Gönderen Konu: Fatih Sultan Mehmet Han'ın Vasiyeti...  (Okunma sayısı 1212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
  • Rep Puanı: +100/-0
Fatih Sultan Mehmet Han'ın Vasiyeti...
« : Temmuz 07, 2011, 09:47:54 ÖÖ »
"Ben ki, İstanbul'u fetheden aciz bir kul olan Fatih Sultan Mehmet, bizzat alın teri ile kazanmış olduğum parayla satın aldığım,İstanbul'un Taşlık bölgesinde bulunan, sınırları belli 136 adet dükkanımı aşağıdaki şartlar çerçevesinde vakfısahih eyledim.Şöyle ki:

Bu gayrimenkullerimden elde edilecek gelirlerle İstanbul'un her sokağına ikişer kişi tayin ettim.Bunlar ellerindeki bir kap içerisinde kireç tozu kömür külü olduğu halde günün muayyen saatlerinde sokaklarda gezecekler! Yere tükürenlerin tükürükleri üzerine bu tozu dökecekler.Bu işi yapacak olanlar günlük yirmi akçe alacaklar!

Ayrıca on cerrah, on hatip, üç de hasta bakıcı hasta tayin ettim.Bunlar ayın muayyen günlerinde İstanbul’u gezecekler! İstinasız her kapıyı çalacak ve içeride hasta olup olmadığını soracaklar; var ise hastanın şifa bulmasını sağlayacaklar!Durumları ciddi ise hiçbir masraf ettirmeden hastaneye kaldırıp tedavi ettirecekler!

Allah korusun! Herhangi bir gıda maddesi buhranı yaşanabilir. Böyle bir durum yaşanırsa bırakmış olduğum yüz silah usta avcılara verilecek.Bunlar hayvanların yumurtada veya yavruda olmadığı zamanlarda ormanlara ava çıkacaklar ve hastaları gıdasız bırakmayacaklar!

Ayrıca külliyemde inşa ettirdiğim imarethanede şehitlerimizin aileleri ve İstanbul’un fakirleri yemek yiyeceklerdir! Yemek yemeye veya almaya gelemeyen olursa bizzat görevliler yemekleri hava aydınlanmadan, kimsenin sokaklarda olmadığı zamanlarda,kapalı kaplarla evlerine götüreceklerdir! “

İşte Fatih’inbundan beş yüz küsur önce kaleme aldırdığı vasiyetname…İdeal bir yönetici milleti için kılı kırk yararcasına hizmet aşkıyla tutuşan bir zat…Vasiyetnamenin başında-kendi alın terimle-diyor yani devlet hazinesi değil, bizzat elinin emeğinin kazandığı paradan bahsediyor! Padişahların her birinin bir mesleği vardı.Bu mesleklerle söz konusu şahsi gelirleri sağlardı.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
Ynt: Fatih Sultan Mehmet Han'ın Vasiyeti...
« Yanıtla #1 : Temmuz 07, 2011, 10:38:35 ÖÖ »
  :bayrak: Ne  kadar  güzel  ders  alınacak  bir  vasiyetname..   :alkis:  :alkis:

Haksız  kazanç  sağlayan  ve  haksızlıklarla  ŞİKE' lerle  şampiyon  olmaya  çalışanlara  duyrulur..

Yerin  cennet  olsun..  Merhum  Fatih  Sultan  Mehmet  Han.. Allah' ın  rahmeti  üzerine  olsun......
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2011, 03:13:10 ÖS »
  :bayrak: Ne  kadar  güzel  ders  alınacak  bir  vasiyetname..   :alkis:  :alkis:

Haksız  kazanç  sağlayan  ve  haksızlıklarla  ŞİKE' lerle  şampiyon  olmaya  çalışanlara  duyrulur..

Yerin  cennet  olsun..  Merhum  Fatih  Sultan  Mehmet  Han.. Allah' ın  rahmeti  üzerine  olsun......

amin...

Rabbım rahmet ve merhamet eylesın aziz ruhları şaad olsun....

güzel konu @sen@ Allah cc razı olsun....
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 13, 2011, 09:00:27 ÖS »
Allah hepimizden razı olsun.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

asimelek61

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Temmuz 14, 2011, 01:49:30 ÖS »
teşekkürler @sen@;)

çok değerli kıymetli padişahlarımız var biliyorum ama Fatihi çoook seviyorum ya,

o ne güzel ne değerli kumandan... :)

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 14, 2011, 07:47:49 ÖS »
Rica ederim.

Benim de hayran olduğum iki padişahtan birisidir.