Gönderen Konu: ELİNE, DİLİNE, BELİNE SAHİP OLMAK !!.  (Okunma sayısı 842 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
ELİNE, DİLİNE, BELİNE SAHİP OLMAK !!.
« : Nisan 03, 2012, 08:31:31 ÖÖ »
   :klp: ELİNE, BELİNE, DİLİNE  SAHİP  OLMAK   :klp: 
İslam  dini  her  ne  surette  olursa  olsun  harama  bulaşmayı  yasaklamıştır. Toplumumuzda "Eline, beline  ve  diline  sahip  olmak" şeklinde  deyimleştirilen  ifade  dinimizin  üç  ana  ilkesini  oluşturur :

Harama  el  uzatmamak, namusu  korumak  ve  dile  sahip  olmak. İslam  dini  kazancın  helal  olmasını  emretmiş, başkalarının  malının  haksız  yollarla  yenmesi  anlamına  gelen  hırsızlık, kumar  ve  faiz  gibi  fiilleri  de  yasaklamıştır. (Nisa,4/29) Dinimizin  kadın  erkek  bütün  Müslümanlar  için  gerekli  gördüğü  ilkelerden  biri  de "NAMUSU" korumaktır.

Kur'an'  da  namusunu  korumak  emredilirken, Mü' minlerin  zinaya  yaklaşmaması  istenmiştir. (Nur,24/30-31;İsra,17/32) İslam  dini, dedikodu, laf  getirip  ürme, yalan, sövme  ve  iftira  gibi  dil  ile  işlenen  suçları  da  yasaklamıştır. (Hucurat,49/12)  Hz. Peygamberin  ifadesine  göre  insanları  yüz  üstü  cehenneme  sürükleyen  dillerinden  başkası  değildir.  (Tirmizi, "İman"8)
KAYNAK  : DİYANET  TAKVİMİNİN 02. 04.  2012  TARİHLİ  YAPRAĞINDAN ALINTI

Not  :  Çok  anlamlı   bir  yazı. Günümüz için  de  çok  önemi  olduğuna  inandım.  Muhakkak  okunur  vede  değerlenir  düşüncesiyle  bu  köşeye  aldım. Okuyup  değerlendirenlere  teşekkürlerimi  sunuyorum. (A. ÜSTÜNBAŞ)
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2012, 08:37:54 ÖÖ Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
Ynt: ELİNE, DİLİNE, BELİNE SAHİP OLMAK !!.
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2012, 04:14:50 ÖS »
 :!:

NE  ANLAMLI  SÖZ  !!.. ÖYLE  DEĞİL  Mİ??..
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .