Gönderen Konu: Rize TÜMSİAD'ın Somut Adımlar Atılan Anlamlı Trabzon ziyareti  (Okunma sayısı 1151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı virakaradeniz

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +2/-0
  • www.Karadenizhaber.com.tr
TÜMSİAD Trabzon şubesinin organize ettiği davete TÜMSİAD Rize şube başkanı; Baki FİL, kurucu başkan İsmail YILMAZ, yönetim kurulu üyeleri; Mevlana KARALİ, Hebib KOÇAL, Sektör kurulu başkanları; İshak YAZICI, Abdul Kadir SERDAR ve Yusuf SELEK iştirak etti. Oldukça samimi bir havada geçen davette Rize - Trabzon adına yatırım ve ortak girişimcilik anlamında birçok olumlu adım atıldı.

Program; Davete ev sahipliği yapan TÜMSİAD Trabzon şube başkanı Mehmet ATMACA’nın hazırlamış olduğu konuşma ve faaliyet raporunun sunumu ile başladı. Sunumuna TÜMSİAD’ın önemi adlı konuşması ile başlayan Başkan ATMACA; Şube olarak yapmış oldukları faaliyetleri sıradı;
Başkan ‘’Göreve geldiğimiz günden bu yana yönetim kurulu ve üye arkadaşlarımızla Trabzonun neye ihtiyacı olduğunu, Trabzon için neler yapılması gerektiğini konuştuk. İşe eğitim seminerleri vermekle başladık’’ dedi.

Yurt dışına ihracat yapmanın çok zor olduğunu düşünen, Üretim yapan fakat, ihracat yapabilirmiyim, kaybedermiyim, acaba bu işten zarar edermiyim düşüncesi taşıyan üretici firmalara ‘’DIŞ TİCARETTEN KORKMUYORUM’’ Adlı seminer verdiklerini ifade eden ATMACA, Dış ticaret konusunda endişelerini yenen Trabzonlu bir çok işadamının katılımıyla gerçekleşen ve çok faydalı geçen bir projeye imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz dedi.

Sözlerine; ‘’KAYNAK TEKNİK VE TEKNOLOJİLERİ’’ konulu seminerler düzenleyip, Trabzon sanayiisinde faaliyet gösteren firma çalışanlarına eğitim verdiklerini ifade ederek devam eden ATMACA seminer ile alakalı katılımcıların memnuniyetlerinden ve yıllardır emekçileri oldukları kaynakçılık mesleğinin Sağlık, zamanı olumlu kullanabilme ve tasarruf gibi bilinmedik bir çok püf noktada tecrübe sahibi oldukları itiraflarına da yer verdi.

Şube olarak yaptığımız Reklam çalışması sayesinde Üyelerimizin tanıtılması adına önemli bir yol kat ettik diyen Başkan; TÜMSİAD Trabzon Sektör ve reklam dergisi hazırladıklarını,  derginin Karadeniz’de Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon ve Rize gibi illerdeki (STK) Sivil toplum örgütleri, resmi kurum ve kuruluşlara ile işadamlarına dağıttıklarını ifade etti.

Kızılay ile ortak bir çalışma yürüttüklerini ve bu sayede Özveride bulunan halkımızın toplamda 907 ünite Kan bağışı yaptığını söyleyen Başkan ATMACA; TÜMSİAD’I tanıtmak için Gümüşhane, Giresun ve Bayburta yaptıkları ziyaretleri kısaca özetledi.

Başkan; Gürcistan ve Azerbaycana yaptıkları ticari ziyaretlerde, bir sürü incelemelerede bulunduklarını,  bu ziyaret ve incelemelerin katılımcı üyeler tarafından etkili olduğunu, dış ticarete daha sıcak bakabileceklerinin önemini hissettirdi dedi.

Programa ev sahipliği yapan Başkan ATMACA Trabzon – Rize ticaretinin nasıl geliştirilebileceğinin önemine değinirken, mutlaka ortak bir paydada buluşulmalıdır diyen başkan  ‘’Yakın bir zamanda hayata geçireceğimiz bir projeyle Rize – Trabzon işbirliği ile Türkiye’de zincir mağazalar oluşturacaklarını ve bu anlamda binlerce çalışana iş olanağı sağlayacaklarını ifade eden başkan sözlerine son noltayı koydu ve davetlilere teşekkür ederek sözü TÜMSİAD Rize şube başkanı Baki FİL’e verdi.

TÜMSİAD Rize şube başkanı Baki FİL; Konuşmasına Birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları vererek başladı.  TÜMSİAD Trabzon şubesinin düzenlediği davete katılmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden FİL  Başkan ATMACA ve yönetim kurulu üyelerine nezaketlerinden ötürü teşekkür etti.

Rize ve Trabzon’un Karadeniz adına önemli şehirler olduğunu ifade eden FİL; Birlikten kuvvet doğar bilinciyle TÜMSİAD çatısı altında sermaye ortaklığı yapılması gerektiğini, atılacak ticari adımlarla isdihdamın sağlanmasını ve bu anlamda üzerlerimize düşen görevi layığı ile yerine getirmenin mutluluğunu yaşamamız gerektiğini ifade etti. Karşılıklı İştişare toplantıları ile fikir alışverişi sayesinde proje geliştimenin daha da kolay olacağını savunan FİL; bireysel adımlardan ziyade toplu adımlar atılması gerektiğine dikkat çekti.

Ticari kurallar doğrultusuda birlikte atılacak adımların Ülkemize, Milletimize ve geleceğimize çok faydalı olacağı düşüncesini yineleyen başkan; İş hayatında Teknolojiyi, Bilişim ve İnterneti daha verimli kullanabilmenin çok faydalı olduğunu ifade etti.

Türk Çay sektöründe söz sahibi olan KARALİ Çay A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mevlana KARALİ Tarım ve hayvancılığa devlet tarafından hibe, geri ödemesiz veya girişimcilik projeleri kapsamında kredi desteği verildiğini, fakat bu desteğin değerlendirilemediğine dikkat çekti. Sözlerine Rize – Trabzon arasında çözüme kavuşabilecek, isdihdam sağlayabilecek her türlü projede yer alırız ve bundan kıvanç duyarız diye devam eden KARALİ, Rize ve Trabzon TÜMSİAD Şubeler arası iştişare ve proje toplantılarının sürekliliğinin sağlanması gerektiğini, böylelikle somut adımlar atılmasının mümkün kılınacağını söyledi.

Katılımcılar TÜMSİAD Trabzon şubesinin organize ettiği davet kapsamında yemeğe katıldı. Oldukça neşeli geçen yemek ve çay faslının ardından,  Ödül ve Plaket törenini icra edileceği salona geçildi.

Törende TÜMSİAD Trabzon Şube başkanı Mehmet ATMACA TÜMSİAD Rize şube Başkanı Baki FİL’e Plaket takdim etti. Yine aynı nezaketle toplantının çok hayılı geçtiğini, Somut adımların atılabileceği için çok mutlu olduğunu ifade eden Başkan FİL Trabzon Şube başkanı ATMACAYA Plaket takdim etti.