Gönderen Konu: ÖĞRETMEN Mİ? HOCAM MI? SİZ NE DERSİNİZ?...  (Okunma sayısı 3835 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
ÖĞRETMEN Mİ? HOCAM MI? SİZ NE DERSİNİZ?...
« : Haziran 02, 2009, 05:51:47 ÖS »
AKKÖŞE
Ahmet Üstünbaş                                                                                                                               :bayrak:

ÖĞRETMEN Mİ? HOCAM MI? SİZ NE DERSİNİZ ?...

Bir bayan öğretmenin HOCA HANIM kelimesine tepki götermesi üzerine bu başlığı atmak zorunda kaldım.Sizlerle karşılıklı tartışarak gerçekten doğrusu hangisi olduğunu bulmaya çalışalım.
                            Önce ÖĞRETMEN  kelimesinin sözlükteki manasını okuyalım.Bakalım ne diyor: ÖĞRETMEN :İs.Mesleği bir bilim dalını,bir sanatı veya teknik bilgileri öğretmek olan  kimse,muallim,muallime.
                             Şimdi de HOCA kelimesinin sözlükteki manasını aynen sunalım.HOCA: İs.(ho'ca) Müslümanlıkta din görevlisi,sarıklı,cübbeli din adamı.Akıl veren,öğüt veren kimse.
                             Evet muhterem okurlarım.Doğrusunu isterseniz herkesin hak ettiği ismi kendisine vermek kadar güzel bir şey yoktur.ÖĞRETMEN okulda,HOCA camide,uygun olan bu değil mi?Evet sizde buna hak veriyorsunuz.Hocam,hocahanım gibi kelimelerin öğrenciler  tarafından ÖĞRETMEN olan bir kişiye söylenmesi hiç ama hiç normal değildir.Öğrencileri öğretmenlerine ÖĞRETMEN olarak hitap etmeleri gerekir.
                             Yazılan kitaplarda ve şiirsel yazılarda hiçbir zaman ÖĞRETMEN kelimesi HOCA  olarak yazıldığı görülmüşmüdür?.Hayır,hayır dediğinizi duyar gibiyim.Madem ki yazılı basınsa böyle bir şey yok,neden konuştuğumuzda böyle yanlışlıklar yapılıyor.?..
                             Bütün Milli Eğitim Müdürlükleri bu hususta tüm okullara bir yazı göndererek bundan böyle ÖĞRETMEN'lere HOCA olarak hitap edilmemesi gerektiği bildirilmelidir.Böyle de olmaz mı?..Yok ÖĞRETMEN denilecek yerde HOCA dense olmaz mı?..Gibi sözlere meydan vermeye gerek yok!...
                             ÖĞRETMEN'e öğretmen denmesi,HOCA'ya hoca denmesi doğrusu olduğuna göre,doğrusunu yapmak lazım.Hatta televizyonlarda  seyretmekte olduğunuz bir filmde bile,ÖĞRETMEN hanıma HOCA hanım denildiğinde :
                             BEN HOCA DEĞİLİM.ÖĞRETMENİM.BANA ÖĞRETMEN HANIM DİYE  HİTAP EDECEKSİNİZ. diye devamlı öğrencileri ikaz ediyor.Doğrusunun söylenmesini istiyor.Sizce de haklı değil mi?..
                             Nasılsınız HOCAM?... İyiyim.Siz nasılsınız?..Bende iyiyim.Diye yapılan bir konuşma sırasında gözleri âmâ olan kişi  tekrar soruyor.Bende cami imamı ile konuştuğunuzu zannediyordum. Mademki öğretmen ile konuşuyorsun,neden nasılsınız ÖĞRETMEN BEY diye hitap etmiyorsunuz??.Yanındaki kişi cevap veriyor
                             Dil alışkanlığı!...
                             Evet bundan böyle  ÖĞRETMEN'e öğretmen olarak,HOCA'lara hoca olarak hitap edelim.Doğrusu ne ise onu yapalım.
                             Milli Eğitim bu makaleyi bir ihbar kabul edip,durum değerlendirmesi yapar diye düşünüyorum.Bilmem okuyan olur mu...

