Gönderen Konu: aşık shakespeare...  (Okunma sayısı 2689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kermit

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +2/-0
aşık shakespeare...
« : Ocak 16, 2007, 10:59:29 ÖS »
Shakespeare ingiliz bir şair ve oyun yazarıdır... Kendisi İngiliz edebiyatının en usta kalemlerinden biridir ve batı edebiyatı bu usta kalemin önünde eğilir...Shakespeare oyunlarında tarihi ve mitolojiyi kullanır... Shakespeare in en büyük özelliği de "pun" adı verilen bir çeşit kelime oyununu kullanmasıdır. Geniş bir söz dağarcığı vardır ve okunduğunuzda aklınız da "ohaaaaa" gibi bir ses yankılanır.... bu adam 38 tane oyun ve 154 tane de sonnet yazmıştır... bu sonnet dediğimiz şey belli ritim kuralları çerçevesinde yazılan, gelişi güzel olmayan şiirdir. Shakespeare in 18. , 130. ve 52. sonnetleri çok ünlüdür...

18. sonnet te shakespeare şiirde gerçekçiliği ne kadar çok sevdiğini anlatmaya çalışmıştır ve şiirin sonunda öyle bir laf koymuştur ki, aşklarını yada sevgililerini börtü böcekle anlatan "Petrarch"(petrark) şairlerine kapak olmuştur ^-, bu grubun ölmüş yazarlarıda mezarlarında ters dönmüştür... ..bx {;G

130 uncu sonnet bizim shakespeare in eşcinsel olabilme ihtimalini güçlendirmektedir ki, şiir bir erkeğe yazılmıştır.... ama bu adamın shakespeare in yakın akrabası yada dostu olabilme ihmalide göz ardı edilemez... şiirde bu adamın bir yaz gününden daha güzel olduğu, hatta daha çok bahara benzediği belirtilmektedir yani bu adam ne çok sıcaktır ne de çok soğuktur... ılıman bir iklimi var bu adamın :P ayrıca bu shakespeare demiştir ki "... sen ölsen bile senin güzelliğin devam edecektir çünkü dünya üzerinde nefes alıp benim şiirlerimi okuyan bir adam bile kalsa seni tanıyacaklar ve ölümsüz olacaksın..."(aslında bu biraz bana ingilizlerin geçmişteeki pagan kültürünün bir parçasıymış gibi geldi bana) yani bir nevi şiirin ölümsüzlüğü vurgulanmıştır....

gelelim 52. sonnete ki beniim bittiğim sonnetlerden biridir. bu sonnet te aşktan ve onun ne kadar bağışlayıcı ve kör edici olduğundan bahsedilmektedir...hatırladığım kadarıyla şöyleydi son sözler ".... sevgililerinin gönlünü yaptığını bilmek içimi acıtır..... öyle karadır ki bu sevda, hiç bir şey kötü gösteremez seni, bana bin kötülük yapsanda..." öğle değilmi dostlar..... aşık olduğumuz kişinin hiç bir zaman kötü yönlerini göremeyiz sanki bi perde çekilir gözlerimize.... hay allah yaaa gaza geldim gene *- sevgiler *-       -*(

bu arada bu sonnetleri bi araştırın türkçesini dalga geçtiğime bakmayın adam çok mükemmel anlatmış hislerini.... olmak yada olmamak... şte bütün mesele bu...  [.p *- pfff ==-

Çevrimdışı kermit

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +2/-0
Ynt: aşık shakespeare...
« Yanıtla #1 : Ocak 16, 2007, 11:04:57 ÖS »
yaw son satırı amma kafiyelii yazmışım ben yaaa... yok bu ingiliz edbiyatı adamı bozuyo arkideş...

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
« Yanıtla #2 : Ocak 16, 2007, 11:06:21 ÖS »
eyvallah emeğine sağlık..
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı richgirl

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +84/-1
« Yanıtla #3 : Ocak 16, 2007, 11:51:03 ÖS »
benim güzel abim bitanem canım benim paylaşımın ii hoşta yanlış yere açmuşun daaaa konuyu  +-A +-A nese sen hele bi gel cumartesi ben  sana gösterecem herşeyi #F #F #F #F pfff pfff pfff pfff

Sensizliğin acısını sen nereden bileceksin,sen hiç bensiz kalmadın ki,günleri saymadın ki.......

Çevrimdışı richgirl

• Premium Üye
« Yanıtla #4 : Ocak 16, 2007, 11:55:19 ÖS »
".... sevgililerinin gönlünü yaptığını bilmek içimi acıtır..... öyle karadır ki bu sevda, hiç bir şey kötü gösteremez seni, bana bin kötülük yapsanda..."

bu sözler      bencede çok doğru alkış shakespeare'e  .,.P .,.P .,.P .,.P .,.P .,.P  başka lafım yok pfff pfff pfff

Sensizliğin acısını sen nereden bileceksin,sen hiç bensiz kalmadın ki,günleri saymadın ki.......

Çevrimdışı Execute

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +27/-5
  • Bilirim Senin İçin Yaralı !!
« Yanıtla #5 : Ocak 17, 2007, 09:29:59 ÖÖ »
Tşkrlr
61 Vatan 34 Mekan Alayına İsyan Kralına Hodri Meydan , Bizi Satanı Biz Bedavaya Veririz Paralo 61

Çevrimdışı richgirl

• Premium Üye
« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2007, 04:36:00 ÖS »
abicim saol ellerine sağlık da biz shakespeare ile yeni tanışmıoz ki foruma da yeni gelmedi rich kardeş anlatmadı mı yaw konunun taşlınmasını rica ederim .,.P .,.P

canımcım ben abimle konuştum bu konuyu sınavlardan ötürü kafası bayaaa bi dalgınmış o da yanlış yere açtığının farkındaymış..oldu bi kere böle dedi..nese benim ricam başkanım  bu konuyu gerekli yere taşıyabilir mi? :) :) :)