Gönderen Konu: Hadi Bakalım Eski Bayramları Anlatıyoruz  (Okunma sayısı 2770 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Hadi Bakalım Eski Bayramları Anlatıyoruz
« : Eylül 22, 2009, 06:33:35 ÖÖ »
Eski bayramların o güzelliğini zamanımızda bulamıyoruz. Nedendir bilinmez ancak bizler yaşadığımız kadarı ile o anları anlatalım, yaşatmaya çalışalım. Aramızda bulunan yaşı ufak olan arkadaşlarımıza kültürümüzü yansıtma ne dersiniz? Hadi bakalım söz sizde?

Resimler kültürümüzün en önemli temsilcileri olan kişileri -annelerimizi, babalarımızı, ninelerimizi, atalarımızı- temsil etmektedir ve alıntıdır. Yanlış anlaşılma olmasın lütfen...

« Son Düzenleme: Eylül 22, 2009, 06:38:12 ÖÖ Gönderen: uSLaNMaZ »
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı Canözüm

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +147/-1
  • Hayat İMAN ve CİHAD'dır...
Ynt: Hadi Bakalım Eski Bayramları Anlatıyoruz
« Yanıtla #1 : Eylül 22, 2009, 07:18:34 ÖS »
eyyy gidi eskşden bayramlar ne güzeldi şimdi heycan kalmadı yaa eskiden bayram namazına giderdik arkadaslarla namaz sonrası caminin önünde herkesle bayramlaşıp günün harçlığımızı cıkartırdık sonrada 5-6 kişi mahalleden cıkar sokak sokak bayramlasırdık milletle bir ebde değişik ve güzel bir sey verilirse geri dönüp diğer arkadaslara adres verirdik oraya gidin diye   <>  "{ "{ ne günlerdi ya   :-\
Hasret ötüşleri bitmeyen
kuşlar
Yitiksevdamızı
getirin artık..!

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2009, 07:21:24 ÖS »
evet benimde aradığım namaz çıkışlarında yaşlılar düz bir sıra oluştururdu. sonra sırayla hepsiyle bayramlaşan sona eklenir ve bayaca uzun bir kuyruk ile herkesle bayramlaşılırdı. yolda biriyle karşılaştığımızda acaba bayramlaştıkmı diye düşünmezdik, nasıl olsa namazda görüşmüşüzdür derdik. hala var aslında köylerimizde ama uzak kaldık ve esk,ler kadar iyi yansıtamıyoruz sanırım..
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı Canözüm

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +147/-1
  • Hayat İMAN ve CİHAD'dır...
« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2009, 07:23:37 ÖS »
elbette eskiler hep aranır ama şimdide bu bayramlaşma sırasını bazı camilerimizde yasıyoruz hemde baya uzunca kuyruklar halinde camilerde saat 10 da cıkdığımı hatırlarım :) ama güzeldi hep aranan manzarlar bunlar..
Hasret ötüşleri bitmeyen
kuşlar
Yitiksevdamızı
getirin artık..!

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #4 : Eylül 22, 2009, 07:37:28 ÖS »
sabah kalkılır ve sanki dedeni, nineyi tanımıyoruz, namazı kılarız eve geliriz, ellerini öperiz, haşlıkları alıp doğru pazara, kıtlıktan çıkmış gibi bir o dükkana saldırırdık bir bu dükkana :)

birde poşetlerle kapı kapı gezmemiz yokmu, sanki yıl boyu şeker yiyeceğiz :)

Çevrimdışı happy-angel

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +170/-78
« Yanıtla #5 : Aralık 16, 2009, 07:11:14 ÖS »
Eski bayramları anlatmakla bitiremeyiz... Şimdiki bayram nere eskileri nere o zamanlar ben bereket vardı akraba ziyaretleri çocuk oyun yerleri hal hatırlar vardı...Şimdi tatil yapıyor insalar bayram yerine, büyüklerini ziyaret etme yerine ,tatil Bayramının ne tadı var nede tuzukaldı... Eski bayramlar tarih oldu ama küçük yerlerde bu gelenekler hala var ne güzel şehirlerde ise kaybolmuş her kez birbirinden kaçar olmuş... üzülerek söylüyorum bayramı bayram gibi yaşayanlar var ama 10 parmağı geçmez keşke eskiler değişime uğramasa hep aynı kalsaydı zaman...:(

Çevrimdışı fuzuli

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +36/-0
« Yanıtla #6 : Aralık 16, 2009, 07:20:59 ÖS »
herkese paylaşımları için teşekkür ediyorum

taş yerinde ağırdır misali bayramlar aslında ilk göz ağrımız doğduğumuz yerde güzel olurdu galiba cünkü hep ilkleri oralarda yaşardık ve taze dimağlarda onlar taşa yzılmışcasına kalırdı orada ve benim bayramların en hoşuma giden tarafı mezar ziyaretleri olurdu bayram namazından cıkar ailemdeki erkeklerin tümü duruma göre bir araba durma göre iki araba köye tersinden giriş yapardık yakın aile mezarlıklarımızı gezer yasinlerimizi okur dualarımızı yapar en son olarak evimizin yanı başındaki dede mezarlarımıza gelir yasin tebareke amme kısa sürelerle dua ile bağlar eve öyle girerdik en çok bunu severdim mevlam o kara yerde bizleri de hatırlayacaklar bizlere nasib eylesin inşallah
selam ve dua ile

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • Rep Puanı: +145/-10
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #7 : Aralık 22, 2009, 11:45:15 ÖS »
Herkesin kendine göre güzel eski bayram günleri varmış. happy-angel'inde söylediği gibi bayramda şimdi tatil yapma gereği duyuyor birçok kişi.. Sabah kalktığın zaman bi mutluluk olurdu, heyecan olurdu nede olsa farklı bir gündü.Barış Manço'nun bugn bayram şarkısınıda çok dinlerdim.. Aile ziyaretleri fazlaca olurdu ve dolu dolu 3 yada 4 gün o bayram zevkini yaşardım.Şeker toplamazdık bilmiyorum öyle birşeyi ancak gittiğim yerlerde çikolata yemeye bayılırdım.Ayrıca aile mezarlıklarına giderdik ozamanlar küçüktüm ben tabi ama onlarıda ziyaret etmek çok hoşuma giderdi.Halen gidiyoruz ancak her bayram değil ne yazıkki.Şimdilerde bayramı tatil gibi düşünmeye başladık hayat şartları doğrultusunda..