Not : Bu makalem 03.04.2003 tarihinde ANTAKYA gazetesinde yayınlandı.

AKKÖŞE
AHMET ÜSTÜNBAŞ
Cemal Gürsel İ.Ö.O.Es.Aile Birlik Başkanı
KIRIKHAN - HATAY
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
Ynt: ÖĞRETMEN Mİ? HOCAM MI? SİZ NE DERSİNİZ?...
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2009, 10:39:03 ÖÖ »
           Köşe yazılarını okuyanlardan isteğim var !... Ne olusunuz... "ÖĞRETMEN Mİ? HOCAM MI? SİZ NE DERSİNİZ?" başlıklı makaleyi bir okuyalım.Bu bir tartışma konusudur.Bunu değerlendirelim.
           Tüm ilgilenenlere teşekkürler....

Yazar : Ahmet ÜSTÜNBAŞ                                                                                                                  04 hAZİRAN 2009

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
« Yanıtla #2 : Haziran 04, 2009, 10:45:25 ÖÖ »
        Yine mükkemel bir yazı nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum.. :-* Rabbim emeklerinizi boşa çıkartmayıp, kaleminizie kuvvet versin inşaAllah,  :-*
         Ne yazık ki en büyük proplemlerden biride bu, biz ta ilköğretime kadar öğretmenlerimize öğretmen dedik, ama gel gör ki liseye başlayınca öğretmenler hoca oldu, orta okulda iken bazıları öğretmene hoca derdi, öğretmen baya bir kızmıştı oğlum hocanın yeri camidir demişti bu sözü dün gibi hatırlarım, Liseye başlayan çoğu insandan hep hocam sözü duydum ne kadar öğretmen densede sonunda hocamla bitti, ama bunun doğrusu öğretmedir.Öğretmenler bize eğitimi verendir, Hoca, camide din eğitimi veren insandır, ama gel gör ki bunu anlayan yok, yine hoca hoca....
         İnşaAllah bu hocam lafları biter, öğretmenler başlar, bunun doğrusu budur, teşekkürler değerli paylaşımınız için + rep  :alkş: :alkş:
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı Volkan Ege

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +4/-0
« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2009, 10:57:54 ÖÖ »
Öncelikle Yazınız için tşk ederim.
  Aslın da Cami de görev yapan Hoca değil dir Nedir Peki : Kademesine göre; İmam ve ya Müezzin.
  Öğretmen, Herhangi bir eğitim dalında akademik branşlaşması olmayan, öğretici ve eğitici
  Hoca ise herhangi bir bilim dalında akademik branşlaşmasını yapmış ve o dalda çalışmaları devamı yanında , Öğreten 
  kimse,
  Ve de tali anlamda sanat, spor vs alanında branşlaşmış kimse..

Bizler Bu Şekilde biliyoruz.. Saygılarımla

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 08, 2009, 01:52:24 ÖS »

. . .    Volkan  Ege ' ye  açıklamalarından  dolayı  teşekkür  ediyorum. Doğru  ;  Eğitmek  öğretmek  işi  yapanlar  öğretmendir. Bu  cami de da  olsa, okulda da olsa  değişmez. Fakat  hoca ayrıdır.Camide  namaz  kıldıran  kişi  hocadır..Hoca  dini  kuralları  yerine  getirmek  için  görevli  kişidir..Şimdi size TDK  sözlüğünde  yapılan  HOCA  tarifini  aynen  aktarıyorum. Birlikte  okuyalım :

HOCA   :  İs.. (ho ' ca) Far. h âce  1. Müslümanlıkta  din  görevlisi. 2. Öğretmen :  "Edebiyat  hocası  iken  talebeme  bu  nesir  sanatından  bir  defa  bahsetmiştim." -F.R. Atay.  3. esk. Medresede  öğrenim  gören  sarıklı,  cübbeli  din  adamı.  4.  mec. Akıl  öğreten, öğüt  veren  kimse.

İşte  açıklamalar  bunlar..  Öğretmen mi ?  Hoca mı  ?  siz  karar verin..  Öğretmene  ne  demeli ?.
..

