Gönderen Konu: Meşale Trabzon'a geliyor  (Okunma sayısı 1117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
Meşale Trabzon'a geliyor
« : Mayıs 24, 2011, 07:49:07 ÖS »
Meşale Atina'dan Trabzon'a doğru yola çıktı...

Trabzon’da 23-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılacak olan 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'nın meşalesi Atina'da düzenlenen törenle teslim alınarak Trabzon'a doğru yola çıktı.

İlk olimpiyatların yapıldığı Panathenaic Stadyumu'nda yapılan törene Olimpiyat Marşı'nın okunması ile başlandı. Daha sonra Avrupa Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu üyesi Kikis Lazaridis konuştu. Lazaridis, olimpiyat ruhunun gençlik oyunları ile ayrı bir anlam kazandığını belirterek Trabzon'da yapılacak oyunlara rekor bir katılımın olacağını belirtti.

Yunanistan Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sypros Capralos da, EOC'nin organizasyonu olan organizasyonun gençleri dostluk ve fair play ortamında yarıştırıp, kaynaştıracağını belirterek "Bu gençler Trabzon'da yeni dostluklar edinecekler. Burada yakılan meşale Trabzon'da ışık verecek. Bu meşale Trabzon'dan dünyayı aydınlatacak" diye konuştu

Daha sonra ellerindeki zeytin dalı ve meşale ile olimpiyat geleneğindeki dua sahnesi canlandıran genç kızlar tarafından meşale yakıldı. Yakılan meşale de Yunanlı sporcu Leftezis Theoolozou tarafından, Türk sporcusu Sevda Hanım Seyis'e teslim edildi. Sevda Hanım Seyis, meşale ile kısa bir koşu yaptı.

Ardından Trabzon'a getirelecek meşale ateşi Yunanistan Milli Olimpiyat Komitesi başkanı Capralos tarafından Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na teslim edildi.

Meşalenin alımından sonra kürsüye gelen Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, olimpiyatların doğduğu yer olan Atina'dan aldıkları meşalenin ışığında Trabzon'da dostluğun yarışıp, kazanacağını ifade ederek "Meşaleyi buradan aldığımız duygu ve düşünceleri Atina gibi tarihin en eski kentlerinden biri olan Trabzon'a taşıyacağız.

Bundan onur ve mutluluk duyuyoruz. 49 Avrupa ülkesinin genç sporcularını en iyi şekilde ağırlayacak ve tarihin en iyi EYOF organizasyonunu gerçekleştireceğiz. Sizleri Trabzon'a bekliyoruz" dedi.

EYOF Trabzon 2011 Genel Koordinatörü Nihat Doker tarafından Yunanistan MOK başkanı Capralos'a, Trabzon'un özel tanıtım hediyelerini verdi. Törenin son bölümünde ise Türkiye ve Yunanistan Milli Marşları okundu. Başkan Gümrükçüoğlu ve beraberindeki heyet olimpiyat meşalesi ile birlikte bu gece saat 01.00'da Trabzon’da olacak.

Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.