Gönderen Konu: merhabalar...yardım arıyorum..  (Okunma sayısı 1560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı royaldancer

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +0/-0
merhabalar...yardım arıyorum..
« : Nisan 21, 2009, 04:47:43 ÖS »
öncelikle hepinize selamlar. kendimi tanıtarak girişi yapmak istiyorum. İsmimi Samet Kasap. izmirliyim ege üniversitesi konservatuar halk oyunları bölümü okuyorum. uzun yıllardan beri aynı okuldan tanıştıgım trabzon akçaabatlı bi hocamla beraber çalışıyorum. izmirdeki karadenizli çevresi inanılmaz geniştir. dogal olarak benimde trabzon yöresine bi yakınlaşmam oldu.Bildiginiz laz oldum yani, konuşmam bile değişti anasını satıyım "{ izmirde bütün horon işlerine beraber gideriz hocamla. şimdi asıl konuya geliyim.

Okulda ben bi araştırma ödevi aldım. İzmirli olmama ragmen araştırma ödevinin konusu Trabzon geleneksel giyim kuşamı...bu konuda orjinal malzemeler aramaktayım ve toplamda 6 günüm falan var burdaki trabzonlu arkadaşlarımda tanıdıklarımdan pek bi yardım göremedim açıkcası bu yüzden son çare olarak buraya geldim. elinde eski horon oynanan video, eski horon elbisesi fotoğrafı (bayan erkek farketmez), yöreye ait orjinal aksesuar kama bıçak vs... ne varsa elinde bilgi belge olan herkesten yardım istiyorum.

Umarım bu konuda bana yardımcı olacak birini bulurum. Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11
  • Denizin en nadide armağanı!..
Ynt: merhabalar...yardım arıyorum..
« Yanıtla #1 : Nisan 21, 2009, 04:50:26 ÖS »
Hoş geldiniz ödeviniz için evde ufak çaplı bir araştırma yapmak gerekecek şu an işteyim.. Umarım birşeyler buluruz..

iyi forumlar..
Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve
Kim demiş 'can eskimez' diye
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı royaldancer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 21, 2009, 05:06:21 ÖS »
Hoş geldiniz ödeviniz için evde ufak çaplı bir araştırma yapmak gerekecek şu an işteyim.. Umarım birşeyler buluruz..

iyi forumlar..

şimdiden çok teşekkür ederim...eğer telefon numarası vs herhangi bişey lazım olursa hemen verebilirim..

Çevrimdışı royaldancer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 22, 2009, 02:28:14 ÖÖ »
öncelikle hoşgeldiniz der iyi forumlar dilerim.
Alıntı
dogal olarak benimde trabzon yöresine bi yakınlaşmam oldu.Bildiginiz laz oldum yani, konuşmam bile değişti anasını satıyım
Trabzon yada karadeniz yöresine bir yakınlaşmanız olması doğaldır..fakat burada bir konuya temas etmeden geçemeyeceğim trabzonnlu yada karadenizli olmakla laz olmayı birbirinden ayrıt etmemiz gerekiyor...diğer taraftan ödevinizle ilgili yöresel bölümümüz sanırım işinize yarayacaktır... https://www.trabzonforum.com/index.php?board=10.0
Ben konuyu biraz açmak istiyorum. Sanırım tam ayrıntılı anlatamadım derdimi. Mesleğim Halk Oyunları. bana gerekli olan şey müzik, trabzon resimleri vs değil zaten burda aradıgımdan fazlası var. Benim istedigim eski zamanlarda (takriben en az 30 yıl ve daha öncesine dayanan) kullanılan giyim eşyaları ve giyimde kullanılan aksesuarlar. Örneğin o zamanlarda gelinler damatlar düğünlerinde ne giyerlerdi? o giydiklerinin anlamları nelerdi? nelerden yapılırdı? kumaşının cinsi nedir? (malum geleneksel giyim kuşam dersi ödevi) bana mesela bi hamayıl, muska ve kama örneği gerekli sadece örnek veriyorum. Bunu gibi geleneğinden gelen orjinal giyim parçaları örnekleri temin etmek istiyorum....

Çevrimdışı royaldancer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 22, 2009, 03:56:13 ÖÖ »
mesajların ve ugraşın için çok teşekkür ederim...Kullanacağım bi hayli arşiv var burda.. Tabi ki elinde daha fazla buraya konmayan belge veya resim varsa örneğin Trabzon da yaşayan arkadaşların ailesinde büyüklerinden kalma giyim eşyası veya aksesuar parçası resimleri varsa çekilebilme ihtimali varsa sevinirim paylaşırsa. (Çok mu şey istedim ne :P )

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
  • بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
« Yanıtla #5 : Nisan 23, 2009, 03:28:59 ÖS »
.Bildiginiz laz oldum yani, konuşmam bile değişti anasını satıyım "{

Vealeyküm selam hoşgeldniz..inşaAllah aradığınız konuya ulaşmışsınızdır..!!
Bildiğiniz laz oldum anasını satayım..!! Biraz daha gzüel sözler olursa iyi olur kardeşim..!! burası satmak almak yeri değil, iyi forumlar..
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı royaldancer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 24, 2009, 08:25:56 ÖS »
bu cümleye bu kadar takılmanızı anlamış değilim. izmirliyim demiştim. bütün izmirdeki trabzon giresun ordu rize ve batı karadenizli kişilerle diyaloğum vardır. Laz oldum anasını satayım kelimesini de kullandıgım için ayrıca özür dilerim ancak bu cümlenin içindeki cümlecik bu kadar önemli olmasa gerek diye düşünüyorum. üzerimde bi baskı hissettiğim için bu mesajı yazmak istedim. buranın satmak almak yeri olmadıgını tabiki biliyorum ama cümle içinde geçti diye alan satan biri olmadıgımı da bilmenizi isterim. her şey için çok teşekkür ederim. sadece bişey ihtiyacım oldugunda değil günlük yaşamda da forumunuzda aktif olmaya çalışacagım ayrıca. saygılar...