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #5 : Temmuz 10, 2009, 12:37:20 ÖS »
kesinlikle ve kesinlikle
milli eğitimde görevli olan eğitimci öğretmendır..
din işleriyle ilgilenen ve eğitim veren görevli de hocadır....

konu için teşekkürler a.üstünbaş...
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 29, 2009, 08:39:28 ÖS »

:bayrak:

Teşekkürler ; Yorum  çok  önemlidir.. Görüş  çok  önemlidir..

Gerçekten   okulda  :  ÖĞRETMEN

Camide :  HOCA   ... Doğrusu  budur..

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #7 : Ekim 15, 2009, 11:01:14 ÖS »

Evet   arkadaşlar   :   Öğretmen  deyince,  aklımıza  OKUL  geliyor..

Hoca  deyince  da , aklımıza   CAMİ  geliyor....   Doğrusu  bu  değil  mi  ?...

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #8 : Ekim 15, 2009, 11:05:15 ÖS »
evet doğrudur...
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı *Laz kızı*

• Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2009, 05:32:30 ÖS »

Evet   arkadaşlar   :   Öğretmen  deyince,  aklımıza  OKUL  geliyor..

Hoca  deyince  da , aklımıza   CAMİ  geliyor....   Doğrusu  bu  değil  mi  ?...

aynen katıldığım bir yorumdur,
tekrar teşekkürler..
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #10 : Ekim 19, 2009, 10:48:56 ÖS »

Teşekkürler  Laz  kızı  :    Okulda  ÖĞRETMEN  olur...

Camide  HOCA  . . . . .. . .    Diğer  ifadeler  yanlıştır.......

Çevrimdışı Canözüm

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +147/-1
  • Hayat İMAN ve CİHAD'dır...
« Yanıtla #11 : Ekim 19, 2009, 10:54:57 ÖS »
Camidekine imam müezzin denir
hoca osmanlı zamanında tüm eğitimcilere denirdi.
şuadan okullarda hala öğrencilerin öğreticilerine hitap şekli hocam dır.
öğretmende hocada aynıdır benim bakıs acıma göre ama son yıllarda hoca din görevlilerine öğretmen okulda ders anlatan kisilere verilen ad olarak algılanıyor fakat bana bir ilim öğreten herkes hocamdır öğretmenimdir..
Hasret ötüşleri bitmeyen
kuşlar
Yitiksevdamızı
getirin artık..!

Çevrimdışı ali bakkal

• Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +334/-14
  • Teslim ol HAK dostuna, düşen bir yaprak gibi
« Yanıtla #12 : Ekim 19, 2009, 11:09:27 ÖS »
            Can özüm güzel bir giriş yapmış asıl konuya arkadaşlar. Evet Öğretmen kelimesini hepimiz doğru anlamında kullanabiliyor ve açıklayabiliyoruz. Fakat gelin görün ki "hoca" kelimesi için aynı hakimiyet sözkonusu değil gördüğüm kadarıyla. Şimdi kaynaklarıyla ele alınmış bir paylaşımı sunuyorum sizlere, inşallah açıklayıcı olur.

Hoca; Efendi, ağa, çelebi, sahip, muallim, profesör, öğretmen, müderris, molla, ev sahibi, tüccar gibi anlamları olan ve saygı belirten zengin bir hitap sözcüğüdür.

Hoca, Milletin ilmen ve fikren kalkınması için çeşitli bilgileri basitleştirerek halkın kolayca anlayabileceği bir dille yayan kimsedir.

Sevan Nişanyan bu sözcüğün Farsçada efendi, ağa, ulu ve saygıdeğer kimse, evin büyüğü, mal sahibi gibi anlamları bulunan xâca söcüğünden geldiğini ileri sürmüştür.

13. asır, İlhanlılar devri âlimlerinden Tabîb Reşîd-üd-dîn," Türkçede yaşlılara 'hoca', 'koca' derler,'hoca' sözcüğü aslında Türkçedir, Arapça veya Acemce değil." diyerek hoca kelimesini Türkçe kabul etmiştir.

