Gönderen Konu: Birbirimizi daha iyi anlamanın yolu Empati  (Okunma sayısı 1092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +70/-1
Birbirimizi daha iyi anlamanın yolu Empati
« : Kasım 21, 2010, 07:26:57 ÖS »
“Senin yerinde olsam şöyle yapardım” yerine “Acaba senin yerinde olsam ben nasıl düşünürdüm ve tavrım ne olurdu?” şeklinde düşünmeli ve karşıdaki insanı anlamaya çalışmalıdır.
Toplumumuzda çok sık iletişim kazaları yaşanmaktadır.
Bazen hiç aklımızdan geçmeyen bir şey muhatabımızla aramızda büyük bir problemin doğmasına sebep olurken bazen de karşımızdakinin içinde bulunduğu şartları bilip değerlendirememe de iletişim bozukluklarına sebep olabilmektedir.
Bu durumlarda empati yapmak birçok problemi daha başlamadan önce çözecek ve insanları daha iyi anlama konusunda bize kapılar açabilecektir. Öyleyse nedir empati?
Empati bir insanın kendisini muhatabının yerine koyarak onun içinde bulunduğu şartlar ve imkânlar çerçevesinde o kişinin davranış özelliklerini neden bu veya şu şekilde davrandığını anlayabilme durumudur.
Yüce Rabbimiz Kur’an–ı Kerim’de bize bir çeşit empati örneği sunmaktadır:
“Arkalarında eli ermez gücü yetmez küçük çocuklar bıraktıkları takdirde onların halleri nice olur diye endişe edenler yetimlere haksızlık etmekten de öylece korksunlar da Allah’ın cezalandırmasından sakınsınlar ve doğru söz söylesinler.” (Nisa 4/9)
Burada Allah; sanki bize kendinizi arkada yetim ve başkalarına muhtaç çocuklar bırakmış kişiler olarak düşünün ve dolayısıyla yetimlere karşı davranışlarınızı o bakış açısıyla yeniden değerlendirin diyor.
Zira bütün yetimler bir kişinin çocuğudur. Onların anne ve babası yerine ölen kişiler biz olabilirdik.
Öyleyse insan “Onun yerinde olsam yapardım” yerine “Acaba o durumda onun yerinde olsam ben neler düşünürdüm ve tavrım ne olurdu?” şeklinde düşünmeli ve karşıdaki insanı anlamaya çalışmalıdır.
Zira muhatabı anlamak için onun o andaki ruhi durumunu psikolojisini ve tepkilerini bilmek şarttır.

Osman Karyağdı

Bugünlerde Hiç Çıkmıyorsun Aklımdan
Yüzümü Sarmış Pembe Bir Hüzün
Sanırsın Hep Sen Vardın Hayatımda...

Çevrimdışı brun0*

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +14/-0
  • Altın-ı Şer İncisi Ker / CaN YüceL
Ynt: Birbirimizi daha iyi anlamanın yolu Empati
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2010, 07:37:20 ÖS »
ewt kesinlikle doğru.İşte sorun Empatiyi başarmakta.

"Sormaz ki bilsin sorsa bilirdi, bilmez ki sorsun bilse sorardı."

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2010, 10:20:10 ÖS »
Hepimizin bildiği ama çoğumuzun yapamadığı bir şeydir empati. Hatırlattığın için teşekkürler.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
« Yanıtla #3 : Kasım 21, 2010, 10:28:14 ÖS »
tşkler, genellikle yapmaya çalışırım ama...
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***