Gönderen Konu: OKULDA ÖNLÜK, FORMA DÖNEMİNE SON  (Okunma sayısı 1544 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
OKULDA ÖNLÜK, FORMA DÖNEMİNE SON
« : Mayıs 17, 2010, 08:43:43 ÖS »
OKULDA  ÖNLÜK, FORMA  DÖNEMİNE  SON :

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yıllardır tartışılan serbest kıyafet uygulamasına nihayet geçiyor. Son birkaç yıldır 'mavi önlüğün' kaldırılması yönünde karar alınmasına rağmen sektörün isteği üzerine ertelenen öğrenci kıyafet uygulaması, önümüzdeki öğretim yılından itibaren hayata geçecek. Bakanlık, mavi önlükle birlikte 'okul formaları'nı da kaldırmayı ve tamamen serbest kıyafete geçmeyi hedefliyor.

Öğrencinin günlük kıyafetleriyle okula gitmesinin daha doğru olacağını düşünen bakanlık, hazırladığı yönetmelik değişikliği çalışmasını tamamladı. İnternetten düzenlediği öğrenci kıyafetlerinin serbest olup olmamasına yönelik ankette de istediği desteği bulan Bakan Nimet Çubukçu, konuyu önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nda gündeme getirecek. Buradan da olumlu sonuç çıkması halinde serbest kıyafet uygulamasına geçilecek.

Serbest kıyafete geçişin ardından okulda 'nelerin giyilemeyeceğine' dair kuralları da belirleyen bakanlığın çalışmasına göre öğrenciler 'şeffaf, vücut hatlarını belli eden, badi, tayt' gibi kıyafetlerin dışında öğrenciye yakışır her türlü giysiyle okula gidebilecek. Öğrenciler 'simge, sembol, şekil ve yazıların yer alacağı, yakasız ve kolsuz kıyafetler' giyemeyecek. Kızlar pantolon, gömlek ve tişört giyebilecek. Erkekler de kravat ve ceket zorunluluğundan kurtulacak.

Diğer taraftan öğrenci kıyafetleri imal eden ve satan sektör, serbest kıyafet uygulamasına tepkili. Mavi önlüğün yanında formaların da kaldırılacak olmasından rahatsızlık duyan sektör yöneticileri, başta Bakan Çubukçu olmak üzere kabine üyelerine sorunlarını iletiyor, gazetelere ilan vererek seslerini duyurmaya çalışıyor. Milyarlarca liranın söz konusu olduğu uygulamayla sektörde binlerce kişinin işsiz kalacağını dile getiren temsilciler, "Bakanlık formaların kaldırılacağına dair hiçbir açıklama yapmadı. Biz de forma üretimine devam ettik. Elimizde yüz binlerce forma var. Bunlar satılmazsa iflas ederiz." diyor. Serbest kıyafetin öğrenciyi özentiye yönlendireceğini, zenginin marka giyerken fakirin pazardan giyineceğine işaret eden temsilciler, 'okulların podyuma' döneceğini, 'haftanın rüküşü ve haftanın şıkı' yarışmalarının baş göstereceğini iddia ediyor. ZAMAN
Yazan  :  İBRAHİM ASALIOĞLU  17. Mayıs . 2010  Pazartesi

SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +70/-1
Ynt: OKULDA ÖNLÜK, FORMA DÖNEMİNE SON
« Yanıtla #1 : Mayıs 17, 2010, 09:10:05 ÖS »
yazının sonundaki paragrafa kesinlıkle katılıyorm düzen ve disiplin kalkacaktır, öğrenciler marka model telaşı içerisine düşecekler zaten günümzde bu var ve bu eğitim hayatını da etkileyen bir durum, okula giren çıkan bu nasıl kontrol altına alınır burda da tereddüt yaşadım şuan, sivil olunca giriş yada çıkış kolaylaşır, evet kılık kıyafet konusunda bazı değişiklikler yapılabilir yapılmalıda fakat bu konuda köklü bir değişimi gereksiz ve faydasız görüyorm. öte yandan teksil sektörüde darbe yer 3-5 yıllık bir geçmiş değil bu adamın işi bu hadi onu geçtik ellerinden binlerce ürün kalır acımasz olmaya lüzüm yok, sanırım bu değişiklıkler ab uyum süreci kapsamında yapılıyor işin bu boyutu ise ayrıca bir tartışma konusu.. neyse hayırlısı diyelımm ülkemiz ve milletimiz adına..