Bu kelimeyle ilgili Tuncer Gülensoy'un etimolojik sözlüğünde, Prof. Dr Ahmet Temir'in düşüncesi alıntılanmış. Temir, kalı>halı, kanı>hani, katun>hatun örneklerindeki k-h ses değişimini göz önünde bulundurarak, 'hoca' kelimesinin Türkçe kök ve ekten meydana geldiğini ileri sürmüştür: Koç+a>Koca. Yani, Farsça 'hoca' ve Rusça 'hodja' kelimeleri, Türkçe 'koç'tan ödünçlemedir. Özellikle 'koca' kelimesinin Türkçede; yaşlı, ihtiyar, pir, ulu, yüksek gibi büyüklük bildiren anlamlara malik oluşu, Ahmet Temir'in savını güçlendirir niteliktedir.

Türk Dil Kurumu'nda 'hoca' kelimesiyle ilgili Müslümanlıkta din görevlisi; akıl öğreten, öğüt veren kimse; eskimiş medresede öğrenim gören sarıklı, cübbeli din adamı ibarelerine yer verilmiş. Sanırım günümüzde 'hoca' kelimesi için akla gelen ilk tanım, Müslümanlıkta din görevlisi olsa gerek. Halbuki 'hoca' kelimesinin çok eski bir geçmişi vardır ve sadece din görevlilerine verilen bir ünvan değildir. Nihat Sami Banarlı'nın 'Türkçenin Sırları' isimli kitabında, hoca kelimesinin manası ve kullanımı hakkında bilgiler verilmiştir. Yazımı, Nihat Sami Banarlı'nın "Ata, Hoca, Öğretmen" isimli makalesinden alıntı yaparak sonlandıracağım:

"Türklerin ilk yazılı eserleri olan Göktürk Kitabeleri’ni, ata yani hoca ünvanlı bir Türk yazmıştır.Bu hoca, Gök-Türkler devrinin şöhretli kahramanı Kül Tigin ve gayretli, milliyetçi hükümdarı Bilge Kağan’ın hocalarıydı. Aynı hoca, yazdığı kitabelerin bir yerinde, kendini, bugünkü Türkçeye çevirirsek:

Bunca yazıyı yazan
Ben Kül Tigin atası
Ben Yollug Tigin yazdım
Tam yirmi gün oturup
Bu taşa damga koyup
Ben Yollug Tigin yazdım.

diye tanıtıyordu. Yani adı Yollug Tigin’di ve kendisi hükümdar ailesine mensup bir alimdi. Bir tarihçiydi ve bir hocaydı.

Aynı kelime Büyük Selçuklular devrinde tekrar dirilmiş ve meşhur atabek ünvanı bu kelimeden doğmuştur. Atabekler, Selçuk şehzadelerine, fikrî, ilmî, siyasi, idarî ve askerî mevzûda hocalık yapan, Selçuk büyükleri ve bilginleridir.

Eski Türklerde, dertlere devâ bulan doktor manasındaki hekimlere atasagun derlerdi. Türkler arasında hekimlerin, bilgilerini ilahî kaynaktan almış mukaddes kimseler olduklarına dair inanışlar yaşardı.

Orta Asya Türkleri, kendi coğrafyalarında, Allah’a varma yollarını, Türk vicdanına, vecidle, heyecanla telkin eden, büyük iman ve tasavvuf adamlarına, ata demeğe başlamışlardı. Asırlar ilerledikçe tarikat büyüklerine adeta sıra ile, ya hoca yahut ata denildi.

Türkler bizzat hoca kelimesini, Farisîdeki hâce kelimesindeki mana ve kudsiyetle kullanmış, eski Türkçe üstad adam, mukaddes adam manasındaki koca kelimesinin bir devamı olarak yaşatmışlardır."

Kaynaklar:Nihat Sami Banarlı "Türkçenin Sırları", Osmanlıca-Türkçe Sözlük, Nişanyan'ın Etimolojik Sözlüğü, Tuncer Gülensoy'un Etimolojik Sözlüğü, Türk Dil Kurumu'nun Güncel Türkçe Sözlüğü.

Umarım faydalı olabilmişimdir.

Geçici dünya için "GAYRET ÜSTÜNE GAYRET", Ebedî dünya için "GAYRET YOK HAYRET"!
Biz aşkı İLKOKULdan değil; İLK O KUL'dan (S.A.V.) öğrendik. :gul: