Gönderen Konu: Trabzon Horonları Üzerine  (Okunma sayısı 2607 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı blackseastorm

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +50/-1
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
Trabzon Horonları Üzerine
« : Mayıs 25, 2007, 07:01:25 ÖÖ »
Horon, Doğu Karadeniz'in geleneksel halk dansı şeklinde tarif edilir. Trabzon horonları ile ilgili bazı bilgileri bu knuda sizlerle paylaşmak istiyorum. Bilgileri edindiğim kişi 35 yıllık bir horoncu. Profösör. Halk oyunları ekipleri çalıştırdığı gibi aynı zamanda halk oyunları yarışmalarında jür görevi de yapıyor.Trabzon'da yaşıyor.
Yazacağım bilgilerden bazıları bana oldukça ilginç geldi.

-Türkiye'de sadece Trabzon tek bir halk oyunu oynanan ildir.Bu oyun da horondur.
-Trabzon'da oynanan bütün horonlar en doğudaki Çaykara'dan en batıdaki Şalpazarı'na kadar temelde aynıdır. Oyunların süsleri farklılık gösterir.
-Trabzon'daki bütün horonlar 10 sayı üzerine kuruludur.
-Trabzon'da bazı yerler horon yönünden çok zengin iken bazı yerlerde ise horon bilen çok azdır.
-Horonların asıl vatanı sahiller değil yaylalardır. Bu sebeple horon özellikle iç kesimlerdeki ilçelerde revaçtadır. Sahillerdeki ilçelerin ise yüksek kesimlerinde yaygındır.

Trabzon'da oynanan başlıca oyun türlerine aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. (Bunları gittiğim kursta ve katıldığım toplantılrada öğrendim)
Erkek horonları:
1-Horon kurma:Akçaabt ile kısmen Vakfıkebir ve Çarşıbaşı'nın bazı köylerinde oynanıyor. Vakfıkebir ve Çarşıbaşı'nda oynanan çeşidine "artırma horonu" da denir.
2-Hozagel(kozangel):Akçaabta'ın Hıdırnebi Yaylası'na yakın köylerde oynanıyor. Kendi içinde
a)İleri-geri gidip gelme
b) Yana yürüme
c)Diz
d)Çökme
e)Hozangel sallaması
olmak üzere beş bölümden oluşur.
3-Akçaabat sallama:Genellikle akçaabat ilçesi'nde oynanır.
+-Sıksaray(Sıksara): Trabzon'un hemen her tarafında oynanan temel horon türüdür.
5-Tonya sıksaraları:Tonya,Vakfıkebir, Şalpazarı ve çevresinde oynanan oyunlardır.Kendi içinde çeşitleri:
a)Doldurma(Şalpazarı'nda "dik horan" diyoruz.
b)sağdan (sıva sıva)
c)Parmak ucu (Eşkıya)
Kız horonları:
1-Horon kurma:Şu an halk arasında oynanmaz. artırma horonundan esinlenerek yapılmıştır.
2-Düz horon:sürmene ve çaykara'da oynanır.
3-Sürmene sallaması:Sürmene ve Çaykara civarında oynanır. Müziği ve yapısı bakımından horon yapısından oldukça farklıdır.
4-Atlama:Trabzon'un tüm ilçelerinde değişik süslerle oynanan çeşitleri vardır. başlıca çeşitleri:
a)Soldo-Tahir Tahir:Tonya, Vakfıkebir ve Şalpazarı civarında oynanır.
b)Lankepson (Kuşak sallam)Akçaabat'ın Işıklar Köyü ile Düköy İlçesi'nde oynanır.
c)İzme:Maçka'da oynaır.

