Gönderen Konu: Şalpazarında giyim-kuşam(Kıyafetler)  (Okunma sayısı 5737 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ¤ۣۜ..¤SessizGemi

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +333/-3
Şalpazarında giyim-kuşam(Kıyafetler)
« : Şubat 27, 2007, 07:02:38 ÖÖ »

1- ESKİ ERKEK KIYAFETLERİ (GİYSİLERİ):Yaşlılar başlarına fes üzerine atkı (kuşak, bo-yunbağı) sarar. Göynek denilen iç elbise üzerine gömlek (işlik) onun üzerine de yelek ve ceket giyilir. Alt kısımda kilot-sırmalı pantolon, ayağa yazın ince, kışın kalın ipten örülmüş çorap, üzerine bağcıklı çarık, daha sonra lastik şimdi ise ayakkabı giyilir.
Erkek gençler başlarına genellikle elde örme, fes, şapka ve atkı koyarlar. Yelekli elbise genellikle siyah veya lacivert, göynek ise keten, kenevirden dokunmuş beyaz renkte olanları büyük beğeni kazanırdı. Yelekte köstekli saat, belde barabenli tabanca takılarak şenliklere gitmek her delikanlının tutkusu idi. Hatta bu tutku için

2-ESKI KADIN KIYAFETLERI

Yaşlı kadınların başlarında küçük bir fes üzerinde genelde siyah renkli kırmızı, yeşil ve allı çiçekli cenber örtü kullanılır.

Gençler ise elbisenin rengine uyumlu ipek veya ince yünden olanı tercih edilen bol çiçekli, kenarları pullu, işlemeli ve oyalı eşarp kullanılır. Fistan oldukça uzun ve kırmalı fistan adı verilen, fazla dikiş sanatı gerektiren tarzda yapılır ve giyilir. Üst kısmına kuşak ve peştemalın rengi standart olduğundan bu renklere uyum sağlayabilecek renkte ince dikiş maharetleriyle süslenmiş yelek giyilir. Aşağı kısma dize kadar uzanan, bacak kısımları lastikli dizlik, dizliğin üzerine fistanın alt kısmı gelir ve bunun üzerine sıra ile hazır alınan kırmızı, yeşil, siyah, beyaz, sarı renklerinden oluşmuş desenli yün kuşak sarılır. Kuşağın üzerine ise kır-mızı-beyaz aşağı doğru düz geniş çizgileri olan ipek veya orlondan yapılan peştemal sarılır. Peştemalın üzerine ise kırmızı, siyah renklere hakim ortasında bir veya iki iplik gözesi bulunan ve elde dokunarak uçlarına püskül takılan bel bağları sarılarak düğümlenir. Ayaklara uzun ince beyaz çorap, onun üzerine kısalık denilen ala veya düz elde dokunmuş çoraplar giyilir. Ayakta önceleri çarık sonra lastik, şimdi ise çalışma haricinde ayakkabı giyilmektedir.

Sen üzülme, senin için bu gönlüm ağlar..

Çevrimdışı FaRoz

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +10/-2
  • kæLßîmîñ pîmîñî ¢êqdîm , $ãrîLdîm kêñdîmê '
Ynt: Şalpazarında giyim-kuşam(Kıyafetler)
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2007, 08:52:44 ÖÖ »
Teşekkürler.
Ucurumdan a$aqI Dü$üyordum Sonu oLmayan ß1r ucurum AnSIzIn ß1r eL yakaLadI ßen'i , eLin Sahißine ßaktIm uZun SacLI ,eLa qözLü ß1r meLek AmA NedenSe haLa Dü$üyorduk Neden KurtarmIyorSun ßen'i Neden Dedim ? ßen Seni Kurtarmaya DeqiL SeninLe ßeraßer öLmeye qeLdim..!

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2007, 04:29:03 ÖS »
kurban olam meleketim insanının kültürüne bağlılığına .,.P .,.P tşk ler..
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı kaknus

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +5/-0
« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2007, 07:39:18 ÖS »
Şalpazarı kıyafetleri hakkında yukarda yazılanlar günümüzde yaşayan durumdur. Bir de
yaklaşık 30-40 yıl kadar yaşayan bir kıyafet çeşitliliği vardı ki günümüzdeki onun yanında
hiç bir şeydir.
Eski erkek kıyafetleri:
Erkeklerin pantolon olarak giydikleri zıpka-halk oyunları ekiplerindeki gibi-, ayrıca şal denen yün kumaştan dokunan ve bu gün Silifke halk oyunları ekiplerinin giydiği pantolonlar gibi kıyafetleri giyerlerdi.
Kendirden dokunan göynek üzerine de şaldan dokunan bir tür aba ceket giyilirdi.