paylaşım için teşekkrler

Bugünlerde Hiç Çıkmıyorsun Aklımdan
Yüzümü Sarmış Pembe Bir Hüzün
Sanırsın Hep Sen Vardın Hayatımda...

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 17, 2010, 09:27:18 ÖS »
  MİLLİ  EĞİTİM  BAKANLIĞINA   AÇIK  MEKTUP  !!!!...                                 :bayrak:

SAYIN  NİMET  ÇUBUKÇU  -  MİLLİ  EĞİTİM  BAKANI  - ANKARA

Okullarda  önlük, forma  dönemine  son  verilmemelidir. Öğrencinin  giyimi  mutlaka  belli  bir  düzende  olmalıdır. Renk  renk  giyimler,kaliteli  ve  kalitesiz  giyimler  çocuklar  arasında  sınıf  farkı  yaratacak  vede  çocuklar  birbiri  ile  ister  istemez  yarışacaklardır. Hatta  birbirini  kıskanacaklardır. Zengin  fakir  ayırumı  çok  bariz  şekilde  anlaşılır  olacaktır. Bu  durum  ise  eğitimin  bile  kalitesini  düşürmeye  kadar  tehlikeli  boyutlarda  olacaktır. Öğrenciler  velilerini  sıkıştıracak  vede  herkes  en  göze  gelir  şekilde  giyinmenin  yollarını  arayacak  vede  çok  değişik  görüntüler  meydana  çıkacaktır. Bu  durum  Okulları  İdarecilerini  de  zor  duruma  soakacaktır.  Okul  bahçelerinde  siviller  dolanacak, kimin  öğrenci  olup  olmadığı  belli  olmayacaktır.Çok  büyük  aksaklıklar  doğuracak  olan  bu  yanlışlıktan  bir  an  önce  vazgeçilmelidir. Öğrencilerde  saygı  da  azalacaktır..Ahlak  kuralları  zorlanacak, görgü  kuralları  zedelenecektir.

Nasıl  ki  askerlikte  kıyafet  zorunluluğu  varsa, öğrencilerde  da  olmaya  devam  etmelidir.  Hatta  Üniversite  öğrencilerinde  bile  kıyafet  zorunluluğu  olmalıdır. Şu  anda  Üniversite  öğrencileri  sokağa   çıktığı  zaman  tipik  görüntülerle  karşılaşmamak  mümkün  değil.. Hatta  HİPPİ  görünümünde  olanlar  bile  var. Böyle  öğrenci  olur  mu??..

Bu  yanlış  sistemden  dönülmelidir. Okullarda  ÖNLÜK  ve  FORMA  dönemi  devam  etmelidir. Fakir  zengin  ayrımı  yapılmamalıdır. Aynı  kıyafet  ile  okula  gelen  çocuklar  daha  iyi  bağdaşır  ve  arkadaş  olurlar. Değişik  kıyafetlerle  okula  gelen  çocuklar  birbirini  beğenmemeye  başlarlar. Zengin  çocukları  birbiri  ile  arkadaş  olurken, fakir  çocukları  dışlanmış  olur.  Okullarda  bu  şekilde  ayrımcılık  bile  olur..Her  yönü  ile  bu  durum  ele  alınmalı  ve  değerlendirilmelidir.. Saygılarımla...
 Yazan : Hacı  Ahmet  ÜSTÜNBAŞ - Cemal  Gürsel  İ.Ö.O. Aile  Birlik  Es. Başkanı - KIRIKHAN - HATAY

« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2010, 09:29:04 ÖS Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #3 : Mayıs 17, 2010, 09:28:49 ÖS »
her ne kadar öğrencilerin ilk etapta hoşuna gidecek bir uygulama olsa da zamanla bunun üzüntüsünü yaşayacaklarını düşünüyorum..
ben her zaman uniformadan yanayım...ticari anlamdakı hareket ya da hareketsizliğin yanı sıra öğrenci disiplini, okul düzenin zorluğu vs bunların dışında manevi anlamda da bir çok öğrencinin psikolojısının olumsuz yönde etkıleneceğini düşünüyorum.. buda neticede başarıyı dahı olumsuz etkıleyecektır kanımca..  :(

bir çok ailede bu konunun aile düzenını de olumsuz etkıleneceğini düşünüyorum..

yinede hakkımızda hayırlısını diliyorum....
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2010, 09:32:22 ÖS Gönderen: nigner »
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +70/-1
« Yanıtla #4 : Mayıs 17, 2010, 09:34:58 ÖS »
tekrar teşekkrler efendim bu haberin varlığından haberim yoktu ciddi manada kafama takıldı nasıl bir sistem hazrlanacak ki doğacak olumszlukları önlesin çok zor ve sancılı bir süreç olur bence kesinlıkle böyle bir yalnştan dönülmeli..

Bugünlerde Hiç Çıkmıyorsun Aklımdan
Yüzümü Sarmış Pembe Bir Hüzün
Sanırsın Hep Sen Vardın Hayatımda...

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 17, 2010, 09:37:07 ÖS »
her ne kadar öğrencilerin ilk etapta hoşuna gidecek bir uygulama olsa da zamanla bunun üzüntüsünü yaşayacaklarını düşünüyorum..
ben her zaman uniformadan yanayım...ticari anlamdakı hareket ya da hareketsizliğin yanı sıra öğrenci disiplini, okul düzenin zorluğu vs bunların dışında manevi anlamda da bir çok öğrencinin psikolojısının olumsuz yönde etkıleneceğini düşünüyorum.. buda neticede başarıyı dahı olumsuz etkıleyecektır kanımca..  :(

bir çok ailede bu konunun aile düzenını de olumsuz etkıleneceğini düşünüyorum..

yinede hakkımızda hayırlısını diliyorum....
AYNEN  GÖRÜŞLERİNİZE  KATILIYORUM. YORUMLARINIZ  İÇİN  TEŞEKKÜR  EDİYORUM.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2010, 09:40:54 ÖS »
tekrar teşekkrler efendim bu haberin varlığından haberim yoktu ciddi manada kafama takıldı nasıl bir sistem hazrlanacak ki doğacak olumszlukları önlesin çok zor ve sancılı bir süreç olur bence kesinlıkle böyle bir yalnştan dönülmeli..
BÜTÜN  VELİLER  HAREKETE  GEÇMELİ.. BU  YANLIŞ  GİRİŞİMDEN  VAZGEÇİLMELİDİR.
-TÜRKİYE' NİN  OKULLARINDA  ASKERİYEDE  OLDUĞU  GİBİ  DİSİPLİN  VARDI.      ŞİMDİ  BİZİ  KISKANAN  AVRUPA  DİSİPLİNİMİZİ  BOZMAYA  ÇALIŞIYOR !!..
 -SERBEST  KIYAFET  DEMEK  KARMAŞA  DEMEKTİR..
DİSİPLİN  OLMAYAN  KURUMDA  EĞİTİM  DA  NORMAL  OLMAZ..
DURUMU  BAKANLIĞA  BİLDİRMELİYİZ. YANLIŞTAN  VAZGEÇİLMESİNİ  SAĞLAMALIYIZ..TEŞEKKÜRLER...
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2010, 09:48:06 ÖS Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »