Gönderen Konu: KTÜ Kütüphane  (Okunma sayısı 2122 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
KTÜ Kütüphane
« : Mart 10, 2007, 05:09:10 ÖS »

Tarihçe

Üniversitemizin Kanuni Kampüsü dahilindeki fakültelerde ve bölümlerde bulunan bölüm kütüphaneleri, Mayıs 1986'da Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı'nda birleştirilerek Merkez Kütüphanesi haline getirilmiştir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Senatosu'nun 05.02.1988 gün ve 74/1 sayılı kararı ile Merkez Kütüphanesine "Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi"adı verilmiştir.

Misyonumuz

KTÜ Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesinin misyonu; üniversite ve çevresinden gelen bilgi ihtiyaçlarını karşılayarak üniversite mensuplarına ve araştırmacılara gereksinimleri doğrultusunda bilgi ve belgeyi çağdaş bilgisayar ve ağ teknolojileri kullanarak hızlı ve ekonomik bir şekilde sunmak ve araştırma faaliyetlerinde aktif olarak hizmet etmektir.

Vizyonumuz

KTÜ Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi kullanıcılarına hızlı, kaliteli ve çağdaş kütüphanecilik hizmeti sunarak üniversitede ve bölgede örnek bir bilgi ve belge merkezi olmayı hedeflemektedir.

Fiziki Yapı ve Kapasite

KTÜ Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi, çağdaş iç ve dış görünümü ile 5400 m2 lik alana sahip olup, 30 kişilik referans salonu, 20 kişilik Prof. Dr Osman Turan Tarih Araştırma Kitaplığı, 400 kişilik kitap salonu, 25 kişilik bilgi tarama, 110 kişilik bağımsız girişe sahip serbest okuma birimlerinden oluşmaktadır.

Koleksiyon

KTÜ Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesindeki toplam kitap, e-kitap, referans, tez ve proje sayısı 159.000 civarındadır. Abonelik, bağış ve değişim yoluyla sağlanan süreli yayın sayısı yaklaşık 53.000 'dir. Ayrıca 32 adet çevrimiçi (on-line) erişilebilen veritabanına abone olunmuştur. Abone olunan veritabanları vasıtasıyla 29.880 adet elektronik dergiye çevrimiçi (on-line) erişim mümkündür.

Kütüphane koleksiyonu, çevrimiçi (on-line) kataloğu ile yazar, eser adı, konu vb. kriterlerden taranabilmektedir. Kütüphanede bulunmayan yayınlar "Kütüphaneler Arası İşbirliği (ILL)" ile sağlanmaktadır.

Alıntıdır..
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +270/-7
Ynt: KTÜ Kütüphane
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2007, 05:22:18 ÖS »
teşekkürler uslanmaz..üniversitemizi tanıtmalıyız.. \up
dümende ve başaltlarında insanlar vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı. sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbirşey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler....

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Ynt: KTÜ Kütüphane
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2007, 05:26:31 ÖS »
ben tşk ederim kardeş..beni ben yapan yeri özledim.. :(
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***