Eski kadın kıyafetleri:
yukarda anlatılan fistanın yanında bir de etek- ceket vardı. Ceket bir çeşit gömlek. Fistanın sadece üst kısmı gibi. Bu gün halk oyunları ekiplerinde bu kıyafet kullanılıyor.
Fistanın üzerine yelek giyilirken ceketin üzerine yelek giyilmez.
Ayrıca üste giyilen yeleğin kollu şekli de vardı. Buna da "işlik " denirdi. İşliği giyen bu gün
sadece birkaç kadın görebilirsiniz.
Ayrıca bu gün tamamen kaybolmuş olan yaşlı kadınların kullandığı "yağlık" denilen bir parça vardı. Bu bel ve boyundan bağlanan ve göğsü kapatan bir parçaydı.
Bele bağlanan peştamallar bu günkünden farklı olarak şaldan dokunan , siyah renkl şal peştamal kullanılırdı. Bu gün kullanılan peştamallar dışardan geldikleri için eskiden pahalıydı ve ancak çok zenginler kullanabilirdi.
Eskiden baş bğalma da son derece zengin ve çeşitliydi. Bazı köylerde fes kullanılırken
bazı köylerde "tabla" denen baş şekli vardı. Burda saç örülür alna gelecek şekilde sarılırdı. Bunun üzerine fes kullanılacaksa fes takılırdı. Fes kullanılmayacaksa örgünün üzerine cember katlanır bağlanırdı.Bunun üzerine de ikinci bir cember takılırdı.

İşin asıl ilginç tarafı yukarda yazdığım eski kıyafetleri Tonyalı bir kişi araştırıp ortaya çıkarmış. Bu yıl yapılan halk oyunları toplantısında tanıtımını yaptı. Yakında halk oyunları ekiplernde fesler ve tablalrı görürseniz şaşırmayın.
Sen ne sayarsan say
Gör felek ne sayır.

Çevrimdışı trabzonlu

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +17/-0
« Yanıtla #4 : Şubat 27, 2007, 08:10:21 ÖS »
paylaşım için teşekkürler :) :) :)

Çevrimdışı kadırgalı

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #5 : Ağustos 02, 2007, 11:18:40 ÖÖ »
heytt be ben bu resimdeki amcayı tanıyorum sanki.bu yayladaki meşhur boncukçu MURAT amca  değilmi...tanıyan bilen varsa söylesin lütfen yoksa ben mi yalnış hatırlıyorum...:))
TRABZON - BEŞİKDÜZÜ'LÜ

• Administratör
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 07, 2007, 11:32:31 ÖÖ »
kadırgalı haklısın evet.o gördüğün kişi Boncukcu Murat lakaplı şahıstır. :D Tanımamak elde değil zaten,giyimiyle belli ediyor kendisi.Eskitemedi o elbiseleri hala aynı ceket aynı pantolon gibi :)

Çevrimdışı matrax_erol

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +23/-2
« Yanıtla #7 : Ağustos 07, 2007, 11:34:32 ÖÖ »
:D eskiler çok güzelmiş be şimdi ki kızlar nerdeyse çıblak hiç hoşuma gitmiyor

paylaşım için saol

• Administratör
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 07, 2007, 11:38:16 ÖÖ »
matrax_erol :D bilemem.Şalpazarında hala bu tür yöresel giyimler kullanılıyor.Özellikle şenliklerde vs bu tür giysileri giyenleri oldukça sık görebilirsin. \up Bu forumdaki bayanlarada birer tane vermek lazım o giysilerden 'D

Çevrimdışı matrax_erol

• Premium Üye
« Yanıtla #9 : Ağustos 07, 2007, 11:40:14 ÖÖ »
bu forumdakileri bilmiyorum ama benim gördüklerime vermek lazım yoksa zatüre olcaklar :D anladın sen onu :D

• Administratör
  • *
« Yanıtla #10 : Ağustos 07, 2007, 11:41:55 ÖÖ »
sen nerede yaşıyorsun öyle : :ihih: :ihih: özel sipariş alınır  :knsma: .azarla bari hasta olacaksınız de bişey yap :P

Çevrimdışı matrax_erol

• Premium Üye
« Yanıtla #11 : Ağustos 07, 2007, 11:43:53 ÖÖ »
:P :P ah ah yanlarına yanaşabilsem ben utanıyorum be onları görünce bana yaşıtlarım hep geri kafalısın diyor alış diyor ama alışamıyorum bu arada istanbulda yaşıyorum :D

Çevrimdışı kadırgalı

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #12 : Ağustos 09, 2007, 10:00:31 ÖÖ »
:D eskiler çok güzelmiş be şimdi ki kızlar nerdeyse çıblak hiç hoşuma gitmiyor

bu tür yöresel kıyafetler şalpazarı ağsarda hala genç kızlar tarafından giyilmekte ve çokta yakışıyor hani..:))
TRABZON - BEŞİKDÜZÜ'LÜ