Gönderen Konu: Ölüm ve Cenazeler  (Okunma sayısı 1760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11
  • Denizin en nadide armağanı!..
Ölüm ve Cenazeler
« : Mayıs 26, 2008, 12:50:37 ÖS »
Bölgemizde, hasta ziyaretleri ibadet kabul edildiğinden hastanın yiyebileceği alınarak sık sık ziyarete gidilir. Bu ziyarette, ölüm hatırlatan sınavuşla-rm oluşup oluşmadığı hastaya hissettirilmeden gözlenir. Ne zaman öleceğinin sırrını çözmeye çalışan insan bazı yaşanmış olaylardan etkilenerek tahmin yürütme konusunda “Allah bilir ama falan kişi ölmeden şöyle olmuştu” veya çevredeki hayvan ve kuşların zamansız ötmesi sınanmış sayılarak, ölüm veya iyileşme ile ilgili önyargı yürütülmesine bölgemizde sıkça rastlanmaktadır. Bunlardan bazı örnekler vermek gerekirse:- Bir insanın normal çalışma düzeninde, gözle görünür değişikliklerin olması, yaptığı işini bir an önce bitirme gayreti.
- Davranışlarında o kişide görülmeyen aşırı iyiliksever veya kötülük etme arzusunun görülmesi.

- Hastanın, ölen yakınları tarafından alınmaya geldiğini rüyasında görmesi.
- Baykuş veya Kara Çaylağın evin yakınlarında sık sık zamansız ötmesi.
- Ezan okunurken it uluması ve uğursuz sayılan Kuzgun ve Kara Çaylağın ötmesi.
- Hastalanan kişinin ayak ve yüz şişlerinin birden inmesi.
- Hastanın birdenbire yiyecek ve içecek talep etmesi.
- Hastanın insanlara dalgın ve şaşkın bakışları.
- Hastanın el parmaklarının içe doğru yumulması.
- Hastanın ölülerle ilgili sel, afet ve bazı hayvanların rüyasında görmesi.- Can çekişen hastaya abdest aldırmaya çalışılır. Başında “Ya-sin” suresi okunur. Kelime-i Şahadet getirilir ve hastanın da tekrar etmesine gayret gösterilir. Ölüm döşeğinde, hasta yalnız bırakılmaya, yüksek sesle konuşulmamaya gayret gösterilir. Ölüm törenlerinin tamamı, islam’ı kurallara göre yapılmaya özen gösterilir. Uzaktaki akrabalara haber gönderilir. Ölenin köyünde ve çevre köy camilerinde sela okunur. Ölenin kimliği ve cenaze töreninin nerede yapılacağı duyurulur.
Cenazenin selası verilir. Daha sonra defin için hazırlıklar yapılır. Konu komşu işini bırakarak cenaze evinde toplanır. Cenaze olan ailenin acısı paylaşılır. Cenaze bir gece sabaha kadar beklenir.
Ertesi gün, cenaze yıkanır kefenlenir ve tabuta yerleştirilerek üzerine hacdan gelen Kabe bezi örtülür. Daha sonra, cenaze aile veya köy mezarlığına insanların omuzlarında götürülerek cenaze namazına müteakiben defnedilir. Dualar okunur, fitreler dağıtılır (fitre güncelliğini kaybetmektedir) uzaktan gelenlere kuru gıda dağıtılır.
Defin işi bittikten sonra, cenazenin yakınlarına başsağlığı dilenir. Cenaze çıkan eve akraba ve komşuları teselli ziyaretlerine giderler. Cenazenin 52. gecesi mevlit okutturulur, yemek (çeşitli yemek ve keşkek) ikram edilir.
Ölen kişinin arkasından, iyi şeylerin konuşulması ve rahmetle anılması gelenek haline gelmiştir.

Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve
Kim demiş 'can eskimez' diye
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
Ynt: Ölüm ve Cenazeler
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2008, 11:07:35 ÖS »
yhaa nerden geldin simdi olume ne guzel dugunden gidiyoduk :(

Her canlı ölümü tadacak ölmeden şöyle bir geleneklerimizde inceleyelim dedim :)

teşekkürle siyahinci hep aklımızda olması gereken bir konu..+rep

Rica ederim albay evet dediğin gibi aklımızda olması gereken bir ann :)
Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve
Kim demiş 'can eskimez' diye
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye