TRABZONFORUM - Trabzon ve Trabzonspor Forumu

...:::(¯`·.TRABZON GENEL.·´¯):::... => Trabzon'un İlçeleri Hakkında Bilgiler.. => Vakfıkebir => Konuyu başlatan: uSLaNMaZ - Mart 02, 2007, 12:30:18 ÖÖ

Başlık: VAKFIKEBİR'DE İKLİM
Gönderen: uSLaNMaZ - Mart 02, 2007, 12:30:18 ÖÖ
1-SICAKLIK:
 
Vakfıkebir’in yıllık ortalama sıcaklık verileri 21,1 'C dir . Yıllık ortalama sıcaklıkları yıl içindeki en yüksek değeri ise 27,8 'C olup bu değer ağustos ayında görülür.

2-YAĞIŞ:
 
     Karadeniz’in nemli rüzgarlarına; açık olan kıyı kesimi ve dağların yüksek kesimleri bol yağış aldığı halde akarsular tarafından derin bir şekilde yarılarak dağlar arasında kalmış vadiler ve dağların güney yamaçlarının az yağış aldığı görülür. Vakfıkebir’de ortalama yağış 1242 mm dir. Akçaabat’ın 20 km batısında yer alan fener burnu kütlesinin denize dik bir şekilde inerek deniz üstünden kuzeybatı güneybatı istikametinden hareket eden nemli hava kütlelerini yükselmeye zorlaması sebebi ile fener burnunun doğusunda yer alan Akçaabat 708.7 mm yağış alır. Bu örnekte görüldüğü üzere Vakfıkebir fener burnunun batısında kalması ile yağışlı ve nemli rüzgarlara açık oluşundan yağış ortalaması yüksektir.

 3-BASINÇ VE RÜZGARLAR
 
     Sonbahar başlarında Türkiye’de ve dolayısıyla ilçemizde de kuzeyden sokulan kutbi hava kütlesi (CP) ile güneyden sokulan tropikal hava kütlesinin (T) etki alanı içine girmekte, bu iki hava kütlesinin çarpışması ile frontal (cephe) faaliyetleri oluşmakta ve bunun sonucunda yağışlar başlamaktadır. Bu dönemde kuzey batı Avrupa da güney doğuya doğru uzanan alçak başınç-yüksek basınç sık sık yer değiştirdiği ve batıdan doğuya doğru döne döne ilerleyen polar cephe teşekkül etmektedir. Bu dönemde yağışlar günlerce sürmektedir.
 
     Kış başlarında Anadolu’ya yerleşen yüksek basınçtan kıyı bölgelerimize doğru (Karadeniz e) genel bir hava akımı olmakta ve özellikle doğu Karadeniz sahillerinde föhn olayları meydana gelirken Vakfıkebir’ide etkiler. Vakfıkebir de bazı günler 25 0C ye kadar sıcaklık föhn den dolayı kışın yükselmektedir.
 
     İlkbahar ve Yaz mevsiminde güneyden sıcak hava güneyden sıcak hava kütlesi yavaş yavaş Anadolu’ya yerleşmeye başlamaktadır. Gezici İzlanda D.A.B.Kuşağından etkilenerek zaman zaman yaz yağışları meydana gelmektedir. Kuzey batı Avrupa ülkelerine yerleşen Subtropikal YB alanında güney doğudaki Basra AB alanına doğru genel hava akımı aktif duruma geçerken Vakfıkebir de bu hava akımlarında ve basınç kuşaklarından etkilenmektedir. Gezici İzlanda D.A.B.Kuşağından da etkilenmektedir.


Alıntıdır..
Başlık: Ynt: VAKFIKEBİR'DE İKLİM
Gönderen: FaRoz - Mart 02, 2007, 09:02:45 ÖÖ
Teşekkürler.
Başlık: Ynt: VAKFIKEBİR'DE İKLİM
Gönderen: Kızıl_Çeri - Mayıs 09, 2007, 08:22:57 ÖS
sağol
Başlık: Ynt: VAKFIKEBİR'DE İKLİM
Gönderen: zekeriya291 - Aralık 02, 2007, 06:41:38 ÖS
paylaşım için teşekkürler