Gönderen Konu: Kâbe örtüsünün hazırlanışı  (Okunma sayısı 2597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +70/-1
Kâbe örtüsünün hazırlanışı
« : Aralık 05, 2010, 07:42:58 ÖS »

"Kisvesi altında" sözünü kullanarak cümleler kurarız ya... Kisve, kutsal Kâbe'yi kaplayan örtünün adıymış meğer. Bu örtü, kimseciklerin giremediği çok özel bir yerde, işi sadece her yıl yenilenen Kisve'yi dokumak olan bir fabrikada hazırlanıyor. Diyanet İşlerimiz aracı, ricacı oldu; Türk gazetecilerin fabrikayı ziyaretine özel izin çıkarttırdı. Tek şart "çekim yapılmayacak!" Bu şartı bizim genç arkadaşlara yaptırmak ne mümkün, içeri dalar dalmaz fotoğraf makineleri, kameralar, anonslar gırla gitti. "Dur yapma etme" diyene kadar; usta hattatlar objektiflere örtüye ilmek atarken poz bile verdi.
ÖRTÜ NİYE SİYAH?

Kâbe'yi örten Kisve dünyanın en pahalı örtüsü... Bizim eski parayla 8 trilyona yani 8 milyona denk düşen 20 milyon riyale mal oluyormuş. Yetkililere başka şeyler de sordum, şaşırtıcı yanıtlar aldım.

Bu koca fabrikada sadece Kisve diktiğiniz doğru mu?

- Evet, bu fabrika zaten bu iş için kuruldu. Dünyanın en yetenekli hattatları, dokuma ustaları, boyacıları senede 3 ay çalışır ve sadece Kisve örtüsünü hazırlar.

Neden bu kadar pahalı?

- Çünkü malzemeler çok kıymetli. Saf ipek kumaş üzerine, ortalama 120 kilo saf altın, 50 kilo gümüş, 670 kilo siyah gümüşe boyanmış örtü ilavesi kullanırız.

Ne kadar ki yüzölçümü?

- 658 metrekare. 14 metre uzunluğunda, 101 santimetre genişliğinde, 47 parçadan oluşur. Her yıl yenisi ile değiştiririz. Eski örtüyü müzede ziyarete açarız. Sonra da devletimiz kıymetli kişilere parça parça hediye eder.

Üzerindeki yazılar ne, onlar da değişir mi her yıl?

- Hayır, Jakar üslubu denen son derece zor hat sanatıyla yazılan bu yazılar 4 ayrı köşede hep aynı sözleri, İhlâs Suresi'ni tekrar eder. Kuşağın altındaki panellerde başka ayetler yazılır.

Örtü değiştirilirken biz de tanık olsak, belki çekim de yaparız?

- Bu mümkün değil. Çünkü değişim sırasında sadece yerli halktan insanlar orada olabilir. Hacılar ise aynı anda Arafat'ta toplanmış durumda olacak. Yani sizler aşağı indiğinizde yeni örtüyü göreceksiniz.
Son bir sorum var. Örtü neden siyah?
- Bir gelenek oldu bu. Çok evvelden arifeden bir gün önceki Terviye gününde kırmızı, Receb'in birinci gününde Kabatî denilen bir kumaşla, Ramazan'ın yirmi yedinci gününde ise beyaz bir kumaşla örterlermiş. Fatimîler zamanında beyaz kumaş serilirmiş. Abbasilerden Halife Nasır zamanında yeşile dönmüş. En sonunda siyah renkte karar kılınmış ve böyle devam ediyor.

Bugünlerde Hiç Çıkmıyorsun Aklımdan
Yüzümü Sarmış Pembe Bir Hüzün
Sanırsın Hep Sen Vardın Hayatımda...

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Ynt: Kâbe örtüsünün hazırlanışı
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2010, 12:17:39 ÖÖ »
videosunu izledim ve o kadar zahmetli olduğunu görünce hayretler içinde kaldım. tşkler verde...
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı brun0*

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +14/-0
  • Altın-ı Şer İncisi Ker / CaN YüceL
« Yanıtla #2 : Aralık 06, 2010, 08:36:07 ÖS »
bnde haberlerde izlemiştim bilmem kaç ayda yapılıyomuş..Tşkrler Verde :)

"Sormaz ki bilsin sorsa bilirdi, bilmez ki sorsun bilse sorardı."

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #3 : Aralık 06, 2010, 11:37:10 ÖS »
Allah cc razı olsun örtünun son halıne gelene kadar  her kımın emeği geçmiş ise..
senden de verdem sağolasın... güzel konu..

@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 10, 2010, 06:45:10 ÖS »
Rica ederim canlar ilgimi çekerdi hep, örtünün bu kadar değerli olduğunu çok değil 3-5 yıl önce öğrendim haberlerde izliyordum zaman zaman ve izlemesi bile heyecan veriyor insana, her yıl örtünün yenilenmesi ve kabeye dönen hacıları yeni örtüsü ile karşılaması çok güzel şeyler Rabbim cümlemize bu anları yaşayabilmeyi nasip eylesin..

Bir şiirde okuyordu küçük bir yavrumuz "ne çok misafirin var senin ALLAH'ım..

Evet ne çok misafirin var ALLAH'ım ve hepsi geriye gözü yaşlı tekrar gelme özlem ve arzusu ile dönüyor, hepsi mutlu memnun dönüyor, bizide misafirliğine kabul et ALLAH'IM..
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2010, 06:47:16 ÖS Gönderen: verdena »

Çevrimdışı mkodalak

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #5 : Aralık 10, 2010, 08:05:55 ÖS »
Allah Razı olsun paylaşım güzel........
Bende almak istedim bu yılki örtüden ama mümkün değilmiş yerli halk almak için çok caba harçamalısın dedi Medine'de eskiden yerleşmiş bir Türk'e gitmelisin ancak o halledebilir dediler o kişi her kimse Türkiye ve Dünyadaki Meşhur Camilere Parça Parça veriyomuş bedelsiz tabiki oralarda sergileniyormuş,fazlada araştırmadım ama aldığım sonuç böyleydi.........neyse görmek bile yeterli o mübarek yerleri Allah CC herkese nasip etsin.......Amin

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 10, 2010, 08:08:54 ÖS »
AMİN ECMAİN.. ALLAH MÜBAREK EYLESİN DİYORUM..