Gönderen Konu: Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri  (Okunma sayısı 1739 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sulocan

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +1/-0
  • OK
Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri
« : Ağustos 23, 2008, 03:06:35 ÖS »
Fen Edebiyat Fakültesi Bünyesinde 1993 yılında İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü kurulmuş ve 1994-1995 eğitim öğretim yılı Güz Yarıyılında öğrenci kabul edilmeye başlanmıştır.
Bölüm hakkında daha detaylı açıklamalar,iş imkanları ve bunun örneklerini şuan için göstermek zor.Her ne kadar bölüm bu yıl öss kitapçığında yeni açılmış bir bölüm olarak gösteriliyor ve KTU dışında yine aynı şekilde "yeni açılmış bölüm" olarak Başkent Uni. de de gösteriliyorsa da en azından KTU resmi web sitesinden edindiğinmiz bu bilgiye göre 14 yıl gibi bir mazisi var.Bu durumda daha net açıklama yapmam için Ekim ayını beklemem gerekecek.Ama tabi bu bizim forumdaki yerimizi almamıza mani değil sanırım :) Bu bölümde önceden okuyan arkadaşlarımız var ise, yada yeni kayıt olan arkadaşlarımız, kendilerinden edindikleri tecrübeleri,araştrma yada fikirlerini yazmalarını rica ediyorum :)
Aradığınız kişiye şuanda ulaşılamıyor.Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Çevrimdışı ¤ۣۜ..¤SessizGemi

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +333/-3
Ynt: Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri
« Yanıtla #1 : Ağustos 23, 2008, 03:08:22 ÖS »
öncelikle foruma hoş geldiniz. ilgili bölümü geçtiğimiz yıl bir arkadaşım bitirdi, kendisini online gördüğümde bu konuya yönlendirir gerekli açıklamaları kendisinden dinleyebiliriz.
Sen üzülme, senin için bu gönlüm ağlar..

Çevrimdışı Sulocan

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +1/-0
  • OK
Ynt: Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri
« Yanıtla #2 : Ağustos 25, 2008, 07:12:11 ÖS »
SessizGemi ilgilendiğin için teşekkür ederim.Her ne kadar arkadaşınız henüz online olmamışsa da bölümle ilgili birçok araştırma yaptım ve şu verileri elde ettim:
Ders içeriklerinin Amaçları
1)İstatistik ve matematik dersleri içerikleri ile hedeflenen; bizlere veri toplama,topladığımız verileri işleme,analiz etme ve yorumlayarak çalıştığımız sektörde mevcut durum ve gelecek hakkında ciddi olarak yorumlar yapıp çözüm önerileri sunma.
2)Bilgisayar ders içeriği ile hedeflenen; veri toplama ve işleme süresinde bilgisayar teknolojisinden yararlanarak mevcut soruların çözümlerne yada hedeflerin belirlenmesi sürecine mümkün olan en kısa yoldan ulaşma.Bunun yanında aslına bakılırsa 1-2 dönem haricinde birçok bilgisayar ders içeriklerinin istatistikle pek ilgisi olmayıp tamamen, çok yararlı bazı bilgisayar programlarını öğrenme doğrultusunda.

Çalışma Alanları[/b]

1)Sigorta şirketleri,bankalar,şirketlerin pazarlama ve finans departmanları,hastaneler,ar-ge departmanları,kamu da "masa başı" her sektörde yani aklımıza gelbilecek her türden hesaplama (muhasebe sektörü dışında) gerektiren yerler istatistik ve matematik bilgilerimizle bize bu alanda birçok imkan sunmaktadır.
2)Bazı arkadaşlarımız "ben bilgisayar kelimesinden yararlanarak bu sektörde çalışmak istiyorum." dedikleri taktirde; iş ve işçi bulma sitelerinden araştırdıklarıma göre, bilgisayar dersinde göreceğimiz Delphi programı üzerine birçok bilgisayar programını ve bilgisini eklemek zorundadır.Örnek olarak, Java,Javascript, Asp.net, php, html vsvs..Burada hangi programın tercih edileceği sorusunun yanıtı ise kişinin hangi bilgisayar şirketinde yada sektöründe çalışacağını belirledikten sonra araştırma yapıp seçimini belirlemesidir.

Sonuç olarak bölüm adı itibariyle ve diplomasıyla bizlere akıl alamayacağımız kadar iş imkanı sunmakta.Fakat her bölümde olduğu gibi bu bölüm ile ilgili de çok ama çok fazla çalışıp emek vermek gerekiyor.
Aradığınız kişiye şuanda ulaşılamıyor.Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz