Gönderen Konu: `Islak mendilciler halk sağlığını düşünmüyor`  (Okunma sayısı 664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (((OFLU)))

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +5/-0
`Islak mendilciler halk sağlığını düşünmüyor`
« : Nisan 01, 2010, 01:22:24 ÖS »
Yeni Şafak- Islak mendil alanında dünya çapında birçok ilke imza atan Uni Wipes, sanıldığının tersine Türk firması olan Ataman Kozmetik tarafından üretiliyor. İstanbul Topkapı`da bir iş hanının alt katında üretime başlayan Uni, dünyada pek çok ilki gerçekleştirdi.. Bütün bu başarılarıyla Ataman Kozmetik`in ürünlerinin taklitlerine Çin`de bile rastlamak mümkün. Bu sessiz büyüme Ataman İlaç`ı sektörde yüzde 35 büyüklüğe taşımış durumda. Irak, İran, Rusya, firmanın başlıca ihracat yaptığı ülkeler arasında. Ataman Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Ataman Özbay ile Uni Wipes ve ıslak mendil sektörünü konuştuk.
Sizin için inovasyon nedir?

Yenilik üretme` yeteneği olmayan firmalar günümüzde rekabet gücü olmayan firmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık ne üretirsem satarım dönemi sona ermiştir.

Rakiplerinizden farkınız ne?

Islak mendil bizim uzmanlık alanımız, piyasadaki ıslak mendillerin birçoğu fason olarak başka firmalarda yaptırılıyor. Biz içlerinde 5 eczacı, 8 kimya mühendisi bulunan kendi uzman ekibimizle kendi üretim tesislerimizde üretim yapıyoruz. Merdiven altı üretimi dediğimiz kontrol ve kayıt dışı üretim bizim sektörümüzde çok. Biz Ataman firması olarak ISO belgesi, Sağlık Bakanlığı Ruhsatı ve yabancı ekiplerin periyodik üretim tesisimizi denetlemesiyle bu sektörde varlığımıza devam ediyoruz. 47 ülkeye ihracat yapıyoruz, 8 ülkede Uni markasıyla Pazar lideriyiz. Bu çok önemli bir farklılık ve özellik.

Rekabet ama nasıl rekabet?

Sağlıklı ve saygılı rekabet ortamları her zaman tüketiciler kadar firmalarında lehinedir. Günümüzde ürün kalitesi olmazsa olmaz bir koşuldur dolayısıyla rekabet kaliteli ürünü ucuza sunmak kısmındadır.

HİJYEN KİRLENDİ

Her ıslak mendil sağlıklı mıdır?

Maalesef kağıdı formaldehit ve çamaşır suyuyla ıslatıyorlar. Bu maddeler kanserojen. Merdiven altı üreticiler, mendil küflenmesin diye formaldehit ve çamaşır suyuyla ıslatıyorlar. Anneler de bu ürünü bilmeden bebeklerinde kullanıyor. Bu ürün çocukların en hassas bölgelerinde kullanılıyor. İleride kanserojen etki yapar. Bu kağıtlar ıslak mendil üretiminde kullanılıyor. Hijyenin bu kadar kirlendiği görülmemiştir.

68 firma 450 farklı ürün var

Islak mendil sektöründe 450 farklı ürünü piyasaya süren ıslak mendil üreticilerinin pazar payı 20 milyon dolara ulaşıyor. Sektörde merdiven altı üreticilerle birlikte yaklaşık 68 firmanın olduğu tahmin ediliyor. 20 milyon dolarlık dev bir pazar oluşturan ıslak mendil üreticileri, tüketicilere yılda 10 milyon paketlik satışı gerçekleştiriyor. Bunun sonucunda, ıslağı, kağıdı, kutusu derken, mendil sektöründe 41 milyon dolarlık bir pazar oluşuyor. Islak Mendil Pazarı % 35 Ataman % 19 Uluslararası markalar % 46, 8 Ulusal marka arasında paylaşılıyor.
GECENİN BİR VAKTİ ÖTEN HOROZDAN,
BAHAR GELMEDEN ÇİÇEK AÇAN AĞAÇTAN,
BAŞKASI İÇİN SENİ SİLEN ARKADAŞTAN,
HAYIR GELMEZ !!!...