Gönderen Konu: Hamsiköy neresidir?  (Okunma sayısı 7426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yavuz_61

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +10/-0
  • Hamsiköy'lü
Hamsiköy neresidir?
« : Aralık 11, 2007, 10:54:32 ÖS »

HAMSİKÖY

İnsanın unutamadıklarından biri de, doğduğu memleketinin yüzüdür, derler. Nereye gidersek gidelim nice sevinç ve acılar yaşarsak yaşayalım, bundan kurtuluş yoktur.

Doğduğumuz kenti/köyü unutamamamızın türlü nedenleri vardır. Her şeyden önce yaşadığımız bu dünyayı, bu dünyadaki nice şeyleri ilkin orada tanımışsızdır. Bu yüzden de doğduğumuz yeri “dünya” diye algıladığımız ilk yer olarak kabul etmekteyiz. Gittiğimiz her yerde onu arar, her şeyi onunla değerlendiririz. Onsuz sanki hiçbir şeyi kavrayamayacağımızı sanırız.

Hamsiköy… Doğduğum, çocukluğumun ve ilk gençliğimin geçtiği; şimdi ıssızlaşan yollarında bir zamanlar geleceğe dair düşler kurduğum, yeşilin kucağında, yeşile tutsak köyüm…

Artık senin adını, yerini dünya biliyor. Ama ben de, güzel bir yurt parçası olan seni, bu kısıtlı yazımın olanakları ölçüsünde içimden geldiği gibi anlatmaya çalışacağım.

Benim güzel köyüm… Sen, Doğu Karadeniz Bölgesinde, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı, Gümüşhane il sınırına yakın bir dağ köyüsün. Trabzon’umuzdan 50 km uzaklıktasın. Trabzon’dan başlayan eski Türkiye – İran karayolunun üzerindesin. Bilindiği gibi, Türkiye – İran ticareti, çok eskilere dayanır. Taşımacılığın, develerle yapıldığı zamanlardan bu yana sen, bir dinlenme yeri olarak önemini hep koruyageldin.

Önünde yeşilin binbir tonunun selam durduğu köyüm… Seni ilk kez tanıyanlar, adının biz Karadenizliler’le özdeşleşen  “hamsi” den geldiğini sanıyorlar. Oysa yanılıyorlar. Çünkü senin adın, Arapça “hamse” den gelmektedir.  Çevrendeki dört köy de seninle birlikte anıldığı için, daha önce “Ciharlı” olan adın, “beş köy” anlamına gelen Hamseköy / Hamsiköy olmuştur.

Tarihini bağrında bir “giz” gibi saklayan köyüm… Senin tarihini onca araştırmış olmama karşın, bugüne dek seninle ilgili sağlam bir belgeye ulaşamadım. Cumhuriyet kurulduktan sonra Rumlarla yapılan “mübadele”nin ardından eskiye dair bütün belgelerin yok edilmiş olması nedeniyle hakkındaki bilgiler, şimdilik söylentiden öteye gidememektedir. Belki 1860 – 1905 yılları arasındaki “salname” ler (yıllıklar) incelenirse somut bilgilere ulaşmak mümkün olacaktır.

Köyüm benim… İçinden geçen eski ticaret yolunun kenarlarındaki yapı kalıntılarının gelip geçen kervanlar için yapılmış hanlar olduklarını, büyüklerimizden duyardık hep. Bugün bunların sadece yerleri bellidir. Bunlar bile senin çok eski bir yerleşim yeri olduğunun ip uçlarını veriyor bize.

Kimler gelip geçmedi ki yolundan… Başta Atatürk’ümüz olmak üzere, kimler tatmadı ki sütlacını, kimler içmedi ki çayını; kimler gazete kâğıdına sarıp da binlerce kilometre uzağa götürmedi ki ekmeğini…

Ah Hamsiköy’üm!...  Nasıl da özlemişim karlı dağlarını dumanlı yaylalarını. Biliyorum, sen hâlâ Zigana Dağı’nın eteklerinde bir ormanlığın gölgesine yaslanmış olarak, yeşilliğini dört mevsim korumaya devam ediyorsun. Biliyorum, kışın yağan kar, yüksek dağların başında erimemek için inatçı bir didinmeyle sonbahara kadar uğraş verir. Sonunda, yerini yeni yağacak kara bırakarak dağlarla vedalaşır. Biliyorum, adınla anılan derende kesişen küçük yassı dağlara yaslamışsın kendini Başar’ınla Dikkaya’nla, Güzelyayla’nla Çıralı’nla… Dumanın eksik olmaz dağ başlarından. Bu yüzden de “yağmurun çetin güneşin üvey, ürünün yetimdir” senin. Kim bilir belki de buna borçlusun güzelliğini; toprağının her mevsim devam eden yeşil ve uzun bekleyişini…

İnsanları cefakâr köyüm… Nice insan yolladın gurbet ellere, nice göç verdin… Gidenlerin çoğu dönmedi geriye. Ah köyüm, toprağını mı esirgedin, gücün mü yetmedi bağrında büyüttüklerini durdurmaya? Sordun mu bunu kendine? Yoksa başkalarına mı sorsak? En doğrusu, çobanlara sormalı bunu.

