Gönderen Konu: Çarşıbaşı Ekonomik Durumu  (Okunma sayısı 1601 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gül-can

  • Süper Üye
  • *****
  • İleti: 495
  • Rep Puanı: +85/-1
Çarşıbaşı Ekonomik Durumu
« : Aralık 12, 2008, 01:58:47 ÖÖ »
Ekonomik Durumu

Tarım : Çarşıbaşı topoğrafik haritasına bakıldığında ziraate müsait topraklar dağınıktır . Tarım İlçe Müdürlüğü ' nün verilerine göre arazi dağılımı şöledir .9528 hektar yüzölçüme sahip olan ilçenin 3720 hektarı     ( % 40 ) tarım arazisi , 2300 hektarı ( % 20 ) orman ve fundalık , 2500 hektarı ( % 26 ) çayır ve meralık , 1000 hektarı ( % 10 ) tarım dışı arazisidir .Çarşıbaşı tarım arazisi yönünden oldukça zengindir . Arazi yapısı dağlık olan yörenin yapısına uygun her türlü tarla bitkisi , sebze ve meyve yetiştirilmektedir . İlçede mısır ekimi yapılmasına rağmen verim düşüktür . Bunun nedeni mısır tarımında geleneksel metodların kullanılmasıdır . Yörede mısır ve fındığın yanısıra çay üretimide yapılmaktadır . Çarşıbaşı ' nda sebzeciliğin ve seracılığın gelişemediği , her ailenn kendi ihtiyacına göre belirli sebze çeşitlerini yatiştirdiği görülmektedir . İlçede , lahana ( kara lahana ) başta olmak üzere , salatalık , domates , marul , biber , patlıcan gibi sebze çeşitleri yetiştirilmekte fakat çoğunlukla aile içerisinde tüketilmektedir . Taze fasulye başta olmak üzere bazı çeşitler az da olsa pazara getirilip satılmaktadır Çarşıbaşında meyvecilik de yapılmaktadır . Armut , elma , erik , kiraz , incir , dut gibi meyveler yetiştirilmektedir . Fakat pazarda satılma imkanı yoktur . Yetiştirilen meyveler aile içerisinde tüketilmektedir . Bu meyvelerden başka karayemiş , turunçgiller gibi ürünlerde yetiştirilmektedir .

Hayvancılık : İlçenin kırsal ekonomik yapısını ülkenin ve bölgenin genel ekonomik yapısından soyutlamak imkansızdır . İlçede ekonomik faaliyetlerin ağırlık noktasını hayvancılık ve balıkçılık oluşturmaktadır . Tabii şartlar , yeryüzü şekilleri , yükseklik ve iklim faktörleri kıyıdan içeri doğru gidildikçe ekonomik faaliyetlerin ağırlık noktasının tarımdan hayvancılığa geçmesine sebep olmuştur . İlçede büyükbaş hayvanlardan sığır , küçükbaş hayvanlardan koyun ve keçi , kanatlılardan tavuk bunların yanısıra fazla olmamakla birlikte arıcılık da yapılmaktadır .

Su Ürünleri : İlçenin sahil kesiminde kurulmuş olması nedeni ile halkın geçim kaynaklarından birisinide su ürünleri oluşturmaktadır . İlçede 40 ' a yakın büyük , 80 civarında küçük balıkçı teknesi bulunmaktadır . Bu yolla geçimini sağlayan aile sayısı bir hayli fazladır . Son yıllarda balıkçılıktan deniz salyangozu avclığına yönelme görülmektedir . Çarşıbaşı ilçesi deniz ürünleri ve balıkçılık konusunda oldukça zengin bir potansiyele sahiptir . Balıkçılık konusunda Doğu Karadeniz ' in merkezi konumundaki Çarşıbaşı ' nda Karadeniz ' de bulunan bütün balık çeşitlerini avlamak mümkündür . Cırnık ( kamarasız ) ve Alimetre ( kamaralı ) kayıklar tarafından yapılan olta ve ağ avcılığı ile mevsimine göre Mezgit , İstavrit , Palamut , Lüfer , Çinekop , Sarkan , Kalkan , Barbon , Kefal , Tirsi , İzmarit gibi balık çeşitleri ile büyük balıkçı motorları ile Hamsi avlanmaktadır . İlçede günlük tüketilen  balıklardan almak için çevre il ve ilçelerden Çarşıbaşı ' na gelip balık alanlara sıkça rastlanmaktadır

Sanayi : Çarşıbaşı ilçesi yeraltı zenginlikleri bakımından fakirdir . İlçede su ürünlerini değerlendiren bir balık unu ve yağı fabrikası ile deniz salyangozu işleme tesisi bulunmaktadır . Bu fabrikalardan balık unu ve yağı fabrikası yılın belli aylarında Hamsi işlemesi yapar , yağ ve un elde edilir . Diğer tesiste ise deniz salyangozu işlenerek , paketlenmiş halde Uzak Doğu ülkelerine ihraç edilir . Bunların dışında keşan dokumaclığı , doğramacılık , demircilik , bakırcılık , oto tamirciliği , kunduracılık , radyo tamirciliği gibi faaliyetlerde yapılmaktadır . Fakat bu işletmeler daha çok küçük işletmeler halindedir .

Ulaştırma : Çarşıbaşı Trabzon-Giresun devlet karayolu üzerinde olup , yaz kış ulaşıma açıktır . İlçenin il merkezine olan uzaklığı 34 km. dir . İlçeye bağlı bütün köylerin yolları mevcuttur . Ancak yolların bir kısmı standartlara uygun değildir . Çarşıbaşı ' nın köylerle bağlantısını sağlayan en önemli yolu Yavuz grup yoludur . Bu yol 17 km. uzunluğunda olup , 16 köy ile bağlantısı vardır . Yavuz grup yolu 1990 yılı Haziran ayında meydana gelen sel felaketi sonucunda büyük zarar görmüştür . Yollar bozulmuş , köprüler yıkılmıştır . Bu köprülerin bir kısmı yapılmış , yollar ise düzeltilmiştir . Yavuz grup yolunun 12 km.lik bölümünde asfalt çalışması yapılmaktadır .

Turizm ve Tarihi Yerler : Çarşıbaşı ' nın arkeolojik eserleri yok denecek kadar azdır . Buna karşılık , tabii yeşillikleri , sahili , yaylaları bir turizm potansiyeli olarak karşımıza çıkmaktadır . Yayla şenliklerine en güzel örneği Kaldırım yaylası şenlikleri oluşturur . Bu şenliklerde vatandaşlarımız horonuyla , kemençesiyle güzel bir beraberlik oluşturur .Turistler açısından bir değeri olmasa bile yerli halkın ziyarete gittiği yerlerden biride Şehit Mezarı ' dır . Serpil Köyü ' nde bulunan mezar , selden sonra aynen kalmıştır Fakat mezarın üst kısmında bulunan çay ocağı , dükkan , şadırvan , Kur ' an Kursu , camii , değirmen yıkılmış , yıkıntılar mezarın da üstünden geçerek sahile doğru yol almıştır . İlginç olan kısım ise , mezarın çiçeklerinin bile aynı kalmasıdır . Sadece başlıklar gitmiştir .Halkın derde deva diye ziyaret ettiği yerlerden biri de Balbal ' ın Ziyareti diye bilinen yerdir . Burada da bir mezar vardır . Mezarda kimin yattığı bilinmemektedir . Halkımızın inanışına göre , çocuğu olmayanlar için , konuşamayanlar , yürüyemeyen çoçuklar için şifa kaynağıdır . Mezarın yanında küçük bir dere akar . Derenin ve mezarın çevresinde yedi ayrı noktadan su çıkmaktadır . İnsanlar hastalıkları için bu sudan içmekte ve yakınmaktadırlar . Bunun zamanı vardır . Ay yeni iken halkın deyişi ile yeni ayın ilk ve ikinci Çarşamba ' sı buraya gidilir . Balbal ' ın Ziyareti de bugün eski önemini kaybetmiştir

 
alıntı