Gönderen Konu: lazca ünversiteye girdi  (Okunma sayısı 4682 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fukukum

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +51/-0
lazca ünversiteye girdi
« : Mart 31, 2008, 10:29:48 ÖS »
lazca ünversiteye girdi

Gürcüstan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen reformlar sonucunda Gürcüstan'ın yüksek eğitim kuruluşlarında genel derslerin yanı sıra seçmeli dersler eklendi. İvane Cavahişvili Tbilisi Devlet Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü'nün birinci sınıf öğrencilerine seçmeli dersler arasında Lazca öğrenme imkânı verildi. Bu girişim öğrenciler arasında olumlu karşılandı. Dersler genç Lazca uzmanı Tea Kalandia tarafından verilmektedir. Lazca daha önce Tbilisi Devlet Üniversitesi Filoloji Bölümünde öğretiliyordu. Tarih öğrencileri bu fırsatı ilk defa yakalamış oldular.

Eğitim programına Lazca'nın dâhil edilmesi ile birlikte Lazca'ya ilgi arttı. İkinci sınıf öğrencilerinin isteği ile ek grup da oluşturuldu. Onlara 2. ve 3. sınıf öğrencileri, siyaset bilimciler, din bilimciler, halk bilimciler ve diğerleri de katıldılar. Her iki grupta toplam 20'ye yakın öğrenci mevcut.

Başlangıç dersleri Lazca'nın temel grameri ve kelimelerini içeriyordu. Ama daha sonra öğrenciler Laz folklor, tarih, halk bilimi ve diğer konuların araştırılması için Lazca'yı daha iyi bir şekilde öğrenmek istediklerini dile getirdiler. Bir yıllık özel bir eğitim programı oluşturuldu. Söz konusu programda Lazca sözler ve gramer yapısı ve tarihi gelişimine önem verilmiştir.

Derslerde ayrıca 20. yüzyılın Laz nesir ve şiirleri, tarihi aktarımlar öğretilmekte, tarihi-filolojik araştırmalar yapılmakta ve folklor ve etnolojik eserler tanıtılmaktadır. Çalışmalar mevcut dilbilim, edebiyat ve bu dersler için özel olarak hazırlanmış kılavuz ve pratik alıştırmaların desteği ile üretilmektedir. Eğitim yılının sonunda bir konferansın düzenlenmesi planlanmıştır. Öğrenciler Laz folklor, halk bilimi, tarih, kültür, dil ve diğer konular hakkında araştırmalar sunacaklar.

Tbilisi Devlet Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyelerinin açıklamalarına göre gelecekte Lazca'ya daha büyük önem verilecek. Onlar isteyenlerin artmasını ümit ediyorlar. Gelecek sene söz konusu kurslara diğer fakülte öğrencileri de katılabilecek.

Çevrimdışı betül22

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +40/-2
  • °°°вєтüℓ°°°
Ynt: lazca ünversiteye girdi
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2008, 08:37:39 ÖS »
Tesekkürler bilgilendirme icin :)

Çevrimdışı ibrahimpekin

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +2/-0
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2008, 09:38:56 ÖS »
Bu süper bi haber.
Ay ışığında yanan bir kor gibi,
Zor gelir sana bana gönül vermek,
NâLâN ablamında dediği gibi;
Gitmesi kolay olur ZOR OLAN SEVMEK...

Çevrimdışı çarşıgüzeli

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +38/-1
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2008, 02:56:16 ÖÖ »
hayırlı olsun ne diyelim :)

Çevrimdışı haznedaroğlu

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #4 : Nisan 22, 2008, 07:34:46 ÖS »
Yorum yok. Sonuçta yabancı bir ülkede olmuş olay.

