Gönderen Konu: Bayrağımızın Oluşumu Ve Anlamı  (Okunma sayısı 1719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
  • Rep Puanı: +100/-0
Bayrağımızın Oluşumu Ve Anlamı
« : Ekim 04, 2010, 08:36:01 ÖS »

Çoğumuz bayrağın nasıl oluştuğunun bilimsel açıklamalarını okumuştur.Ama kimler bayrağımızdaki HİLALİN ve YILDIZIN nasıl konduğunu biliyor.

Osmanlı devleti zamanında bayrağımızda birden fazla hilal ve 8 köşeli yıldız bulunmaktaydı.Fakat 3.Murat tahta çıktığında yaptığı yeniliklerden biri de bayrağımızdaki hilallerin sayısını tek indirmesiydi.Bunu yaparken de karşı çıkanlara "TEK MİLLET TEK HİLALİN ALTINDA TOPLANMALIDIR.TEK HİLAL BİZİM GÜCÜMÜZÜ GÖSTERECEKTİR."diyerek onları yatıştırmıştı ve Bayrağımızdaki hilalin sayısı tek'e indirilmişti.Ve günden sonra Abdülmecit'e kadar da tek hilal ve sekiz köşeli yıldız'lı bir bayrağa sahip olmuştuk.Sekiz köşeli yıldız sadece bayrak'ımızda değil askeri bütün alanlarımızda madalyalarımızda mevcuttu.Simetrik rahatsızlığı olan Padişah Abdülmecit "BÜTÜN HERŞEYDE YILDIZLARIMIZ 8 KÖŞELİ BAYRAĞIMIZIN BİR FARKI OLMALI" diyerek yıldımızı 5 köşeli hale getirdi.Ve o günden bu güne kadar TEK HİLAL VE 5 KÖŞELİ YILDIZ var bayrağımızda.

Peki, şekil biliminde 5 köşeli yıldız ve hilal ne anlama gelmektedir.

HİLAL;ZAFER demek şekil biliminde

5 KÖŞELİ YILDIZ ise ;Ayağa kalkıp ayaklarımızı açtığımızda ve ellerimizi de yere paralel uzattığımızda ortaya çıkan şekildir yani insandir.

Aslında şekil bilimcilerce Bayrağımızdaki ay ve yıldız AYA İLK İNSAN ÇIKARTAN ülke olduğumuz şeklinde yorumlanıyor.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
  • GURURLA BAKIYORUM DÜNYAYA
Ynt: Bayrağımızın Oluşumu Ve Anlamı
« Yanıtla #1 : Ekim 05, 2010, 10:20:34 ÖÖ »
Teşekkürler.

Açmış olduğunuz bilgilendirici ve değerli konular için de genel anlamda ayrıca teşekkür ederim. +
Hamsi küçük bir balık, sakın ha aldanmayın, soyu çok kalabalık, yan göz ile bakmayın

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 05, 2010, 09:37:12 ÖS »
Rica ederim benim için keyif... Ayrıca faydalı olabilirsem ne mutlu bana.  \)
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +70/-1
« Yanıtla #3 : Ekim 05, 2010, 09:41:15 ÖS »
evet gayet güzel ve aydınlatızı teşkkr..

Bugünlerde Hiç Çıkmıyorsun Aklımdan
Yüzümü Sarmış Pembe Bir Hüzün
Sanırsın Hep Sen Vardın Hayatımda...

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #4 : Ekim 05, 2010, 09:59:34 ÖS »
Rica ederim.    \)

Çevrimdışı oflum_ts

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +33/-0
  • KAĞITTAN SİLMEK GİBİ DEĞİLDİR KALPTEN SİLMEK
« Yanıtla #5 : Ekim 05, 2010, 10:01:56 ÖS »
teşekkürler.. yeni öğrendim.. :D saolun..
Bitmeyen tükenmeyen hatıran,
hergün varlığını hissettiren acın ve gidemediğim
terkedemediğim içimdeki sen..
Tarifin olmuyor..
Dilimde takılı bir hece ve artık anlatmaya,
tekrar konuşmaya değermi değmez mi bilmiyecek kadar ince bir düş..

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #6 : Ekim 06, 2010, 05:23:54 ÖS »
Rica ederim.  :)