Gönderen Konu: Dr. Leonid Rogozov  (Okunma sayısı 1026 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Ziyaretçi
Dr. Leonid Rogozov
« : Temmuz 27, 2015, 03:51:24 ÖS »
1960-1961 yıllarında düzenlenen altıncı Sovyet Antartik Seferi'nde pratisyen hekim olarak görev alan Sovyet doktor. Görev sırasında kendinden başka bir doktorun olmaması sebebiyle, kendi kendini apandisit ameliyatı yapmasıyla ünlenmiştir.

Novolazarevskaya İstasyonu'nda görev alan tek doktor olan Rogozov, buradaki görevi sırasında hissettiği rahatsızlıklardan dolayı kendisine apandisit tanısı koydu. Midesinin üst tarafında şiddetli bir ağrı hissetmesi, midesinin bulanması ve vücut sıcaklığının 37.5 derecenin üstüne çıkması üzerine bütün bu belirtilerin apandisitten kaynaklandığını anlayan Rogozov, araştırma ekibinde kendinden başka doktor olmaması sebebiyle kendi kendini ameliyat etme kararı aldı. Son derece olumsuz şartlar içinde ve sadece karşısına koyduğu bir ayna vasıtasıyla ameliyata başlayan doktor, önce ağrıyan yere lokal anestezi yaptı. Ardından yanında bulunan aletlerle operasyona başlayan Rogozov, ayna yardımı ve el yordamıyla tam iki saat süren bir operasyon gerçekleştirdi. İki saat içerisinde apandisitini alan Leonid Rogozov ameliyattan sonra kendini tekrar dikti.

Ameliyat sonrasında kısa bir süre halsizlik yaşasa da, peritonit bulguları kayboldu. Rogozov'un vücut sıcaklığı beş gün sonra normale döndü ve dikişleri operasyondan yedi gün sonra çıkarıldı. Yaklaşık iki hafta içerisinde görevine döndü.[1] Bu inanılmaz ameliyatla tıp tarihine geçen Rogozov, 1961 yılında Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ödülüne layık görüldü.

  • Ziyaretçi
Ynt: Dr. Leonid Rogozov
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2015, 03:53:39 ÖS »


1962 yılı Ekim ayında Saint Petersburg'a döndü ve çeşitli doktoralar üzerinde çalışmaya başladı. Eylül 1966 yılında yemek borusu kanseri tedavisinde, yemek borusu rezeksiyonu başlıklı bir doktora tezini savundu. Daha sonra Saint Petersburg'da çeşitli hastanelerde doktor olarak çalıştı. 1986'dan 2000 yılına kadar Saint Petersburg Araştırma Enstitüsü'nde cerrahi bölüm başkanı olarak görev yaptı.

Rogozov, 21 Eylül 2000 senesinde 66 yaşındayken Rusya'nın Saint Petersburg şehrinde akciğer kanseri hastalığından yaşamını yitirdi.