...:::(¯`·.TRABZONFORUM EĞLENCE ve ETKİNLİK BÖLÜMÜ.·´¯):::... > TF Mutfak

Mantarlı Tavuk

(1/4) > >>

nigner:
Malzemeler:

1- 1kg soyulmuş ve yıkanmış küp küp doğranmış mantar
2- 2 parça tavuk göğsü
3- 4 tane soyulmuş, küp küp doğranmış soğan
4- 7-8 tane doğranmış Yeşil sivri biber
5- 1-2 dal maydanoz
6- 3-4 tane küp küp doğranmış domates
7- Damak tadınıza göre tuz, karabiber, kırmızı pul biber vs..
8- Bir çay bardağı kadar sıvı yağ
Not: Bu domates ve sivri biber olayını ben daha önce menemenlik hazırladığımız konservelerden kullandım  

nigner:
Yapılışı:
Doğranmış mantarlarımızı öncelikle kaynar suda haşlıyoruz..
Öte yandan resımde de görüldüğü üzere  yine doğranmış tavukları sıvı yağda kavurarak  pişiriyoruz..

Sırasıyla diğer malzemeleri soğan ve yeşil sivri biberleri (varsa pişmemiş domatesleri) de ekleyip iyice pişirdikten sonra ve maydanozu ekliyoruz..

nigner:
hafif soteliyoruz.. onların hafif pişirdıkten sonra sıra mantarları eklemeye geliyor..

mantarlarıda soteliyoruz

ve sonrada domates-biber karışımı olan konserveleri ilave ediyoruz.. bu arada  eğer sadece domates koyacak olsaydık daha önce eklemeyecektik
yani yeşil sivri biber ve soğanları eklediğimizde pişmemiş domatesleride ilave edecektik.. lakın benım eklediğim malzeme daha önce pişmiş olduğu 
için iyice eriyip kaybolmasın diye son olarak ekledim bilginize..

nigner:
son olarak baharatlarınıda ilave ettikten sonra hafif pişirdıkten sonra bitiriyoruz...
veeeee servis..
dileyen sade olarakda yiyebilir

dileyende pilav üstü yapıp yiyebilir..

ben her ikisinide severim.. :P
afiyetler olsun..

Püf noktası: mantarları soyarken ve doğrarken bir kabın içine su doldurun ve bu suya yarım limon sıkın ki mantarlar kararmasın..

*Laz kızı*:
harika gözüküyor sultanım..
ellerine emeklerine sağlık, sırf bu yemeklerin ve o güzel salatan için bursaya getirecen beni.. "{ "{ "{ anam nede aç gözlüyüm yawww..hehehe  "{
sulatan severim tavuğu ama mantarla pek aram yoktur farklı ve güzel bir lezzete benziyor çok teşekkürler emeklerine sağlık.. :alkş: :alkş:

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git