Gönderen Konu: Atatürk'ün vasiyetnamesi  (Okunma sayısı 2066 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +270/-7
Atatürk'ün vasiyetnamesi
« : Nisan 17, 2007, 08:49:54 ÖS »
T.c. Ankara 3. Sulh Hukuk Mahkemesİ
Sayi: 1938/95 T.
Terk-İ Hayat Eden CumhurbaŞkani AtatÜrk'Ün 28.11.1938 Tarİhİnde Mahkememİzde AÇilan Vasİyetnamenİn Suretİ AŞaĞiya ÇikarilmiŞtir.
DolmabahÇe, 5.9.1938 PerŞembe

"malİk OlduĞum BÜtÜn NÜkut Ve Hİsse Senetlerİyle, Çankaya'dakİ Menkul Ve Gayrimenkul Emvalİmİ, Cumhurİyet Halk Partİsİ'ne Atİdekİ Şartlarla Terk Ve Vasİyet Edİyorum.

1- NÜkut Ve Hİsse Senetlerİ Şİmdİkİ Gİbİ İŞ Bankasi Tarafindan Nemalandirilacaktir.

2- Her Senekİ Nemadan Bana Nİspetlerİ Şerefİ Mahfuz KaldikÇa YaŞadiklari MÜddetÇe Makbule'ye Ayda 1.000, Afet'e 800, Sabİha GÖkÇen'e 600, ÜlkÜ'ye 200 Lİra Verukİye İle Nebİle'ye Şİmdİlİk 100'er Lİra Verİlecektİr.

3- Sabİha GÖkÇen'e Bİr Ev Alinabİlecek Ayrica Para Verİlecektİr.

4- Makbule'nİn YaŞadiĞi MÜddetÇe Çankaya'da OturduĞu Ev De Emrİnde Kalacaktir.

5- İsmet İnÖnÜ'nÜn Çocuklarina Tahsİllerİnİ İkmal İÇİn MuhtaÇ Olacaklari Yardim Yapilacaktir.

6- Her Sene, Nemadan MÜtebakİ Mİktari Yari Yariya TÜrk Tarİh Ve Dİl Kurumlarina Tahsİs Edİlecektİr
dümende ve başaltlarında insanlar vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı. sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbirşey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler....

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Ynt: Atatürk'ün vasiyetnamesi
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2007, 10:43:29 ÖS »
Nemadan MÜtebakİ Mİktari Yari Yariya TÜrk Tarİh Ve Dİl Kurumlarina Tahsİs Edİlecektİr
Atama rahmet olsun

tşk ler..
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +270/-7
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2007, 06:19:44 ÖS »
evet toprak turkadaydı,buraya da koydum..yerine yetirildi mi diye sormustun hatta.ama bilmiyorum bu sorunun cevabını...
dümende ve başaltlarında insanlar vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı. sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbirşey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler....

Çevrimdışı Şeytanın Avukatı

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +12/-0
  • Olmadı Yapamadım Anla Beni...!!!
« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2008, 10:01:43 ÖS »
Tesekkurler Abicim... : )
Geceler Günlerimi Gömer...

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2010, 05:11:38 ÖS »

:bayrak:

Büyük  Önder  ATATÜRK' ün  mekanı  cennet  olsun  !...
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
  • GURURLA BAKIYORUM DÜNYAYA
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2010, 05:40:34 ÖS »

:bayrak:

Büyük  Önder  ATATÜRK' ün  mekanı  cennet  olsun  !...

Amin
Hamsi küçük bir balık, sakın ha aldanmayın, soyu çok kalabalık, yan göz ile bakmayın