Gönderen Konu: Horon TENEFÜSÜ  (Okunma sayısı 3273 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fukukum

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +51/-0
Horon TENEFÜSÜ
« : Mayıs 23, 2008, 09:21:31 ÖS »

Trabzon Ticaret Meslek Lisesi Türkiye'de bir ilke imza atarak 'Horon Tenefüsü' ismini verdikleri bir uygulamayı hayata geçirdi.

Uygulamaya göre okulda bulunan öğrenciler ders programı kapsamında bulunan 15 dakikalık tenefüste okul bahçesinde toplanarak, müzik sisteminden yayınlanan horon parçaları eşliğinde hep birlikte horon oynuyorlar. Öğrencileri sınav stresinden uzaklaştırma amacıyla yapılan uygulamaya öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerde büyük rağbet gösteriyor.

Okulda uygulamayı hayata geçiren Okul Müdürü Suat Karakaş uygulama ile ilgili şunları söyledi, “Öğrencilerimizin okul hayatları boyunca bir takım nedenlerden dolayı stres altında olduklarını biliyoruz. Bu etkenlerin en başında sınav stresi gelmektedir. Öğrencilerimizi bu stresten uzaklaştırmak için çareler aramaya başladık ve ilk olarak tenefüs saatlerinde okulun ses yayın sisteminden yöresel şarkılar çaldık.

İlk olarak yaptığımız bu uygulama öğrencilerimizde olumlu sonuçlar yarattı. Bizde bunun üzerine öğrencilerimizin hem kültürümüzün bir parçası olan horonu öğrenmelerini hem de bununla birlikte streslerini atmalarını sağlamak amacıyla 'Horon Tenefüsü' uygulamasını hayata geçirdik. Okulumuzda 15 dakikalık uzun tenefüste horon parçaları yayınlıyoruz. Öğrencilerimiz müziği duydukları yerde gruplar oluşturarak horon oynama başlıyorlar. Yaptığımız bu uygulamanın olumlu sonuç vermesi bizleri gerçekten mutlu etti.”

Öğrencilerin uygulama nedeni ile stresten uzaklaştıklarını ve okula karşı ilgilerinin daha da arttığını ifade eden Karakaş, “Okulumuzda yapılan bu uygulama öğrencilerimizin okula olan ilgisinin artmasını sağladı. Türkiye'de bulunan diğer okullarda da bu uygulamanın yapılmasını isterim. Her bölgenin kendisine has bir kültürü var. Bu uygulama sayesinde hem öğrenciler okullarına daha fazla ilgi gösterecek hem de streslerini atmış olacaklar” dedi.

Çevrimdışı Şeytanın Avukatı

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +12/-0
  • Olmadı Yapamadım Anla Beni...!!!
Ynt: Horon TENEFÜSÜ
« Yanıtla #1 : Mayıs 23, 2008, 09:38:00 ÖS »
Kolbasti Daha Iyi Olurdu Bence :D Ama Yinede Normal Tenefusden Daha Iyi Oldugu Kesin Tesekkurler...
Geceler Günlerimi Gömer...

Çevrimdışı kuleva yavuz

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +39/-1
« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2008, 03:46:53 ÖS »
guzel bır uygulama stres atıyorlar
               K     u    L  e   V   a   Y    a   V    u  Z  

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
« Yanıtla #3 : Temmuz 31, 2008, 05:40:07 ÖS »
yorgunluktan ders yapamazdım herhalde bizm dönemde olsa idi :alkis: 'D 'D 'D 'D 'D "{
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #4 : Temmuz 31, 2008, 06:00:16 ÖS »
aaa çok guzel bı uygulama evet keşke bızım zamanımızda da olsaydı. gerçi bız okuldayken kendımız söyler kendımız oynardık. eğlencelıydı bee.
şimdi çoğu okullarda zil sesının yanısıra tenefüs boyunca ders zili çalıncaya kadar halk muziği çalınıyor ve ben çok mutlu oldum dönem boyuunca...seneye bende inş.. böyle bi uygulamının bızım okulumuzdada olması talebınde bulunacağım..

horon bılmeyenlerede öğretırız onlarla bırlıkte bende oynarım..ohhh
çok beğendım..paylaştığınız için teşekkür ederım..
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı 61hami61

• Süper Üye
  • Rep Puanı: +17/-1
  • Aşk işte...
« Yanıtla #5 : Ağustos 01, 2008, 01:44:01 ÖÖ »
helall sana :P

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
« Yanıtla #6 : Haziran 11, 2009, 11:08:41 ÖÖ »
 fukukum ;   nerden buldun bu ilginç konuyu ?..Karadeniz demek HORON  demek !..
                                                                                                                              :hron: :hron:
Teneffüs aralarında bile çocuklar  HORON  oynutor..Yani kanımız  kaynıyor..Neden ?

Belli ki, hamsinin etkisinden  !..Karadenizli bir çalgı duyduğu anda hemen ayaklarını                  :hron: :hron:

oynatmaya başlar.Sandalyede oturanlardan ayaklarını oynatanlara sorun; Nerelisin?

Ya  "ofliyum da"  diyecek, yahutta , " Trabzon'liyum, neden sorayısun ?..Anladım..                  :hron: :hron:

HACI AHMET  ÜSTÜNBAŞ                             11.06.2009      KIRIKHAN
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .