Gönderen Konu: ATA' NIN ANAFARTALAR' DAN BİR ANISI  (Okunma sayısı 912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
ATA' NIN ANAFARTALAR' DAN BİR ANISI
« : Haziran 07, 2009, 09:49:57 ÖÖ »
                           ATA'NIN  ANAFARTALAR' DAN  BİR  ANISI                                              :bayrak:

Atatürk Anafartalar' da düşmanı şaşkına çevirirken gerektikçe hasmının durumundan bilgi edinmek için " BİR DİL YAKALAYIN !" der,Mehmetçikler de ne yapıp yapıp  karşı taraftan bir asker yakalar getirirlermiş.
                     Bir gün getirilen dilden gerekli bilgiler alındıktan sonra Ata sormuş :
                   -Peki, sen Yeni Zelanda'lısın madem, Türklerden ne kötülük gördün ki vuruşmak için kalkmış  ta oradan buraya gelmişsin ?..
                    Zelanda'lının bunu sırf spor için yaptığını ve kendisinin sportmen olduğunu övüngen bir tavırla söylemesi üzerine Ata :
                   -İyi ama, sportmenliğin ne işe yaradı ? Baksana, bir erimizin önüne düşmüş,kuzu kuzu buraya getirilmişsin !..deyince tutsak şu karşılıkta bulunmuş :
                   -Sizin eriniz spor kurallarını çok kaba bir şekilde çiğneyince ben ne yapabilirdim ?..Sportmen olmayan hasımlarla  karşılaşacağımı bilseydim hiç gelmezdim!..
                    Meğer Mehmetçik, Zelanda'lıyı en can alacak bir yerinden yakalayarak sıkıp bayıltmış, avını ayılıncaya dek sırtında taşımış,sonra da elini çekmeden  Türk siperlerine değin sürmüş.

Ata  bu  öyküyü  anlatır. Zelandalı' nın  sportmenlik  anlayışına, Mehmetçiğin de  kullandığı  pratik (!)  usule  gülerdi...

Not : Bu anı Mehmet Ali Ağakay'ın " ATATÜRK!TEN 20 ANI" adlı kitabından alıntı((Sayfa 19-20)

AKKÖŞE YAZARI
HACI AHMET ÜSTÜNBAŞ                                                                                                                           07 Haziran 2009      KIRIKHAN
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2009, 09:51:40 ÖÖ Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
Ynt: ATA' NIN ANAFARTALAR' DAN BİR ANISI
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2010, 02:49:17 ÖS »
      Bu  da  başka  ilginç  bir  anı  :                                           :bayrak:

TÜRK ORDULARI BAŞKUMANDANIYIM

Afyonkarahisar'ın hatlarının çözülmesi sonunda birkaç Yunanlı tutsak, geceleyin Mustafa Kemal'in çadırına getirilmişti.
    Bunlardan birisi, Muzaffer Generalin doğup büyümüş olduğu Selanik'ten gelmişti.
   Yüz, kendisine yabancı gelmediğinden ve üniformasında da hiçbir bellilik görmediğinden kim olduklarını ve rütbelerini sormaya başlamıştı.
- Binbaşı mısınız?
- Hayır.
- Albay mı?
- Hayır.
- Korgeneral mi?
- Hayır.
- Peki nesiniz?
- Ben Mareşal ve Türk Orduları Başkomutanıyım! Şaşkınlıktan ağzı açık kalan Yunanlı kekeledi:
- Bir başkomutanın savaş hattına bu kadar yakın yerlerde dolaşması işitilmiş değil de!..
General SHERRIL
Kaynak: General Sherril - Atatürk Nezdinde Bir Yıl Elçilik, 1935    ( İnternetten  alıntı . 12.01.2010 )   

Not : Atatürk  büyük  liderdi. Ruhu  şad, mekanı  cennet  olsun.  Onu  takdir  etmeyen  yoktu...

Naklen  Yazan  :  Hacı  Ahmet   ÜSTÜNBAŞ    -    HATAY   
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Ynt: ATA' NIN ANAFARTALAR' DAN BİR ANISI
« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2010, 02:54:50 ÖS »
Atatürk yaşamakla bitmez. tşkler.+
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***