Gönderen Konu: Mustafa Kemal ATATÜRK' ün İlk Emekli Maaşı !!..  (Okunma sayısı 1376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
Mustafa Kemal ATATÜRK' ün İlk Emekli Maaşı !!..
« : Ocak 08, 2010, 03:46:55 ÖS »
Ata'nın ilk emekli maaşı 5 bin kuruştu

1927'de 41 yıl askerlik görevi sonrası emekli olan Atatürk'e, o zamanki uygulamada tavan maaş olan 50 lira aylık bağlandı.

1 Haziran 1930'da ise emekli Reisi-i Cumhur olarak 201 lira 28 kuruş aldı

BAŞBAKAN Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı 7.3 milyon emekliyi ilgilendiren 10.4-20.4 oranındaki zammın tartışması sürerken, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e de 1930 yılında sadece  5 bin kuruş emekli aylığı verildiği ortaya çıktı.

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği'nin yayınladığı 'Ulu Önder Atatürk'ün Emeklilik Belgeleri' adlı kitapta teğmenlik rütbesinden, emekli olduğu 30 Haziran 1927'e kadar Mustafa Kemal'in 28 yıl, 3 ay, 29 gün hizmet verdiği, 2 yıl İtalyan Harbi zammı,  1 yıl Balkan Harbi zammı, 5 yıl Harbi Umumi zammı, 5 yıl İstiklal Harbi zammının da eklenmesiyle 41 yıl 3 ay 29 gün çalıştığı belirtiliyor.

Ayrıca Mustafa Kemal'in emekli aylığının tavan ücret olan 5 bin kuruş (50 lira) olarak hesaplandığı da belgelerde ifade ediliyor.

Kitapta Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı'ndan emekli olmasına dair belgeler de yer alıyor.

Bu belgelere göre Mustafa Kemal Atatürk'ün, Reis-i Cumhur makamından emekli olduktan sonra 201 lira 28 kuruş maaş almasına karar verildiği, bu maaşın da 1 Haziran 1930 tarihinden itibaren verilmesine başlandığı ifade ediliyor.   Yazan  :  AYLİN  LÖLE   (  Kaynak : 07.01.2010  tarihli  Akşam  gazetesinin  İnternetteki  Ekonomi  sayfasından  alıntı. )

Nklen  Yazan  :  Hacı  Ahmet  ÜSTÜNBAŞ
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı ispirli_asım

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +18/-0
Ynt: Mustafa Kemal ATATÜRK' ün İlk Emekli Maaşı !!..
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2010, 12:26:59 ÖS »
çok güzel bi konu ve geçmişten bir olay , paylaşım için tşkler ben hiç aylık olayını düşünmemiştim Atatürk alıyodu diye simdikiler gibi kafasına gore hazineden alıyodur sanıyodum ama tavan maaşı bile çok azmş :S