Gönderen Konu: lazca ünversiteye girdi  (Okunma sayısı 4683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umuro

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +13/-0
  • oflu/tarihçi
Ynt: lazca ünversiteye girdi
« Yanıtla #13 : Ağustos 21, 2008, 08:12:29 ÖS »
lazca ünversiteye girdi

Gürcüstan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen reformlar sonucunda Gürcüstan'ın yüksek eğitim kuruluşlarında genel derslerin yanı sıra seçmeli dersler eklendi. İvane Cavahişvili Tbilisi Devlet Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü'nün birinci sınıf öğrencilerine seçmeli dersler arasında Lazca öğrenme imkânı verildi. Bu girişim öğrenciler arasında olumlu karşılandı. Dersler genç Lazca uzmanı Tea Kalandia tarafından verilmektedir. Lazca daha önce Tbilisi Devlet Üniversitesi Filoloji Bölümünde öğretiliyordu. Tarih öğrencileri bu fırsatı ilk defa yakalamış oldular.

Eğitim programına Lazca'nın dâhil edilmesi ile birlikte Lazca'ya ilgi arttı. İkinci sınıf öğrencilerinin isteği ile ek grup da oluşturuldu. Onlara 2. ve 3. sınıf öğrencileri, siyaset bilimciler, din bilimciler, halk bilimciler ve diğerleri de katıldılar. Her iki grupta toplam 20'ye yakın öğrenci mevcut.

Başlangıç dersleri Lazca'nın temel grameri ve kelimelerini içeriyordu. Ama daha sonra öğrenciler Laz folklor, tarih, halk bilimi ve diğer konuların araştırılması için Lazca'yı daha iyi bir şekilde öğrenmek istediklerini dile getirdiler. Bir yıllık özel bir eğitim programı oluşturuldu. Söz konusu programda Lazca sözler ve gramer yapısı ve tarihi gelişimine önem verilmiştir.

Derslerde ayrıca 20. yüzyılın Laz nesir ve şiirleri, tarihi aktarımlar öğretilmekte, tarihi-filolojik araştırmalar yapılmakta ve folklor ve etnolojik eserler tanıtılmaktadır. Çalışmalar mevcut dilbilim, edebiyat ve bu dersler için özel olarak hazırlanmış kılavuz ve pratik alıştırmaların desteği ile üretilmektedir. Eğitim yılının sonunda bir konferansın düzenlenmesi planlanmıştır. Öğrenciler Laz folklor, halk bilimi, tarih, kültür, dil ve diğer konular hakkında araştırmalar sunacaklar.

Tbilisi Devlet Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyelerinin açıklamalarına göre gelecekte Lazca'ya daha büyük önem verilecek. Onlar isteyenlerin artmasını ümit ediyorlar. Gelecek sene söz konusu kurslara diğer fakülte öğrencileri de katılabilecek.

gürcistan için çok güzel bir olay orda gerekliydi sonuçta laz dediğimiz ve farklı bir etnik ırk olan dilleri dinleri ve kültürleri bizden çok farklı olan bir toplum var orda yaşayan.......
Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.
OFLU/TARİHÇİ