Çevrimdışı fukukum

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #5 : Nisan 25, 2008, 08:14:52 ÖS »
Yorum yok. Sonuçta yabancı bir ülkede olmuş olay.

yabancı bi ülkede de olsa bence çok gurur verici bi olaya darısı ülkemizin başına

Çevrimdışı haznedaroğlu

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2008, 08:09:07 ÖS »
Neden gurur verici bir olay. Sizin açınızdan olabilir. Eğer lazca biliyorsanız veya laz iseniz bu sizin için elbette sevindirici olabilir. Bizim ülkemizin başına demişsiniz. Bizim ülkemizde böyle bir ihtiyaç mı var? Türkçeyi hallettik sıra lazcaya mı geldi. Zaten başka dillere merak salmaktan kendi dilimizi unuttuk nerdeyse.

Çevrimdışı hülyaa

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +44/-0
  • en buyuk ceza unutmaktır !!!
« Yanıtla #7 : Nisan 26, 2008, 08:45:30 ÖS »

bu bilgiyi paylastıgın icin saol..bence cok güzel bişe ve gurur verici bişe... \up
Gelemiyorum yanına !
O kadar çok engel var ki arada
Bir uçurtmanın kuyruğuna takılıp gelmek istedim;
Çekmedi yorgun bedenimi.
Bulutlara takılmayı denedim;
Bir yıldırımla attı üzerinden.
Dalgalara bıraktım kendimi
kıyılarına vurmak için
Kağıttan bir gemi kesti yolumu
Koparılan takvim yapraklarıyla
gitgide tüketiyor zaman beni
Gün geceye gömdü gözlerimi
Gece güne savurdu yüreğimi...

Çevrimdışı fukukum

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #8 : Haziran 24, 2008, 08:51:24 ÖS »
Neden gurur verici bir olay. Sizin açınızdan olabilir. Eğer lazca biliyorsanız veya laz iseniz bu sizin için elbette sevindirici olabilir. Bizim ülkemizin başına demişsiniz. Bizim ülkemizde böyle bir ihtiyaç mı var? Türkçeyi hallettik sıra lazcaya mı geldi. Zaten başka dillere merak salmaktan kendi dilimizi unuttuk nerdeyse.

Evet lazca biliyorum ve gurur duyuyorum evet ülkedemizde de bunun uygulanmasını çok istiyorum eğer trt gibi devletin resmi kanalında kürtçe yayın yapılıyosa lazca da yapılmasını istemem çok normaldir bu ülkede azınılmıycak kadar çok laz var türke ile kıyaslamınız da yarı bi olay gereksiz bi kıyaslama tabi ki türkçe anadilimiz biz onunla iyi kıyaslamıyoruz merak da salmıyoruz ama bu bir kültürdür unutulmaması ne nesilden nesile gitmesi için çok güzel olurdu.

umarım ilerde bu uygulamayı da ülkemde görmek nasip olur.

Çevrimdışı aylin

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +50/-0
  • İnsan alışkanlıklarının çocuğudur.
« Yanıtla #9 : Haziran 28, 2008, 02:19:45 ÖS »
çok iyi olmuş.keşke bende lazca bilseydim...dilimizin yaşatılması adına önemli bir adım..

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +270/-7
« Yanıtla #10 : Haziran 29, 2008, 12:51:46 ÖÖ »
haznearoglu yrumunu okudumda bi acklama yapma geregi duydum....ben laz deilim...lazca bilmiyorum...ama lazları seviyorm...hemde cokkk...kültürleri oyunları..yasam tarzları hosuma gidiyo...herkes kültürüne sahip cıkmak ister...kürtçeye kimse laf edemiyo...çünkü bi çogunluk var...lazlara gelince agzı olan konusuyo...saat 12 muhabbetinden bilmem nerelere kadar...ünüversitenin böyle bi karar alması güzel bi düşünce...sevivdim...sunu gene söylemek istiyorum lazları seviyorummm...bu yüzden kullanıcı adım lazakreptir...

