Gönderen Konu: EĞİTİM Mİ, ÖĞRETİM Mİ ?.  (Okunma sayısı 2338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
EĞİTİM Mİ, ÖĞRETİM Mİ ?.
« : Ocak 04, 2010, 04:25:15 ÖS »

EĞİTİM  Mİ, ÖĞRETİM  Mİ  ?.

Öğretimle eğitim beraber gitmelidir. Eğitim yoksa öğretim işe yaramaz. Arkadaş kaçak elektrik ölçen voltmetreyi yere vurdu, kırdı.  

Hoca alete baktı, bize döndü: Kazayı affederim, ama ihaneti asla! Yani demek oluyor ki çalışırken kaza yapabilirsiniz, fakat ölçü aletlerini vurup kırmanız ihanettir. O arkadaş o aleti niçin vurup kırdı hâlâ anlayamıyorum. Hoca olayı büyütmemek için suçluyu aramadı, fakat çok üzüldü. Yeni bir alet getirdiler onunla çalışmaya başladık.

Kötü söz, kötü hareket neyi halleder? Çocuk yemek yerken hangi duygular altında bilmiyoruz, kaşığı vurup tabağı parçaladı. Çok da korktu. Benim yüzüme baktı, üzülme dedim, bir tabak daha alırız. Ondan sonra o çocuk bir daha tabak kırmadı. Kanaatim kötü söz, kötü hareket sadece düşmanlığı artırır, başka bir işe yaramaz.

İnsanın hayatı çok acaiptir. Bir insana on sene yardım etsek, bir defa yanlış bir söz söylesek o insan on senelik iyiliğe bakmaz. O yanlış sözü de unutmaz. Faziletin yolu yokuştur. Fazilet insanı yükseltir. Fakat inişi yoktur, düşüşü vardır. Fazilet kulesinden aşağı inilmez, düşülür. Düşen de o güne kadar kazandıklarını kaybetmiştir. İnsanın insanla ilişkisi büyük sanat ister. Ben, beni seven insanlardan korkuyorum. Çünkü bir insan ne kadar çok seviyorsa nefret ettiğinde o kadar çok nefret eder.

En çok korktuğum şey dostluktur. Dost, aniden düşman olabilir. Düşmanlığını da artırır. Yabancı bir insan öyle değildir. O kızsa da sonra gelip barışır. Fakat dostluk ince bir danteldir, çabuk yırtılabilir. Çok güzel bir vazo alırsınız, vazo elinizden düştü mü onu bir daha tamir edemezsiniz. Kötü söz, kötü hareket insanlığın düşmanıdır. Bir kelime yüzünden işlenen cinayetler çoktur. Bir ev tertemizdir. Fakat evin bir yerinde ufacık bir pislik vardır, misafirler "Bu ev ne kadar pis!" derler.

Faziletin yolu yokuştur, inişi yoktur. Bazı hatalar insanı fazilet kulesinden yere atar. Bütün insanlık dostluğun devam şartlarını aramış. Amerikalılar çeşitli olumsuzluklarına rağmen en ufak bir harekette özür dilerler. Mesela otobüs durağında kuyruğa girmişiz. Öndeki adam gazete okuyor. Yürümüyor. Ona kimse ?yürü? demez. Herkes bekler. Adam hatasını anlayınca herkesten özür diler ve yürür. Özür dilemek dertlere dermandır.

Trafik kazasında kazayı yapan adam özür dilerse ona ilişilmez. Eğer dikkat edilirse Amerikalılar kavgaya sebep olacak şeyleri ortadan kaldırmışlar. Hayatlarını ona göre düzenlemişler. Aile hayatında, iş hayatında kavga olmaması için gelecek hadiselere göre prensipler koymuşlar.

İslamiyet?te mümin müminin kardeşidir. Öyleyse kardeş kardeşle kavga eder mi? İslamiyet kavgasız gürültüsüz bir dindir, fakat nefsini ıslah edemeyenler nefsine uyuyor. Eskiden tekkelerde pek çok insan toplanırdı. Tekkelerdeki hocalar münakaşa etmezdi. Herkese dua eder, herkese yardım ederlerdi. Onlara birisi sert çıksa onlar sükûtla cevap verirlerdi.

Bir  atasözümüz  vardır  :  "Ahmağa verilecek en güzel cevap sükûttur."

"Gönül derler buna sırçadan ince,
Kırma o gördüğün şişe değildir,
Açar çiçeğini bahar gelince
Kesme o gördüğün meşe değildir."

( Yazan  :  HEKİMOĞLU   İSMAİL   (  Kaynak  :  İnternetten  alıntı. 04.01.2010 )  Naklen   Yazan : Hacı  Ahmet  ÜSTÜNBAŞ
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2010, 08:01:51 ÖS Gönderen: ali bakkal »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı happy-angel

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +170/-78
Ynt: EĞİTİM Mİ, ÖĞRETTİM Mİ ?.
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2010, 04:29:27 ÖS »
yüreğinize emeğinize sağlık güzel bilgilendirmelerinizden dolayı ahmet kardeşim sağolun
benden rep size  :alkş: :alkş: :-*

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2010, 04:51:35 ÖS »
       Eğitim  ve  öğretim  bir  arada  yürümelidir. Ayrı  olamazlar  !...
      Hiçbir  zaman  kırıcı  olmamalıyız. Çok  düşünüp, az  konuşmalıyız.
      Yanlış bir  sözle  kırılan  kalbi,  tamir  etmek  mümkün  olmayabilir...

:!:                                                                       :!:
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2010, 04:53:58 ÖS Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2010, 04:55:37 ÖS »
"Eğitim  ve  öğretim  bir  arada  yürümelidir. Ayrı  olamazlar  !... "

kesınlıkle..
bu iki kavram birbirinden ayrı düşünülemez...
her ikiside olmalı..
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • Rep Puanı: +145/-10
  • ••Sessiz Sedasız••
Ynt: EĞİTİM Mİ, ÖĞRETİM Mİ ?.
« Yanıtla #4 : Ocak 17, 2010, 12:53:58 ÖÖ »
Harika bir yazıydı gerçekten çok teşkkrler A.ÜSTÜNBAŞ. Eğitim ve öğretim beraberinde düşünülmeli ve o şekilde yürümelidir.  :alkis:

Çevrimdışı ispirli_asım

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +18/-0
Ynt: EĞİTİM Mİ, ÖĞRETİM Mİ ?.
« Yanıtla #5 : Ocak 17, 2010, 01:30:40 ÖÖ »
bence orantılı giderse daha verimli olur gibime geliyor hem ögrenciler hemde öğretmenler için ...

konu için teşekkürler :-*