Bu türler genel ypıya göre belirlenmiştir. Kendilerine özgü müzikleri vardır. Ancak daha farklı çeşitler de çıkarılabilir.
Ekiplerde erkek horonlarında bir standartlaşma varıdr. Ancak kız oyunlarında ancak yeni yeni oyunlar düzene girmeye başlamıştır.Kız oyunlarında pek çok eğitici kafasına göre ve ritme uydurarak pek çok oyun üretmiştir.
Biz Karadeniz ' in asi çocuğunu kaybetmedik . Biz Kazım ' ı , yani Karadeniz ' in hırçın çocuğunu notaların sonsuzluğuna uğurladık . Ve Köroğlu , Dadaloğlu , Aşık Veysel gibi kuşaktan kuşağa yaşayacak , yaşatacağız . Sen Bizimlesin Kazım....

Çevrimdışı blackseastorm

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +50/-1
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
Ynt: Trabzon Horonları Üzerine
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2007, 09:42:32 ÖS »
Az Kaldı OdaOlucak zafer bey bu arada okuduğunuz için asıl ben teşekkür ederim...Dostlukla
Biz Karadeniz ' in asi çocuğunu kaybetmedik . Biz Kazım ' ı , yani Karadeniz ' in hırçın çocuğunu notaların sonsuzluğuna uğurladık . Ve Köroğlu , Dadaloğlu , Aşık Veysel gibi kuşaktan kuşağa yaşayacak , yaşatacağız . Sen Bizimlesin Kazım....

Çevrimdışı KARAYEMİS

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +39/-0
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2007, 10:44:14 ÖS »
tesekurlerde bunlarun ıcınde surmene yok onlar horon oynamazmu :)

Çevrimdışı zehra61

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +27/-1
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2007, 02:49:16 ÖS »
teşekkürler blackseastorm 
 bende zafere katılıyorum bence de böyle yazıyla zor öğrenilir  çalınca kenemçe kendi kendine öğreniyon zaten :)

Çevrimdışı SİYAHİ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +24/-0
« Yanıtla #4 : Haziran 10, 2007, 02:51:40 ÖS »
sağol ama  böyle okumakla olmuyo yaw geçen yaz trabzonda bi düğünde  horona gireyim dedim girmemle çıkmam bir oldu <> \mr
Yitirdiğin herşeyde kazandığın birşey vardır.
Kazandığın herşeyde biraz yitirdiklerin...
Bu yüzden birileri ısınıp dururken Dinmez üşümelerin...
Hayat karşına nasıl çıkarsa çıksın ne kadar yıpratırsa yıpratsın...
Sakın vazgeçme...
Ve unutma;eğer hayallerin olmazsa bir gün başkasının hayali olamazsın...

Çevrimdışı htc-61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +28/-0
  • Güneşe BakarsaN Gölgeleri GöremezsiN
« Yanıtla #5 : Haziran 11, 2007, 01:46:32 ÖS »
bu farklı horonları yavaş yavaş öğrenmeye başlıyorum,gelecekte hepsini öğrenecem inş
teşekkürler blackseastorm 
TüM YaşanmışLıkLaRı UnutturuR Mu ZamaN ?

Çevrimdışı hülyaa

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +44/-0
  • en buyuk ceza unutmaktır !!!
« Yanıtla #6 : Ağustos 07, 2007, 09:26:51 ÖS »
tesekkürler paylasımın için
inş en yakın zamanda ögrenirim
Gelemiyorum yanına !
O kadar çok engel var ki arada
Bir uçurtmanın kuyruğuna takılıp gelmek istedim;
Çekmedi yorgun bedenimi.
Bulutlara takılmayı denedim;
Bir yıldırımla attı üzerinden.
Dalgalara bıraktım kendimi
kıyılarına vurmak için
Kağıttan bir gemi kesti yolumu
Koparılan takvim yapraklarıyla
gitgide tüketiyor zaman beni
Gün geceye gömdü gözlerimi
Gece güne savurdu yüreğimi...

Çevrimdışı ¤ۣۜ..¤SessizGemi

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +333/-3
« Yanıtla #7 : Eylül 09, 2007, 02:00:51 ÖS »
horon hakkında güzel bilgilendirmeler olmuş..yakın zamanda resimli bulabilirsek ekleriz.
Sen üzülme, senin için bu gönlüm ağlar..