burda kimse lazları veya başka bir etnisiteye ait insanları sevmiyorum demedi..burda sorun toplumda bazı yanlış omurga bulmus düşncelerdir..mesela her karadenizlinin laz sanılması gibi..oysa türkiyedeki Laz sayısı 200 bini geçmez,ama karadenizli milyonlarca insan var..demekki burda bir tezat var,ama bazen şaka amaçlı bazen de art niyetli olarak sürekli bu konu yanlış lanse edilyr(bknz-karadeniz üzerinde oynanan oyunlar,pontusçuluk-lazlık ve ayrıştırma ..)  her lazca bilen laz olmadıgı gibi,oran olarak karadenizin onda biri bile Laz değildir...yoksa laz olan lazdır,kültürüdür saygı duyarız..

ayrıca dil konusunda üniversitelerde okutulması farklı, televizyonda yayını yapılması farklı birşeydir,ki bunun sebepleri vardır...birinvi sebep:  mesela doguya kaçak yayın yapan kürtçe kanallar bölge halkını ülkemize,ordumuza karşı kıskırtıyor..işte bunların önüne geçmek için böyle birşey düşünüldü..eger bu ihtimal gercekse mantıklı ve ülke menfaatleri acısından saglıklı bi karar..ikinci sebep ise; avrupa birliği ve bazı dış odakların bu konuyu kaşıması..sürekli bize koz olarak kullanması,sözümona demokrasi adına bunları ülkemize dayatması. (burda yapabilecegimiz şey ülkenin gencleri olarak bu ülkeyi tam bagımsız hale getirmektir,muhtaç oldugumuz kudretin nerde oldugunu biliyorsunuz) ..eğer bu sebep doğruysa,yani dıs dayatmalara boyun egilerek yapılmıssa,bu sadece ülkemizde kutuplaşmaya yol acarki hiç bi Laz(veya Arap,Arnavut vb) böyle birşeyin içinde olmak istemez..

ilaveten bahsi gecen ülkede,azınlık denen kavram vardır..izim ülkemizde ise öyle bir kavram yoktur..yani kürtler,lazlar çerkezler vb azınlık olarak değil,tam tersi bütünleştirici bi kimlik altında bu ülkenin sahipleri olarak geçer..bu sebeple o ülkeyle ülkemizi karsılastırmak yanlış olur..

işte bunları bilmeden vay efendim Kürtçeye var da,Lazcaya niye yok denilirse,yani iş etnik rekabete dökülürse bu ülkenin temelleri tehlikeye girer..unutmayalımkı bu ülkeye vatandaşlık bagı ile baglı olan herkes Türk'tür ve bu ülkenin resmi dili de Türkçedir..eger iş üniversitelerde farklı dillerde egitime giderse,o zaman somut olarak olmasa da soyut olarak bölünmüş olurz..çünkü bu iş üniversitlerle kalmz,ilkokullara kadar iner..ee haliyle ilkögrenımını Türkçe almıs biriyle,başka bir dille almıs insan ilerde karsılastıklarında kolay kolay anlaşamazlar..
« Son Düzenleme: Haziran 29, 2008, 12:55:35 ÖÖ Gönderen: sancakbeyi_61 »
dümende ve başaltlarında insanlar vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı. sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbirşey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler....

Çevrimdışı incredible_boy

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +3/-1
« Yanıtla #11 : Ağustos 19, 2008, 09:31:37 ÖS »
bncce bu konu iyice düşünülmeli...ilerde türkiyede böyle bi aptallık yapılıp lzcaya ünversteye sokulursa bu sefer kürtçede istenir....aslında zaten bunun ilk sinyali bu sene verildi boşnakça ünversteye girdi..edirnede galiba...bunun üzerine dtp liler mecliste boşnakça giryosa kürtçede girer diyerek hlı olarak tepkilerini ortaya koydu...bu yüzden bu tür şeyle için şu an  erken

asimelek61

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ağustos 21, 2008, 07:45:51 ÖS »
demekki tek dil yetmiyor kimseye....hayırlısı olsun.. :bayrak: :bayrak: :bayrak: :bayrak:
ne diyelim...