydalı olmak onların yiyecek içecek giyecek gibi temel ihtiyaçlarındaki sorunlarını çözebilmek sıkıntılarına çare olabilmektir.

Ancak batini anlamıyla fayda nedir bunu düşünmek durumundayız. İnsanların tekamüllerini etkileyecek onları manevi yönüyle yükseltebilecek fiillere fayda diyoruz.

Örneğin bunalıma girmiş birini dinleyerek ve sıkıntılarına manevi çözümler bularak ya da hiçbir şey yapamazsak sabrı tavsiye ederek kötü bir şeyler yapmasını engelleyebiliyorsak bu o kişiye faydalı olduğumuz anlamına gelmektedir.

Ne var ki; her zaman olduğu gibi bu gibi manevi yardımlarda da karşılık beklememek yapılan bir fiilin neticesi alınır alınmaz o fiilde sağlanan faydayı anında unutmak gerekir. “Ben senin için neler yaptım? “ örneğindeki gibi başa kakmak yapılan yardımların sevabını anında siler
alıntıdır

"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı Canözüm

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +147/-1
  • Hayat İMAN ve CİHAD'dır...
Ynt: İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2009, 05:55:03 ÖS »
Bu hadişi şerifi anlaya bilmiş bir ümmet değiliz hep yan gelip yatmaya alısdık bir bilimle ugrasmak insanlara faydalı bir sey yapmak için ugrası vermek bunları fazla umursamayan bir milletiz.. Rabim hakkımızda hayırlısını nasip eylesin..
Hasret ötüşleri bitmeyen
kuşlar
Yitiksevdamızı
getirin artık..!

Çevrimdışı *Laz kızı*

• Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
« Yanıtla #2 : Ekim 17, 2009, 05:57:20 ÖS »
Bu hadişi şerifi anlaya bilmiş bir ümmet değiliz hep yan gelip yatmaya alısdık bir bilimle ugrasmak insanlara faydalı bir sey yapmak için ugrası vermek bunları fazla umursamayan bir milletiz.. Rabim hakkımızda hayırlısını nasip eylesin..

amin kardeşim, aynen katılıyorum,
biz yinede herşeye rağmen büyüklerimiede, küçüklerimizede faydalı olalım... \)
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

kibar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 17, 2009, 06:55:59 ÖS »
malesef günümüzün dersi  .menfaat oldu artık acınacak halimizvar