Gönderen Konu: Ölüm ve Ötesi  (Okunma sayısı 866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coskun61

• Süper Üye
  • Rep Puanı: +42/-0
Ölüm ve Ötesi
« : Mayıs 09, 2009, 12:43:04 ÖS »

Benim moderatör olduğum sitemizin köşe yazrı abimizin yazısıdır siz değerli forum üyeleri ile paylaşmak istedim..

:bayrak:Değerli okuyanlarım, maalesef bu yazımı hiçkimsenin arzu etmediği ve sevmediği, ama gerçekleşmesi muhakkak olacak olan ve hepimizin bir gün, er veya geç tadacağı ölüm’e ayırmak istiyorum.

Bu sayfayı takip edenler göreceklerki, hafta geçmeden köyüm insanından veya çevre köylerimizden birileri muhakkak Hakkın rahmetine kavuşuyor. Onlarda bizim gibi bu köyde doğdu, bu köyün havasını teneffüs etti, suyunu içtiler, köydeki bağlarında bahçelerinde çalıştılar, mecilere gittiler, yağmur çamur demeden fındıklarını topladılar, köydeki düğünlere ve cenazelere iştirak ettiler, Arafe günlerinde ve bayramlarda onlarda kendilerinden önce bu hayattan ayrılan yakınlarının ve komşularının mezarlarını ziyaret ederek fatihalar okudular, onlarda zaman zaman komşularıyla dargın durdular küsüştüler barıştılar, ama bütün bunlara rağmen yinede köyüm insanı birbirinin cenazesine iştirak ederek insani ve islami görevlerini yerine getirdiler. Çünkü onlar bilirlerki köyüm insanı birbirinin karagün dostudur ve bu günlerde birbirine lazım olur düşüncesi ile hareket ettiler. Doğdular, büyüdüler, hayat sürdüler, bu dünyadaki rızıklarını bitirdiler ve aramızdan zamanı geldikce, olgunlaşan meyveler gibi ayrıldılar. Bu dünyada insan iki şeyden kurtulamıyor, bunlardan biri Rızık, diğeri ise Ecel, birincisinden kurtuldumu, yani dünyadaki rızkı bittimi hemen ikincisi gelip insanı yakalayı veriyor.

İşte aramızdan ayrılanların dünyadaki rızıkları bitmiş ve hiç bitmeyecek olan ebedi hayata adımlarını atmış bulunmaktadırlar. Değerli okuyanlarım hepimiz bu dünyada bir kiracı gibiyiz, yani bu dünyaya gelmeden önce adeta kiracının ev sahibi ile belli bir süre anlaşarak kontrat yapması gibi bizlerde ev sahibi olan Hz .Allah ile bir anlaşma yaptık, yani Hz .Allah’ın dünya evini ondan kiraladık, ama bu kira sözleşmesi herkese göre farklı farklıdır, kimisi günlük, kimisi aylık kimisi yıllık, kimisi ise çeyrek asır, yarım asır veya bir asra yakın bir zaman dilimini kapsar. Ama neticede muhakkak bir gün kira sözleşmemiz bitecek. Bir başka ifadeyle, hepimiz ölümün nişanlısıyız, bir gün ölümle evleneceğiz, nasılki nişanlı gençlerimiz evlenmek için hazırlık yaparlarsa, insan oğluda ölüm için hazırlık yapmak zorundadır, çünkü bir gün muhakkak onunla müşerref olacağız. 24 saatlik bir günün çoğunluğunu dünya için çalışıyoz, ancak %10 kadarını ölüm ve ötesine ayırabiliyoruz, dünya için bu kadar çalışmamıza rağmen yinede ekonomik sıkıntı ve kriz yaşıyoruz, peki ölüm ve ötesi için ne kadar çalışmalıyızki orada sıkıntı ve kriz yaşamayalım. Unutmamak gerekirki gelin girmeyen ev vardır ama ölüm girmeyen ev yoktur. Dünyaya geldiğimizde sağ kulağımıza ezan, sol kulağımıza getirilen kametin namazı için insanları tabutumuzun yanına bir gün muhakkak toplayacağız. Değerli okuyanlarım, bizler elhamdülillah hepimiz ölüme inanıyoruaz ama ölümün bize çok yakın olduğuna inanamıyoruz, hep sırayı başkalarında zannediyoruz.

Oysaki hepimizin şöyle düşünmesi gerekmektedir, bu sabah evden çıkarken yaptığım kahvaltı benim son kahvaltım olabilir, bu günkü işe gidişim benim son mesaim olabilir, bu kıldığım namaz benim son namazım, bu gece veya gündüz benim son gecem veya gündüzüm olabilir, bu kılmış olduğum cenaze namazı benim son cenaze namazım olabilir bundan sonraki cenaze namazını belkide insanlar benim için kılabilirler diye düşünmek her insan oğlunun ve aklı selim olan hepimizin bir görevidir. İşte o an gelip çattığında güzel dinimiz İslam, bakın bizlere nasıl değer veriyor, İslam dini insanların hayatta ikende temiz olmasını emrettiği gibi, öldükten sonrada tertemiz yıkanıp ve temiz bir beze sarılarak, yaratıcısının huzuruna temiz olarak çıkmasını istiyor, çünkü cennet temizlenme yeri değil, temiz insanların yeridir. Yüce mevlam hepimize cenneti nasip etsin inşallah.

Bu vesileyle geçmişten günümüze kadar tanıdığımız veya tanımadığımız tüm köylülerimizden ahirete göç etmiş olan ve köyümüzün kabristanlıklarında parekende kabirlerinde medfun bulunan tüm ölülerimizin ruhları şad olsun diyor cenabı Hakk kendilerine gani gani rahmet eyleyip mekanları cennet olsun.
Trabzon / Beşikdüzü’lü][/size]
Para Kaybeden Parasını Kaybeder Umudunu Kaybeden Her Şeyini Kaybeder..