Gönderen Konu: Anneannem 2  (Okunma sayısı 1534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sencer

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +83/-0
  • Nefis mıknatıs gibidir, çeker...
Anneannem 2
« : Kasım 17, 2007, 01:16:18 ÖÖ »

Anneannemi o eski evinin bahçesinde bir köşeye yaptırdığı derme çatma mutfağında tahta teknede hamur yoğururken izlemek, bir şairin yüzünden, çektiği fikir sancılarını izlemeye benzerdi. Ve tıpkı bir vatan şairinin kelimelerini namahrem nazarlardan, nadan dokunuşlardan koruması gibi hamuruna kimseyi dokundurmaz, bir edep ve erkân kuralları silsilesine bağlı kalınmasını isterdi. Bir nevi terbiyeye tabi tutardı etrafındakileri. Bir şair için defter-i meşairin kıymeti ne ise, anneannem için de mutfağının kıymeti o ölçüdeydi. Yeni yetmeler onun için alfabesinin harflerini değiştirme teşebbüsünde bulunacak kadar cahil ve riskliydi.

Şimdi kaloriferli sevimsiz bir daireye taşındı anneannem. Üç tanesi bir YTL. olan plastik leğenlerde una bulanmış hamur teknesindeki o vefayı arıyor. Kitapçı raflarına dizilen dışı kabartmalı ve renkli kitaplar gibi dışı süslü içi dar ve kullanışsız mutfak dolaplarından memnunmuş gibi görünse de biliyorum o da o eski isli mutfağını arıyor. Musikisi içinde saklı bir şiiri, fon müzikli berbat bir şiire kim tercih eder ki?

Anneannem “hamur yoğrulup da ocak yandıysa iş tamamdır” derdi. Bir hattı dest için kâğıdın ve divitin hazır olması gibi; gerisi maharete kalmış bir tesvit… Ehli zevki safa için midir yoksa erbabı hüner işi midir bilinmez hamurlar mutlaka düzgün ve aynı kalınlıkta açılırdı. Oklava ve teknenin takır tukur sesler çıkararak eski bir matbaa gibi tab’ işine başlaması ve mutfağa sıralanan zevatın sanki ilm ü irfan sahibi bir Mevlevi büyüğünün sohbetine dâhil oluyormuşçasına edep ve içten içe heyecanla beklemesi bu mutfağı bir dergâha benzetirdi. Sacın altından kâh harlanan, kâh sakin bir köz olup kızıllaşan alev ise bu dergâhın eserlerine sanki altın varaktan müteşekkil hatai figürleri döşerdi.

Şimdi kaloriferli sevimsiz bir daireye taşındı anneannem. Ateş için talaşa ve oduna ihtiyacı yok. Bu yüzden evinde artık odun isi sinmiş ekmek kokusu da yok. Son teknoloji baskı makineleri gibi çalışan fırınlardan her gün gramajından çalınmış aynı sasılıkta ekmekler alıyor. Küflü tepsilerin, kirli suların ve mayaların arasından ateşe yollanmış ve içi boş ama kapağının arkası şişirilmiş sözlerle dolu kitaplar gibi altı iyi kızarmış ekmeklerle besliyor misafirlerini.

Eskiden ben hep çocuktum, anneannem hep yaşlıydı. Ne ölüm ilgimi çekerdi ne ihtiyarlamak. Çünkü çocuklar hep çocuk olurdu, anneanneler de hep yaşlı. Tıpkı muharrirlerin hep kari olması gibi. Sonra her şey karıştı birbirine, herkes her şey olmaya başladı. Ben bile hazır açılmış ve kesilmiş hamurlar alıp kendim yapmışçasına büyük bir haz ile ikrama başladım; köksüz, kıt bilgilerle doldurulmuş, gerçekleri ifsat eden çoğu eser gibi… Popülerliğe, basitliğe, yormayana itibar artınca tarihî ve üst seviyedeki edebi eserlerle irtibatın kopması gibi… Ve hatta çoğu müellifin içlerindeki o ulema ve meşayıha yetecek olan birikimi eserlerine dökmek yerine günübirlikçi, tüketen ve sürekli yenisini isteyen yeni zevata yazı yetiştirmeye çabalaması gibi…

Odun isi sinmiş ekmek kokusuna ve mürekkep kokusuna burnum hala aşina, ruhum hala âşıktır. Bilgisayarımın fazla çalışmasından mütevellit yanmış plastik kokusu ara sıra onların yerini alsa da…

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin !

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
Ynt: Anneannem 2
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2008, 11:15:35 ÖÖ »
Eskiden ben hep çocuktum, anneannem hep yaşlıydı. Ne ölüm ilgimi çekerdi ne ihtiyarlamak. Çünkü çocuklar hep çocuk olurdu, anneanneler de hep yaşlı.

içinde çok şeyler anlatan bir yazı teşekkürler sencer \)
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
  • بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2008, 11:21:48 ÖÖ »
teşekkürler sencer dalıp dalıp gittim bu yazıyı okurken.. :ağla: emeklerine sağlık.. :alkş:
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı Sencer

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +83/-0
  • Nefis mıknatıs gibidir, çeker...
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2008, 10:11:00 ÖS »
rica ederim arkadaşlar okuyan gözlerinize sağlık...
Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin !

Çevrimdışı yesimgenc

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +5/-1
« Yanıtla #4 : Mart 30, 2008, 09:55:19 ÖS »
ah ah çok iyi biliyorum babannemden
trabzon