Gönderen Konu: Baba-oğul, bıraktıkları SİGARA parasıyla TÜRKİYE' yi geziyor !..  (Okunma sayısı 843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0

Baba-oğul, bıraktıkları sigara parasıyla Türkiye'yi geziyor

Hüseyin Gökmen  ile babası Ahmet Gökmen, sigaraya verecekleri parayı biriktirmeye başlamışlar.

Hüseyin Gökmen, ilkokul 3. sınıfta başladığı sigarayı 14 yıl sonra bıraktı. Oğlunun sigarayı bıraktığını gören babası da 29 yıl sonra bu zehire veda etti.

Her gün sigaraya verdikleri parayı bir kumbarada biriktiren baba-oğul, "Damlaya damlaya göl olur." misali toplanan paralarla, ailece Türkiye turuna çıkmaya başladı. Böylece farklı kültürleri yakından görme ve tanıma imkanı bulan aile, "Sigara sayesinde ülkemizi gezebildik." diyerek, sigara bırakmanın güzel yönlerini ortaya koydu. Gökmen ailesi, bıraktıkları sigara parasıyla bugüne kadar Konya, Antalya, Burdur ve Denizli'yi gezmişler.

Her şey Hüseyin Gökmen'in (27) evlenmek için bir kızla tanışmasıyla başladı. Babasını sigaraya bağlı hastalıklardan kaybeden genç kız, Gökmen'le evlenmeyi sigarayı bırakma şartına bağladı. Bu teklifi kabul eden genç adam, son sigarasını içtikten sonra bir daha içmemek üzere yemin etti. Bu durumu anlattığı babasının da kayınpederinin ölümünden etkilendiğini gördü. Buna rağmen sigarayı bırakmaya yanaşmayan baba Ahmet Gökmen, "Oğlum sigarayı bıraktıktan bir hafta sonra evde sırt üstü uyurken birden hırıltı hissettim. Bu beni çok rahatsız etti. Aklıma dünürüm geldi. 'Bu sigara beni öldürmeden, ben onu öldüreceğim.' diyerek bıraktım." dedi. Bırakmasıyla birlikte sigaranın gerçek yüzünü gördüğünü aktaran baba Gökmen, üzerine sinen kokusunu içmemeye başlayınca hissettiğini, ağzındaki kötü kokunun da uzun süre gitmediğini anlattı.

Arkadaş özentisiyle ilkokul çağında sigaraya başladığını ve 13 yıl aralıksız içtiğini belirten Hüseyin Gökmen ise bugünkü fiyatlarla hesaplanırsa yaklaşık 17 bin lira harcadığını söyledi. Bunun neredeyse iki mislini babasının içtiğini ifade eden Gökmen, "Eşimin telkiniyle sigarayı bıraktım. Sigaraya ayırdığım parayla bugüne kadar ailece Konya, Antalya, Burdur ve Denizli'ye gittik. Şimdi Karadeniz turu düşünüyoruz. İyi ki sigarayı bırakmışım." dedi. ZAMAN
           ÖMER  ORUÇ  :  İZMİR
          ( Kaynak  :  03.01.2010  tarihli Zaman  Gazetesinin  internet  sayfasından  alıntı. )

Naklen  Yazan  ( Akköşe  Yazarı )  :  Hacı  Ahmet  ÜSTÜNBAŞ  
           Sigarayla  Savaşanlar  Vakfı  Üyesi    -   KIRIKHAN - HATAY
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2010, 10:56:19 ÖS Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *

Ne  kadar  güzel.. SİGARA' yı  bırakıyor.  Hem  sağlığına  kavuşuyor,
    Hemde  yaptığı  tasarrufla  Türkiye' yi  karış  karış  geziyor.. İşte  bu !..

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
Ynt: Baba-oğul, bıraktıkları SİGARA parasıyla TÜRKİYE' yi geziyor !..
« Yanıtla #2 : Mayıs 23, 2010, 11:57:49 ÖÖ »
Sigaradaki resmi gören tedavi için bize geliyor  !!!!!!!.....     :bayrak: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

Kapalı alanlarda sigara içme yasağı sayesinde sigara bırakma eğilimi önemli oranda arttı.

Yasağın ardından 1 Mayıs'ta hayata geçirilen resimli uyarı uygulamasıyla da tiryakiler, sigarayı bırakmayı ciddi ciddi düşünmeye başladı. Sigaranın zararları konusunda halkı bilinçlendirmek için çalışan Konya merkezli Bir Hayalim Var Derneği Başkanı Kadir Dikici, uygulama henüz yeni olmasına karşın çok olumlu duyumlar aldıklarını söyledi. Dikici, "Sigara paketlerindeki resimlerden etkilendiklerini, bu nedenle sigarayı bırakmak istediklerini belirten çok sayıda tiryaki, derneğimize gelerek bizden yardım istiyor. Bunlar, şimdiden uygulamanın gelecekte çok olumlu sonuçlar vereceğini bize gösteriyor." dedi. ZAMAN GAZETESİ  23.05.2010 SAYFA  İKİ  DEN  ALINTI..

"SİGARA' SIZ  TEMİZ  ÇEVRE, TEMİZ  TOPLUM, SAĞLIKLI  YAŞAM  İÇİN  ELELE." ( A. ÜSTÜNBAŞ
)