Kooperatif olarak kurulan ve otuz yılı aşkın süredir köylüne hizmet eden bir süt fabrikan olduğunu, yollarından gelip geçen herkes ezberledi artık. Bu fabrikanla, insanına “Gitme artık, kal burada!” dediğini duyar gibi oluyorum çok uzaklardan.

Cumhuriyetimizle yaşıt bir okulun var senin: Hamsiköy İlköğretim Okulu. Nice başarılı öğrenciler yetiştirdi, yetiştirmeye de devam ediyor. Kucak açtın nice eğitimcilere, konukseverliğini gösterdin. Bu nedenle şimdi, her evinde bir üniversiteli olmasının gururunu yaşıyorsun.

Adı sütlacıyla anılan köyüm… Senin doğal güzelliğine güç katan ekmeğini, kurufasulyeni tadıp da kim unutabilir? Hele sütlacın… Bu tatlının bu lezzette başka hiçbir yerde yapılamadığını biliyor musun? Bunun sırrının da havanda, suyunda, binbir renkli çiçeklerinde olduğunu, elleri nasırlı, kadife yürekli analarımıza mı sorsak?

Hamsiköy’üm… Biliyorum, sende konaklamak isteyenlere tarihi otellerinde, yeni yapılmış tatil köylerinde mutlaka bir yer vardır ve olacaktır. Eminim ki senin konuksever, şakacı, sıcakkanlı insanların sana uğrayanları en iyi biçimde ağırlayacaklardır. Bugüne kadar sen; yeşil, şirin ve güzel sıfatlarını hep hak ettin. Bundan sonra da hak edeceksin. İnanıyorum ki, sen yalnız gezilerde, anılarda değil; şiirlerde, türkülerde, öykü ve romanlarda da yer alacaksın.

Yerim bitti, ama söyleyeceklerim bitmedi sana dair. En iyisi, sözü şair Subutay Hikmet’e bırakıp veda edelim:

“ Taksim’den kalktık mıydı

Saata varmaz Hamsiköy’deyiz.

Konakoğlu’nda oturur

Baş başa sütlaç yeriz.

Nara Burnu’ndan bir rüzgâr eser

Olur içimiz tertemiz.”

wwww.hamsikoyu.com

Çevrimdışı Sencer

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +83/-0
  • Nefis mıknatıs gibidir, çeker...
Ynt: Hamsiköy neresidir?
« Yanıtla #1 : Aralık 12, 2007, 12:17:20 ÖÖ »
teşekkürler kardeş emeğine sağlık herkes yaşadığı yeri böyle tanıtsa ne güzel olur bi gidemedik hamsi köye sütlaç yemeye inşallah kısmet olur birgün.

Hamsiköyde sütlaç, 2001 yılında nasip oldu, albay tavsiye ederim. İstersen beraber gideriz, sütlacın üstüne de berrak dağ suyundan içtimi off sıhhat bu diyip şükrediyorsunuz. Sütlacı zigana manzaralı yiyorsun bu cabası \up
Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin !

Çevrimdışı Sencer

• Premium Üye
« Yanıtla #2 : Aralık 12, 2007, 12:19:58 ÖÖ »
sen gitmek istediiğin vakti haber et bi şekil denk getrir, giderizz. \)

Çevrimdışı Sencer

• Premium Üye
« Yanıtla #3 : Aralık 12, 2007, 12:27:24 ÖÖ »
 "{ "{ "{

sıkı giyin o zaman perşembeye gidiyoruz,oradan maçkaya geçeriz.  :cgr:

Çevrimdışı yavuz_61

• Bağımlı Üye
  • Hamsiköy'lü
« Yanıtla #4 : Aralık 25, 2007, 02:33:06 ÖS »
HAMSİKÖYDEN RESİMLER

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
« Yanıtla #5 : Aralık 25, 2007, 02:40:05 ÖS »
 :alkş: :alkş: :alkş: :alkş:

Konu ve resimler için çok teşkkrl.yavuz_61 +rep eline sağlık
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

Çevrimdışı yavuz_61

• Bağımlı Üye
  • Hamsiköy'lü
« Yanıtla #6 : Ocak 15, 2008, 06:17:11 ÖS »
teşekkur ederim

Çevrimdışı yavuz_61

• Bağımlı Üye
  • Hamsiköy'lü
« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2010, 05:13:21 ÖS »
[youtube=425,350]HWlVRbxxgMU[/youtube]

YEŞİL CENNET HAMSİKÖY

Çevrimdışı yavuz_61

• Bağımlı Üye
  • Hamsiköy'lü
« Yanıtla #8 : Nisan 16, 2010, 05:15:01 ÖS »
[youtube=425,350]H7o14WUZxxE&feature=related[/youtube]

Hamsiköy Yaylaları...

Çevrimdışı emrecan

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
« Yanıtla #9 : Nisan 17, 2010, 11:08:28 ÖÖ »
Hamsiköye Gitmek nasip olmadı ama resimlerle idare ediyoruz... Bana  da bi arazi satunda yerleşim oraya:)

Çevrimdışı yavuz_61

• Bağımlı Üye
  • Hamsiköy'lü
« Yanıtla #10 : Nisan 17, 2010, 02:22:30 ÖS »
[youtube=425,350]uxyheEsebtc[/youtube]

Hamsiköy