Gönderen Konu: İLK KADIN ÖĞRETMEN ÖLDÜ !.  (Okunma sayısı 616 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
İLK KADIN ÖĞRETMEN ÖLDÜ !.
« : Şubat 16, 2010, 01:58:57 ÖS »
İlk kadın öğretmenlerden, Milli Eğitim Bakanlığı Danışmanı Refet Angın (95) için İstanbul'da resmi tören düzenlendi.

Bahçelievler Özel Hizmet Hastanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende, Angın'ın Türk bayrağına sarılı tabutu alkışlar eşliğinde hazırlanan platforma konuldu.

Daha sonra katılımcılar saygı duruşunda bulundu. İstanbul Valisi Muammer Güler, törende yaptığı konuşmada, Angın'ın Cumhuriyete ışık tutan bir öğretmen olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Saadettin Sabaz da Refet Angın'ın milli eğitim camiasına büyük üzüntü bırakarak ayrıldığını, onun şahsında hep büyük Atatürk'ü hatırladığını belirtti.

Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey ise Angın'la 10 yılı aşkın bir süre çalışma fırsatı bulduğunu belirtti. Balıbey, annesini kaybettikten sonra annesinin yerine koyduğu Angın'ın, milli eğitimin sembolü olduğunu ve herkese anne şefkatiyle yaklaştığını kaydetti.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise Angın'ın büyük öğretmen olduğunu, Atatürk'ün açmış olduğu çağdaş değerler yolunda modern bir kişilik ortaya koyduğunu söyledi. Ayrılığın verdiği bir hüzün yaşadıklarını dile getiren Yıldız, Angın'ı yaptığı büyük hizmetlerden ötürü minnetle anacaklarını kaydetti.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk de yaptığı konuşmada, ellerinden geldiği kadar Cumhuriyetin sembollerinden olan Angın'ı 4-5 yıldır tedavi etmeye çalıştıklarını belirtti.

Angın'ı son 3 yıldır hastanelerinde aralıksız misafir ettiklerini ifade eden Erk, "O bizden biri oldu. Neredeyse ana-oğul ilişkimiz vardı. Hakikaten 3 yıl boyunca elimizden geldiği kadar çabaladık. Onun şahsında cumhuriyetimizin ilk öğretmenlerine saygımızı göstererek, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde etkinlikler yaptık. Moralini yükseltmek ve hayata bağlanmasını sağlamak üzere, özel törenler düzenledik" diye konuştu.

Erk, 1,5 yıl öncesine kadar Angın'ın günde 4-5 gazete okuduğunu, çağdaş, laik hukuk devleti ekseninde yönlendirmeler yaptığını belirterek, "O müthiş bir insandı. Ondan çok şey öğrendik. Son zamanlarında o gözlerindeki bitmeyen Atatürk sevgisini ve eğitimle ilgili bitmeyen ışığı hep görmüşümdür. Son aylarda beni bile tanımaz hale gelmişti. Buraya kadarmış. Nur içinde yatsın" şeklinde konuştu.

Angın'ın yeğeni Sibel Gürsur, gazetecilere yaptığı açıklamada, Angın'ın her zaman Atatürk ilkelerine bağlı olduğunu, Atatürk ve ilkeleri hakkında çok konuştuğunu vurguladı.

Angın, Teşvikiye Camisi'nde ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.01.02.2010  
                       ( Kaynak : İnternetten  ALINTI. 16.02.2010 )

Naklen  Yazan  :  Hacı  Ahmet  ÜSTÜNBAŞ   -   Cemal  Gürsel  İ.Ö.O. Aile  Birlik  Es. Başkanı   -   KIRIKHAN - HATAY
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .